شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 11:20 منتشر شده در مورخ: 1399/09/08 شناسه خبر: 1552339
مدیرکل دامپزشکی استان قزوین:

نگرانی از شیوع آنفلوانزای پرندگان در واحدهای صنعتی وجود ندارد/ انجام ۲۲ هزار واکسیناسیون در قزوین

نگرانی از شیوع آنفلوانزای پرندگان در واحدهای صنعتی وجود ندارد/ انجام ۲۲ هزار واکسیناسیون در قزوین
حمید زینالی گفت: فصل مهاجرت پرندگان و فصل سرما همیشه جزو فصل‌های مهم و خطرناک از لحاظ شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان محسوب می‌شود؛ اما با تمهیدات انجام شده نگرانی از واحدهای صنعتی نداریم و بیشترین نگرانی ما مربوط به روستاها و حیات وحش است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حمید زینالی مدیرکل دامپزشکی استان قزویندر گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین؛ درخصوص اقدامات انجام شده در مورد کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اظهار کرد: از سال ۹۷ تا ۹۹ اقدامات انجام شده در محورهای اصلی آموزش در واحدهای صنعتی، بحث ممیزی، اصلاح GNP ساختار واحدهای مرغداری و بحث واکسیناسیون بوده است.

وی افزود: ممیزی برای اولین بار در کشور در استان قزوین اجرا و پروتکل‌های آن نیز توسط استان قزوین نوشته شده است، واکسیناسیون هم برای اولین بار در کشور در استان قزوین شروع شد و تا کنون حدود ۲۲ هزار و ۵۰۰ قطعه پرنده را تحت پوشش واکسیناسیون قرار داده‌ایم، این واکسیناسیون وسیع عامل مهمی در جلوگیری از چرخش ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین بیان کرد: فصل مهاجرت پرندگان و فصل سرما همیشه جزو فصل‌های مهم و خطرناک برای ما از لحاظ شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان محسوب می‌شود با تمهیدات انجام شده نگرانی از واحدهای صنعتی نداریم و بیشترین نگرانی ما مربوط به روستاها و حیات وحش است، از روستاییان، دهیاران و مراکز بهداشت می‌خواهیم که اگر احتمالاً تلفاتی در روستا مشاهده شد بلافاصله با دامپزشکی استان جهت رسیدگی، ارتباط برقرار کنند.

وی در رابطه باعلایم آنفلوانزای فوق حاد پرندگان گفت: علائم مشترک در بیشتر موارد شامل سیاه شدن تاج، ریش و ساق پا است که شیوع آن تلفات آنی و فراوانی را در پی دارد.

زینالی با اشاره به اهمیت حیات وحش در شیوع این آنفلوانزا ادامه داد: مهاجرت از آذرماه شروع می‌شود و تا اردیبهشت ماه با برگشت پرندگان به اتمام می‌رسد، اقدامات بسیار خوبی به همراه محیط زیست انجام دادیم، بازدیدهای مشترک از محل‌های استراحت موقت پرندگان مهاجر به صورت مشترک انجام می‌شود و خوشبختانه در این سه سال در محیط زیست استان تلفات نداشتیم.

این مقام مسئول عنوان کرد: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ویروسی است و دارویی ندارد اما حمایت‌هایی در زمینه اختصاص ضدعفونی کننده‌ها وجود داد و یکی از مهمترین حمایت‌ها بحث تهیه واکسن است که بطور کامل انجام می‌شود و هیچ کمبودی در این زمینه تاکنون نداشته‌ایم.

وی در مورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی در واحدهای مرتبط گفت: با توجه به این که با اپیدمی‌های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مواجه بوده‌ایم در واحدهای صنعتی از جمله بخش پرورش، کشتارگاه و فرآوری پروتکل‌های بهداشتی از قبل رعایت می‌شد، در این شرایط کرونایی فقط رعایت پروتکل‌ها تشدید شده است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1552339
ارسال نظر
نظرات