شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 09:23 منتشر شده در مورخ: 1398/09/15 شناسه خبر: 1552574
رئیس اداره بهداشت اداره‌کل دامپزشکی کرمانشاه خبر داد:
انجام ۸ هزار بازدید برای جلوگیری از آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه از انجام ۸ هزار بازدید برای جلوگیری از آنفلوانزای فوق‌حاد پرندگان در استان خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛علیرضا حیدری در گفتگو با  خبرنگار شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، اظهار داشت: در حال حاضر موردی از مشاهده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان کرمانشاه گزارش نشده است.

وی با بیان اینکه تا سال ۹۶ چند کانون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان مشاهده شد، افزود: ۱۹ کانون در سال ۹۵ و هفت کانون در سال ۹۶ در سطح استان دیده شد اما از سال ۹۷ تاکنون هیچ کانون آنفلوانزای مثبتی در استان گزارش نشده است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه گفت: از ابتدای سال با کمک محیط زیست ۸ هزار از واحدهای روستایی، صنعتی، تالابها و کشتارگاه ها بازدید شده همچنین در این مدت ۳ هزار نمونه از تلفات گزارش شده و ۷ هزار آزمایش تشخیص بیماری آنفلوانزا انجام شد، با این حال هیچ موردی از آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سطح استان مشاهده نشد.

حیدری بیان کرد: با توجه به قرارگیری در فصل سرد سال و فصل مهاجرت پرندگان وحشی و آبزی به استان، احتمال انتقال آلودگی توسط پرندگان مهاجر وجود دارد و بر همین مبنا با همکاری دستگاه های عضو ستاد آنفلوانزای استان به منظور اعلام آمادگی با موارد احتمالی رزمایشی با هدف افزایش توان و سرعت عمل دستگاه های تحت مدیریت پدافند غیرعامل استانداری انجام شد تا اقدامات کنترلی انجام گیرد.

وی افزود: تلفات دیده شده در فصل پاییز و همچنین در سطح واحدهای صنعتی مربوط به بیماری نیوکاسل است که البته این بیماری مشکلی از نظر بهداشت عمومی ندارد و قابل سرایت به انسان نیست.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره‌کل دامپزشکی استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه نتیجه نمونه برداری و آزمایش های انجام شده در سطح روستاها از نظر ابتلا به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان منفی و از نظر بیماری نیوکاسل مثبت بوده، گفت: بیماری نیوکاسل از ۵۰ سال پیش در کشور مطرح بوده و هرساله سبب شده در فصل پاییز بر اثر ابتلا به این بیماری شماری از پرندگان از بین بروند.

جیدری عنوان کرد: مشکلی از نظر شیوع آنفلوانزای فصلی که امروز در جامعه برای انسان ها به وجود آمده وجود ندارد و مردم با آسودگی خاطر گوشت مرغ مصرفی را از مراکزی که در کشتارگاه ذبح شده و تحت نظر دامپزشکی بسته بندی و در مراکز مجاز در سطح شهر عرضه می شود، تهیه کنند.

وی گفت: مردم گوشت مرغ را از مراکز عرضه کننده مرغ زنده در سطح شهر خریداری نکنند زیرا امکان انتقال شماری از بیمار های مشترک میان انسان و حیوان وجود دارد.

 

انتهای پیام/

 

https://dana.ir/1552574
ارسال نظر
نظرات