شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:33 منتشر شده در مورخ: 1398/09/16 شناسه خبر: 1552831
دانشجویان البرزی از دغدغه‌هایشان می‌گویند؛
تدریس رشته‌های فاقد بازار کار و منسوخ شده در دانشگا‌های کشور
شرایط روحی، تراکم خوابگاهی، دسترسی به منابع علمی، وضعیت اشتغال و تاهل، نان‌آور خانواده بودن از عوامل مهم تاثیرگذار بر زندگی و تحصیل دانشجو است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک دانشگاه مکانی برای بلوغ نوآوری‌‌ها و اندیشه‌‌هایی است که در درون انسان‌ ها بالفعل می شوند، فرصت و دریچه‌ای برای خدمت به انسان‌ هایی است که با تمام نیازهایشان به انتظار علم دانشگاهیان نشسته‌ اند، هستند کسانی که تمام روز و شب شان را صرف این خدمت کرده و در پی کسب علم و اندیشه برای خدمت به بشریت هستند.

در کنار مسئله گذران زندگی، بیم از آینده مهمترین دغدغه دانشجویان است که می‌تواند تأثیر‌های منفی بر زندگی آن‌ ها بگذارد؛ در حالت کلی دانشجویان بومی به علت نزدیک بودن به خانواده بسیاری از مشکلات دانشجویان غیربومی را تجربه نمی‌کنند البته چگونگی گذران زندگی دانشجو غالبا به شرایط مالی خانواده بستگی دارد اما علاوه بر معیار‌هایی که بعضی دانشجویان مطرح می‌کنند، سایر معیار‌ها از جمله شرایط روحی، تراکم خوابگاهی، دسترسی به منابع علمی، وضعیت اشتغال و تاهل، نان آور خانواده بودن از عوامل مهم تاثیر گذار بر زندگی و تحصیل دانشجو است.

خبرنگار "تیتریک" پای دل جمعی از دانشجویان البرزی نشست.

اشتغال مهمترین مشکل دانشجویان البرزی

علی کریمی دانشجوی رشته ادبیات دانشگاه خوارزمی کرج در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: متاسفانه امروزه مقاضی رشته های علوم انسانی مخصوصا ادبیات بسیار کم شده است زیرا بازار کار خوبی ندارد و من با اینکه دانشجوی ممتاز هستم نگران آینده شغلی هستم.

وی ادامه داد: دانشگاه باید برای رشته های علوم انسانی دوره های ویژه کارآفرینی برگزار کند و با آموزش ایده های کارآفرینی و تربیت دانشجوی کارآفرین دغدغه اشتغال دانشجویان این رشته را مرتفع کند.

این دانشجو افزود: متاسفانه نظام آموزشی در کشور ایران نیازمند تحول اساسی است و باید از سمت آموزش‌محوری به سمت کارآفرینی حرکت کنیم.

دانشگاه ها رشته های بدون بازار کار را از نظام آموزش حذف کنند

سارا کلهر دانشجوی رشته ریاضی فیزیک دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: رشته ریاضی نیز همانند ادبیات بازار کار خوبی ندارد علیرغم اینکه درس های دانشگاهی ما همانند بچه های فنی و مهندسی سخت است ولی مانند رشته های فنی بازار کار نداریم.

وی ادامه داد: دانشگاه ها باید رشته هایی که بازار کار ندارند را به طور کلی از نظام آموزشی حذف کنند و از طرفی دیگر اساتید این رشته ها در اشتغال دانشجویان بسیار نقش دارند زیرا یک استاد می تواند با ایده های خلاقانه و سوق دادن دانشجو به سمتی درست زمینه اشتغال آنان را فراهم آورند.

این دانشجو تصریح کرد: متاسفانه رشته ریاضی فیزیک از 30 سال پیش بدون تغییر مانده است و هیچ بروز نشده است و از طرفی کتابخانه دانشگاه ها به قدری منابع شان ضعیف است که اگر دانشجویی هم ترغیب باشد علمش را بروز کند کتابهای بروز شده رشته اش در دانشگاه موجود نیست.

وضعیت رفاهی خوابگاه های دانشگاهی ضعیف است

مصطفی رحیمی دانشجوی رشته زیست شناسی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: من از دانشجویان خوابگاهی هستم که از شهر یزد در ایتجا قبول شدم، ما اساتید خوبی داریم ولی امکانات رفاهی در خوابگاه ها بسیار پایین است و کیفیت غذاهایی دانشجویی افتضاست.

وی ادامه داد: متاسفانه در گذشته دانشجو ارج و قرب خاصی در جامعه داشت، دیگر تحصیل و علم در جامعه جایگاه مطلوبی ندارد و تنها چیزی که برای مردم مهم است شغل است.

این دانشجو تاکید کرد: اگر یک دانش آموز پس از تحصیل شغل پیدا کند دیگر ادامه تحصیل نمی دهد زیرا دانشجویان دکتری رشته زیست بیکارند و حاضرند با مدرک دیپلم مشغول به کار شوند ولی همین که منبع درآمد داشته باشند شاکر هستند.

زنگ خطر برخی رشته های دانشگاهی برای منسوخ شدن در کشور به صدا درآمده است

سارا کلهر دانشجوی زمین شناسی دانشگاه خوارزمی کرج در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: به دلیل اینکه نظام آموزشی در کشور بروز نشده است دانشجو امروز بسیار بی سوادتر از دانشجوی قدیم است.

وی ادامه داد: وقتی کتابهای 40 سال پیش در رشته ما هنوز در دانشگاه تدریس می شود و محدود استادی دانشجو را به سمت پژوهش و ... سوق می دهد البته دانشجوها نیز تنبل هستند زیرا وظیفه دانشجو طلب علم است.

این دانشجو البرزی تصریح کرد: زنگ خطر برخی رشته های دانشگاهی برای منسوخ شدن در کشور به صدا درآمده است بنابراین مسئولان مربوطه باید چاره ای بیاندیشند.

مطالب درسی بروز نیست/ توزیع ناعادلانه بورسیه های تحصیلی بین دانشجویان

محسن نظری رشته زبان انگلیسی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: از نارسایی‌ های عمده‌‌ ای که در نظام دانشگاهی کشور این است که نصاب درسی دانشگاه‌ها کهنه است و هر سال به‌ طور تکراری کپی‌برداری می‌ شود و در اختیار دانشجویان قرار می‌ گیرد. یافته‌ های به‌ روز و جدید علمی در آن گنجانده نمی‌ شوند. دانشجویان مجبور اند که این متن‌ های تکراری و کهنه را حفظ کنند.

وی ادامه داد: مشکل‌ دیگر در نظام دانشگاهی کشور این است که به‌ خاطر زد و بندها و گرایش‌ های قوم‌ گرایی و قوم‌ ستیزی، بورسیه‌ های تحصیلی به‌ طور عادلانه، با در نظر داشتن شایستگی، به دانشجویان داده نمی‌ شوند. این مسئله از طرفی حق‌ کشی در نظام دانشگاهی کشور محسوب می‌ شود، از طرف دیگر، باعث می‌ شود که دانشجویان لایقی که بورسیه‌ تحصیلی برای‌ شان توزیع ‌نمی‌ شود، یا به‌ جای آن‌ ها دانشجویان ضعیف و واسطه‌ دار شامل بورسیه‌ های تحصیلی می‌ شوند، بی‌ انگیزه و عقده‌‌ ای شوند و زمانی که فارغ می‌ شوند و مسئولیت‌ های اجتماعی و رهبری را در جامعه به عهده می‌ گیرند، با افراد دیگر عقده‌ ا‌ی برخورد کنند.

 

انتهای پیام/

https://dana.ir/1552831
ارسال نظر
نظرات