شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 15:47 منتشر شده در مورخ: 1398/09/18 شناسه خبر: 1553513
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان:
دانشگاه باید به کمک صنعت بیاید/ عقب ماندگی‌های صنعتی باید جبران شود
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان گفت: با وجود تمام ظرفیت‌هایی که استان کرمان دارد لذا عقب افتادگی‌های فراوانی دارد که باید با همت و تلاش نخبگان و ارتباط قوی‌تر بین صنعت و دانشگاه این باید این عقب‌افتادگی‌ها جبران شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ محمدصادق بصیری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان صبح امروز در مراسم تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر استان کرمان در سال ۹۸ ضمن گرامیداشت یاد سه شهید ۱۶ آذر ماه گفت: شهدا خون خود را در راه استقلال، آزادی، مبارزه با ظلم و بی‌عدالتی نثار کردند؛ این خون که بر زمین ریخته شد در جریان جنبش دانشجویی بوده که موجب تحولاتی در عرصه جوان گرایی و مبارزات مردم ایران شد؛ لذا جنبش دانشجویی به عنوان یک جنبش پویا و مفید جای خود را در دانشگاه و جامعه پیدا کرده است.  

بصیری با بیان اینکه دانشگاه های جامع نگر یک دانشگاه فرهنگی است، تصریح کرد: 19 آذر روز تشکیل شورای انقلاب فرهنگی به دستور امام خمینی(ره) در سال 1363 است که مسائل فرهنگی در کشور ما اهمیت دارد؛ زیرا انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی بوده است و رکن اصلی و تاثیر گزار انقلاب فرهنگی دانشگاه ها هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان حوزه و دانشگاه را دو بال فکور جامعه و نظام دانست و افزود: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری علم و دین باید پا به پای یکدیگر حرکت کنند.

وی با بیان اینکه ماه آذر ماه دانشگاهیان است، ابراز کرد: با توجه به اینکه در آذر ماه روز دانشجو، روز پژوهش، روز وحدت حوزه و دانشگاه است می توان از ماه آذر به عنوان ماه دانشگاهیان یاد کرد.

بصیری ادامه داد: اهمیت نهاد دانشگاه در بین نهادهای دیگر مشخص است در ارکان نظام باید به نهاد دانشگاه به عنوان یک نهاد مستقل نگاه کنند و جریان هیئت امنایی بودن دانشگاه ها هم به همین دلیل است.

وی نقش پژوهش در نهاد دانشگاه را یک نقش اصلی و محوری دانست و تاکید کرد: با توجه به رسالت هایی که دانشگاه در حوزه نخبگان دارد در حوزه پژوهش هم باید تقویت شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با بیان اینکه دانشجو، نخبگان و رسالت دانشگاه در کنار هم قرار دارند، گفت: دانشگاه مأمور تربیت انسان کامل است، انسان الهی، این رسالت را باید با تاکید بر معنویت واخلاق پیش ببرد.

بصیری سلامت رفتار و اخلاق تربیت‌کنندگان که هم شامل انسان‌ها و متون می‌شود را ضروری دانست و مطرح کرد: دانش چراغی است که اگر با تعهد همراه شود می تواند به نتیجه مطلوب برسد.

وی با تاکید برخود باوری و استقلال علمی دانشگاه عنوان کرد: از لوازم اصلی تحقیق خود باوری و استقلال است که خود به خود باعث استقلال در جامعه می‌شود هرچه استقلال دانشگاه حفظ شود و دخالت در آن کم تر شود دانشگاه را از تقلید دور می کند؛ لذا این استقلال به دانشگاه ها داده شده است.

بصیری با بیان این مطلب که اصل آزاد اندیشی موجب نظریه پردازی می‌شود، اظهار کرد: کوشش برای انطباق پژوهش با نیازهای آنی و آتی جامعه صورت گیرد و افرادی باید تربیت کنید که باری از دوش مردم بردارند و فرهنگ‌سازی لازم در زمینه اینکه شغل پشت میز نشستن نیست، انجام دهید و فارغ‌التحصیلان ما باید آستین خود را بالا بزنند و مشکلات صنعت را حل کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کرمان با بیان اینکه ما در تمامی عرصه ها دانشمندان فروانی داریم، افزود: دشمنان جمهوری اسلامی با تحریم اقتصادی ایران قصد فروپاشی این نطام را داشتند که همت و تلاش نخبگان و دانشمندان آنان را از اهدافشان دور کرد.

وی به ظرفیت های و سرمایه های خدادای استان کرمان و داشتن نیروهای متخصص اشاره کرد و تأکید کرد: با وجود تمام ظرفیت هایی که استان کرمان دارد؛ اما عقب افتادگی های فروانی دارد که باید با همت و تلاش نخبگان و ارتباط قوی تر بین صنعت و دانشگاه عقب افتادگی ها باید جبران شود.

وی به انتخابات نمایندگان مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: افرادی که امسال در مجلس ثبت نام کردند نسبت به سال های گذشته جمعیتی جوان تر و تحصیل کرده هستند؛ امید است تا با حضور دانشگاهیان و پشتوانه  فرهنگی مجلس خوبی تشکیل شود.

بصیری در پایان بیان کرد: برگزاری اینگونه مراسمات نشان‌دهنده دانشگاه اندیشه ورز، متعهد، متخصص، جامعه نگر، پویا مفید، هدفمند است.

انتهای پیام/

https://dana.ir/1553513
ارسال نظر
نظرات