شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 20:20 منتشر شده در مورخ: 1398/09/13 شناسه خبر: 1552265
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:
تلاش می‌کنیم 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده به وزارت علوم برگردد
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره اینکه طرحی را با کمیسیون اقتصادی مجلس برای داشتن مبلغ پایدار در حوزه فناوری و پژوهش پیش گرفته‌ایم، گفت: در این طرح پنج درصد از مالیات ارزش افزوده که به دستگاه‌های اجرایی برای انجام برخی از امور است به وزارت علوم برگردد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ مسعود برومند معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری کشور عصر امروز در نشست با اعضای شورای دانشگاه های استان کرمان گفت: دانشگاه شهید باهنر کرمان، دانشگاهی جامع است و انتظارات در مجموعه مقالات ISI منطبق است؛ لذا افزایش حجم فعالیت های صنعتی طی سه سال اخیر نشان دهنده ارتباط خوب دانشگاه با بیرون است.

برومند در خصوص بازدید نیم روزه از پروژه‌های دانشگاه شهید باهنر کرمان ابراز کرد: این پروژه‌ها با نگاه و شناسایی دقیق نیازها در بطن صنعت طراحی شده‌اند و این انتظار می‌رود به بخش‌های غیرصنعتی نیز توجه شود.

وی با اشاره به اینکه عملکرد مراکز عالی کشور در حوزه علوم انسانی پایین‌تر است، تصریح کرد: علت آن بی توجهی سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی است که بیشتر در حوزه‌های اجتماعی و اقتصادی کار می‌کنند و چندان به حوزه علوم انسانی ورود پیدا نمی‌کنند و اعتقادی به پژوهش در این حوزه ندارند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: پروژه‌های فناورانه بدون در نظر گرفتن نگاه علوم انسانی قابل پیاده سازی نیستند و اگر پیاده‌سازی شوند، مشکلات اجرایی خواهند داشت.

برومند از امریه آزمایشگاه های تخصصی از بین فارغ التحصیلان خبر داد و افزود: تاکنون ۴۰ نفر به عنوان امریه به خدمت گرفته شده اند و براساس هماهنگی‌های انجام شده این رقم تا ۲۵۰ نفر خواهد رسید و برای دانشگاه شهید باهنر نیز این مهم انجام خواهد گرفت.

وی تصریح کرد: زمانی که بحث پژوهش و فناوری مطرح می‌شود اولین موضوع عدم تخصیص بودجه است که مشکلات بودجه‌ای و کمبود منابع مالی به این حوزه آسیب وارد می کند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: برای پایداری منابع مالی در حوزه پژوهش به دنبال ایجاد یک صندوق علمی و پژوهشی در کشور هستیم تا مابقی صندوق‌ها را ذیل خودش داشته باشدتا از منابع ملی در آن استفاده کنیم.

برومند ادامه داد: بیش از یکسال روی این صندوق کار شده است و تبصره آن به هیأت دولت ارسال شده است تا در لایحه بودجه ۹۹ آن را داشته باشیم و اگر در مجلس از آن دفاع شود می توان از محل صندوق توسعه ملی سرمایه اولیه را در این صندوق داشته باشیم.

وی با تأکید براینکه در حوزه تجهیزات اعتبار زیادی نتوانسته‌ایم به دانشگاه‌ها تخصیص دهیم، بیان داشت: بعد از چندین سال در سالجاری، ۴۰ میلیون یورو از بند تبصره ۴ از صندوق توسعه ملی گرفته شده است و عین همین رقم نیز امسال پیگیری می‌شود‌.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره اینکه طرحی را با کمیسیون اقتصادی مجلس برای داشتن مبلغ پایدار در حوزه فناوری و پژوهش پیش گرفته‌ایم، گفت: در این طرح پنج درصد از مالیات ارزش افزوده که به دستگاه‌های اجرایی برای انجام برخی از امور است به وزارت علوم برگردد.

برومند با بیان اینکه هدایت رسالت تحصیلات تکمیلی به سمت تقاضا یکی از مباحث مطرح در وزارت علوم است، تصریح کرد: توسعه قراردادهای صنعتی برای وزارت علوم بسیار اهمیت دارد و امسال یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان قراردادهای جاری دانشگاه‌ها است که رشد بسیاری خوبی داشته است.

انتهای پیام/ی

https://dana.ir/1552265
ارسال نظر
نظرات