شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:26 منتشر شده در مورخ: 1398/09/16 شناسه خبر: 1552796
معاون آبخیزداری استان مرکزی:

میزان فرسایش خاک در استان مرکزی بالاتر از میانگین کشوری است

میزان فرسایش خاک در استان مرکزی بالاتر از میانگین کشوری است
معاون آبخیزداری استان مرکزی با اشاره به اینکه میانگین فرسایش خاک در استان مرکزی بیشتر از نرم مجاز است، گفت: میانگین سالانه فرسایش خاک در کشور برابر با ۷.۵ تن در هر هکتار است که این میانگین در استان مرکزی به ۱۲.۵ تن در هر هکتار می‌رسد درحالی‌که نرم مجاز و استاندارد فرسایش خاک در هر هکتار برابر با ۲ تا ۳ تن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رضا عظیمی معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به اینکه عواملی چون کاهش پوشش گیاهی، تغییر کاربری اراضی، سیلاب و بارندگی رگباری را ازجمله عوامل بروز فرسایش خاک دانست و گفت: میانگین سالانه فرسایش خاک در کشور برابر با ۷.۵ تن در هر هکتار است که این میانگین در استان مرکزی به ۱۲.۵ تن در هر هکتار می‌رسد درحالی‌که نرم مجاز و استاندارد فرسایش خاک در هر هکتار برابر با ۲ تا ۳ تن است.

عظیمی اظهار کرد: فرسایش سالانه استان مرکزی با توجه به مساحت را ۳۶ میلیون تن بیان کرد که باید به سالانه ۱۵ میلیون تن فرسایش برسیم.

وی بابیان اینکه تولید هر سانتیمتر خاک زراعی چیزی در حدود ۲۰۰ سال زمان می‌برد بیان کرد: با توجه به وضعیت خاک سازی، متأسفانه فرسایش خاک در استان مرکزی رقم بالایی دارد که باید به کمک عملیات کنترل فرسایش، این شرایط مدیریت شود.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: متأسفانه به دلیل فقر پوشش گیاهی در برخی مناطق استان، چرای بی‌رویه دام، شخم زدن در جهت شیب زمین، تبدیل مراتع به دیم‌زارهای کم بازده و ساخت‌وسازهای غیراصولی در حاشیه رودخانه‌ها، فرسایش در استان بسیار بالاست و بیشترین میزان نیز در شهرستان‌هایی همچون شازند، ساوه و زرندیه مشاهده می‌شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1552796
ارسال نظر
نظرات