شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 15:07 منتشر شده در مورخ: 1398/09/19 شناسه خبر: 1553677
کارشناس خانواده مطرح کرد؛

تضعیف ارزش‌های اخلاقی و خانوادگی در زیستِ مجازی

تضعیف ارزش‌های اخلاقی و خانوادگی در زیستِ مجازی
زهرا رنجبر زاده گفت: مهمترین آسیب استفاده از فضای مجازی تضعیف ارزش های اخلاقی و خانوادگی است که بی توجهی به روابط و مسئولیت های خانوادگی، کم توجهی به وضعیت فرزندان، عادی شدن توهین و مسایل جنسی، شکل گیری و تسهیل ارتباطات نامشروع، کاهش وابستگی های خانوادگی، شکل گیری روابط عاطفی کاذب و رواج خشوت را به دنبال دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس خانواده در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات جامعه، جایگزین کردن شبکه های اجتماعی مجازی به جای ارتباط و تعامل بین زوج ها است و زن ومرد ناخواسته درگیر ارتباط های پوچ، نادرست و فریبنده در شبکه های اجتماعی مجازی شده اند.

زهرا رنجبرزاده با بیان اینکه بخشی از طلاق های عاطفی و به طبع آن طلاق های دایم در کشور به دلیل استفاده نادرست از فضای مجازی ناشی می شود، ادامه داد: زوج ها پس از مدتی از شروع زندگی مشترک خود، مقدمات آسیب دیدن زندگیشان را با پافشاری در استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی مجازی به دست خودشان فراهم می کنند و این امر ممکن است به دلیل ضعف در اعتقادات معنوی زوجین یا عدم آموزش و فرهنگ سازی و ... شتاب بیشتری به خود بگیرد.

 

 

وی افزود: هرچه حضور افراد در شبکه های اجتماعی بیشتر باشد گرایش افراد به سبک زندگی مدرن بیشتر می شود از این جنبه شبکه های اجتماعی به صورت غیر مستقیم بر ساختار خانواده و تفکر اجتماعی افراد تاثیرگذار است.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد:اعتیاد به فضای مجازی باعث کاهش بار عاطفی بین اعضای خانواده و کمرنگ شدن نقش والدین در تربیت فرزندان و حتی دلسردی در زندگی زناشویی و در نتیجه منجر به طلاق خواهد شد.

رنجبرزاده به آسیب های استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی مجازی اشاره کرد و گفت: مهمترین آسیب استفاده از این فضاهای مجازی تضعیف ارزش های اخلاقی و خانوادگی است که بی توجهی به روابط و مسئولیت های خانوادگی، کم توجهی به وضعیت فرزندان، عادی شدن توهین و مسایل جنسی، شکل گیری و تسهیل ارتباطات نامشروع، کاهش وابستگی های خانوادگی، شکل گیری روابط عاطفی کاذب و رواج خشوت را به دنبال دارد.

وی تاکید کرد: در جامعه ای که والدین به مسئولیت های خود بی اعتنا هستند و به جای توجه به تربیت فرزندان به مسایل حاشیه ای جامعه می پردازند و فرزندان نیز به دلیل کمبودهای عاطفی و روانی، توجه و محبت را در میان سخنان زیبا و فریبکارانه افراد سودجو و فرصت طلب جستجو می کنند، چگونه می توان توقع داشت بنیان خانواده تقویت شود.

 

 

این کارشناس خانواده ادامه داد:استفاده از فناوری فضای مجازی که موجب افزایش ارتباطات ناقص در قالب متون خشک و بی روح می شود مرز شوخی و جدی را در هم می آمیزد و مسیر اغراق آمیز و نادرستی می گشاید که هرگز جایگزین مناسبی برای ارتباط کلامی و عاطفی میان دوستان و آشنایان نیست و اطلاعات مجازی و غیرواقعی حاصل از این فضا نمی تواند معیار خوبی برای شناخت طرفین باشد.

رنجبرزاده با تاکید بر اینکه شبکه های اجتماعی، هم کارکردهای مثبت و هم پیامدهای منفی دارند، گفت: ناآگاهی کابران از خطرات و پیامدهای سوء این شبکه ها باعث شده مخاطبان و کابران آن ها در برابر آسیب های مرتبط با فضای مجازی به شدت آسیب پذیرتر باشند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امروز، شمار کابران فضای مجازی رشد تصاعدی دارد و این شبکه ها هر روز در حال گسترش هستند؛ اما کاربران آن هرروز بیشتر از دیروز احساس تنهایی می کنند؛ گویی زندگی مجازی، آنان را از دنیای واقعی دور کرده و به سوی خود می برد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1553677
ارسال نظر
نظرات