شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 09:22 منتشر شده در مورخ: 1398/09/17 شناسه خبر: 1553038
نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد:
افزایش غیرمتعارف نرخ اجاره بها در یزد/ بازار مسکن یزد در برابر کاهش قیمت مقاومت می‌کند
نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد گفت: با وجود اینکه عرف افزایش نرخ اجاره بها در تابستان نسبت به سال گذشته 10 درصد است اما برخی مالکان در یزد نرخ اجاره بها را 30 تا 40 درصد افزایش دادند که متناسب با بازار نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدرضا دشتی نژاد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص وضعیت بازار مسکن یزد با بیان اینکه هم اکنون بازار مسکن یزد راکد است و خرید و فروشی در آن انجام نمی‌شود، گفت: قیمت مسکن در اردیبهشت و خردادماه با افزایش قیمت مواجه بود و از آن پس تاکنون قیمت‌ها ثابت و بازار مسکن دچار رکود است.

وی ادامه داد: در این مدت که بازار مسکن راکد بود طبق گزارشی از بازار تهران داشتیم، مسکن تا 20 درصد کاهش قیمت داشت ولی در یزد کاهش قیمت نداشتیم و البته همیشه اینگونه بوده که یزد در ادامه کاهش قیمت مسکن در تهران، مقاومت نشان داده است مگر اینکه روند نزولی قیمت ادامه پیداکند تا یزد هم دچار کاهش قیمت شود.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد با بیان اینکه در یزد قیمت مسکن کاهش قیمت نداشتیم، افزود: در پی افزایش قیمت بنزین نیز هیچ افزایش و یا کاهشی در بازار راکد مسکن مشاهده نشده است و تنها پس از گرانی بنزین برخی از فروشنده‌ها از فروش ملک خود خود داری کرده و دست نگه داشته‌اند.

دشتی‌نژاد با اشاره به طرح اقدام ملی تولید مسکن گفت: اگر این طرح واقعا طبق ضوابط و شرایط به مرحله اجرایی و عملیاتی برسد به اندازه‌ای که بتواند نیاز متقاضیان به مسکن را تامین کند قطعا بر بازار مسکن تاثیرگذار خواهد بود چرا که با توجه به مشاهدات ما، در بین جامعه استقبال زیادی از این طرح شده است و چنانچه این متقاضیان از این طرح برای تامین مسکن اقدام کنند از بازار مسکن حذف، پس تقاضا کم و در کاهش قیمت مسکن تاثیر می‌گذارند.

وی با اشاره به وضعیت نابه سامان اجاره بها در یزد گفت: با وجود اینکه عرف افزایش نرخ اجاره بها در تابستان نسبت به سال گذشته 10 درصد است اما برخی مالکان در یزد نرخ اجاره بها را 30 تا 40 درصد افزایش دادند که متناسب با بازار نیست با این حال دفاتر مشاور املاکی بوده‌اند که افزایش غیر متعارف اجاره بها از سوی مالکان را نپذیرفته‌اند.

دشتی‌نژاد با بیان اینکه در ادامه بهمن ماه و اسفندماه نیز از فصل‌های پر رونق اجاره هست که باید دید وضعیت اجاره بها چگونه خواهد شد، افزود: هم اکنون نرخ اجاره بها یک سوئیت در حد استفاده یک فرد مجرد در مناطق مرکزی شهر از 500 هزار تومان به بالا است و سوئیتی با نرخ اجاره بهای زیر 400 هزار تومان در این مناطق تقریبا وجود ندارد و نرخ اجاره بها یک سوئیت در مناطقی مانند صفائیه یزد تا یک میلیون و 500 هزار تومان هم ممکن است برسد.

وی گفت: اگر خرید مسکن برای مردم به گونه‌ای باشد که بتوانند بخش عمده‌ای از هزینه آن را از طریق وام و تسهیلات تامین کنند و همچنین قیمت مصالح ساختمانی کنترل شود تا از افزایش غیر متعارف در قیمت مسکن جلوگیری شود در  قیمت مسکن بسیار تاثیرگذار است و مردم نیز راحت تر می‌توانند صاحب مسکن شوند.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد افزود: کاهش تعرفه‌هایی که شهرداری و نظام مهندسی نیز از مردم برای ساخت مسکن می‌گیرند می‌تواند در قیمت تمام شده مسکن و عرضه و فروش آن تاثیر گذار باشد و قیمت‌ها متناسب خواهند شد ضمن اینکه اگر زمین با قیمت پایین در دست انبوه سازان قرار بگیرد آنها نیز می‌توانند واحدها را با قیمت مناسب‌تری در اختیار مردم قرار دهند و در در تامین نیاز مسکن مردم و کاهش قیمت مسکن بسیار تاثیر گذار است.

انتهای پیام/

 

https://dana.ir/1553038
ارسال نظر
نظرات