شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 16:48 منتشر شده در مورخ: 1398/09/25 شناسه خبر: 1555301
عضو کمیسیون انرژی مجلس:

لاریجانی رفتار مستبدانه دارد/ ماجرای پیشنهاد بنزین 10 هزار تومانی و یارانه 240 هزار تومانی

لاریجانی رفتار مستبدانه دارد/ ماجرای پیشنهاد بنزین 10 هزار تومانی و یارانه 240 هزار تومانی
اینکه الان آقای لاریجانی هرکاری دلش می‌خواهد در این مملکت می‌کند، بحث دیگری است! حرف من این بود که بودجه را بدون لحاظ کردن نفت ببندید. کسی گوش نکرد؛ اما امسال درخواست جلسه علنی کردم؛ همکارانم می‌گفتند چرا علنی؟ پاسخ دادم مردم توسط اغتشاش‌گران تحریک شده‌اند و فضا به گونه‌ای است که عده‌ای کشور را ناآرام می‌کنند؛ باید علنی سخن گفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، چندی قبل علی لاریجانی، از ارتباط ماجرای افزایش قیمت بنزین و کسری بودجه دولت سخن گفت؛ این سخن بحث‌های فراوانی را در مجامع سیاسی برانگیخت. اما اصل ماجرای افزایش قیمت بنزین و پیشینه آن چه بود؟ این موضوع از منظرهای گوناگون قابل بررسی است. فردین فرمند، عضو کمیسیون انرژی مجلس، یکی از افرادی است که در این ارتباط حرف‌هایی برای گفتن دارد. بی‌مقدمه شما را به مطالعه گفتگوی مرآت با این نماینده مجلس دعوت می‌کنیم.

مرآت: دیدگاه شما درباره سخن آقای لاریجانی در خصوص ارتباط افزایش قیمت بنزین و کسری بودجه دولت چیست؟

من ماجرای آقای لاریجانی را در چارچوب سخنانی که در ادامه خواهم گفت، برای شما شرح می‌دهم. اگر به خاطر داشته باشید، من در سال گذشته، تقاضای برگزاری یک جلسه غیرعلنی داشتم. به من بسیار فشار آمده بود؛ ضمن آن که حضرت آقا فرموده بودند بودجه را اصلاح کنید. تا می‌خواستم حرف بزنم می‌گفتند چیزی که باید در جلسه غیرعلنی بگویی، در جلسه علنی نگو.

برای برگزاری جلسه غیرعلنی، نیاز به رأی‌گیری از نمایندگان است؛ اینکه الان آقای لاریجانی هرکاری دلش می‌خواهد در این مملکت می‌کند، بحث دیگری است! حرف من این بود که بودجه را بدون لحاظ کردن نفت ببندید. کسی گوش نکرد؛ اما امسال درخواست جلسه علنی کردم؛ همکارانم می‌گفتند چرا علنی؟ پاسخ دادم مردم توسط اغتشاش‌گران تحریک شده‌اند و فضا به گونه‌ای است که عده‌ای کشور را ناآرام می‌کنند؛ باید علنی سخن گفت.

حرفم این بود که سال گذشته اگر علنی سخن می‌گفتیم، اذهان مشوش می‌شدند و قیمت‌ها بی‌سبب بالا می‌رفت. ببینید قیمت تمام‌شده هر لیتر بنزین حدود 7 هزار تومان بود و این بنزین لیتری هزار تومان به مردم فروخته می‌شد؛ این 6 هزار تومان مابه‌التفاوت باید از کجا تأمین می‌شد؟ من نظراتی در این‌باره داشتم. روزی آقای بحرینی، نماینده مشهد، برگه‌ای به دستم داد که دیدم 90 درصد با نظرات من یکسان است.

آقای لاریجانی رفتاری مستبدانه دارد!

نشستیم و مفصلا با هم صحبت کردیم و قرار شد نظرات را مدون کنیم و برای آقای لاریجانی ببریم. آقای لاریجانی البته یک آدم کاملا دیکتاتور و بسته است و به هر روشی که بخواهد عمل می‌کند و اگر طرحی متعلق به خودش نباشد، نگاه مثبتی به آن ندارد. ایشان هرجا کم می‌آورد از مقام معظم رهبری خرج می‌کند. ایشان در یک دنیای دیگر است!

طرح این بود که تمامی سوبسیدها برداشته و قیمت‌ها واقعی شود و البته زندگی مردم هم واقعی شود. یکی از آقایان می‌گفت بعد از جلسه با آقای لاریجانی، از طرف ایشان تماس گرفتند و گفتند شما روی این طرح کار کنید. این طرح به مرکز پژوهش‌ها رفت اما در نهایت شهید شد! بعد هم که لایحه بودجه آمد و کسی حرف‌ ما را گوش نکرد. من البته با این که قیمت بنزین 1500 تومان شود، موافق نبودم.

طرحی برای بنزین 10 هزار تومانی!

بنزین 1500 تومانی مثل این است که شما دندان‌درد شدید داشته باشید و برای تسکین، آسپرین بخورید! بعد از آن ما طرحی ریختیم و گفتیم بیایید بنزین را به قیمت 10 هزار تومان عرضه کنید. می‌گفتند چگونه؟ من جواب می‌دادم وقتی ارزان‌ترین قیمت در همسایگان ما، 12 هزار تومان است، اگر قیمت بنزین 10 هزار تومان باشد، به شدت از قاچاق جلوگیری می‌شود.

من محاسبه کردم که به این واسطه می‌توانیم به هر ایرانی بین 200 تا 240 هزار تومان پرداخت کنیم و برداشت این مبالغ را فقط برای پرداخت قبوض آب و گاز و برق، امکان‌پذیر می‌کنیم. هیچ‌کس را هم از دریافت این یارانه محروم نمی‌کنیم. چرا باید افراد را حذف کنیم؟ چرا بی‌اعتباری به وجود می‌آورید؟ زمان آقای احمدی‌نژاد 74 میلیون‌نفر یارانه می‌گرفتند؛ الان هم که این رقم 76.5 میلیون است.

شما دارید ملت را حذف می‌کنید! نمی‌شود! این برداشت من است. پس حرف ما این شد که بنزین را 10 هزار تومان کنید و به هر نفر 200 تا 240 هزار تومان یارانه بدهید.

مرآت: این رقم را چه زمانی پیشنهاد کردید؟

دی ماه سال گذشته بود که موضوع افزایش قیمت‌ها را مطرح کردیم. البته سال ماقبلش هم حساب کرده بودیم که اگر قیمت بنزین را به 7 هزار تومان برسانیم، قاچاق همچنان وجود خواهد داشت. بهار امسال بود که رقم 10 هزار تومان را مطرح کردیم. وقتی قیمت بالا برود، با چه انگیزه‌ای قاچاق صورت خواهد گرفت؟ انگیزه‌ای باقی نمی‌ماند! متأسفانه این پیشنهاد ما هم شهید شد!

بگذارید مردم بدانند!

رسانه‌ها پی این پیشنهاد را نگرفتند؛ قربان صدا و سیما هم بروم! این مسأله در جامعه مطرح نشد. برخی می‌ترسند این مسائل را با مردم مطرح کنند. بگذارید مردم بدانند. برخی به من می‌گویند فلان حرفی که با فلان خبرنگار زدی تأمل‌برانگیز بود؛ درست است اما فکر می‌کنی باید چه کنیم؟ من می‌گویم اول باید اصل مطلب را قبول کنیم. وقتی آشوب ایجاد شد، کسی از من پرسید اعتماد مردم را چطور برگردانیم؟

گفتم به جای آن که هر ماه 200 هزار تومان به حساب افراد بریزید، برای 10 ماه، 2 میلیون تومان به حسابشان بریزید. منتها اجازه برداشت پول را فعلا ندهید. می‌توانیم مشوق‌هایی را هم قرار دهیم؛ مثلا می‌شد بهره هم به آن تعلق بگیرد و بعد از 10 ماه هم امکان برداشت وجود داشته باشد. من این موضوع را در میان دانشجویان و نخبگان هم مطرح کرده‌ام؛ همه استقبال می‌کنند.

چرا در جامعه اضطراب ایجاد می‌کنید؟

باید این کار را شروع می‌کردیم. مسأله حل می‌شد. جامعه را در حالت عادی و طبیعی نگه می‌داشتیم. مسلم است که بعد از چندین‌سال ماهی 200 هزار تومان مبلغ چندانی نمی‌شود. مگر 45 هزار تومانی که قبلا به ما می‌دادند، الان چقدر ارزش دارد؟ چرا در جامعه اضطراب ایجاد می‌کنید؟ در این ماجرا متأسفانه تدبیر نشد و زمینه‌سازی هم صورت نگرفت.

می‌گویند سران قوا تصمیم گرفتند. منِ نماینده نمی‌توانم حقِ نمایندگی‌ام را به نماینده‌ای دیگر واگذار کنم. مقام معظم رهبری باید تاوان کارهای شما پس بدهد؟ چرا این کار را می‌کنید؟

بگذارید همین‌جا بگویم در ماجرای اخیر، طیفی از فرصت‌طلبان سوءاستفاده کردند تا قیمت‌ همه‌چیز را افزایش دهند. چرا بستر افزایش قیمت را فراهم می‌کنید و بعد می‌گویید قیمت‌ها را کنترل می‌کنیم؟ پارسال از من سوال کردند که چه باید بکنیم؟ من گفتم بنزین را به قیمت تمام‌شده عرضه کنیم.

واقعیت، ساده است. 19 میلیون ماشین داریم، 100 میلیون‌لیتر بنزین مصرف می‌کنیم؛ ترکیه 21 میلیون ماشین دارد و 8.2 میلیون لیتر در روز مصرف می‌کنند!

مرآت: مشکل این است که مدعای دولت با عملش همخوانی ندارد. مثلا برخی می‌گویند اگر به دنبال کاستن از حجم قاچاق است، افزایش قیمت به این میزان قطعا کارساز نیست.

یکی از مشکلات ما با دولت همین است. مردم به شما اعتماد ندارند. مگر شماها نبودید که می‌گفتید یارانه‌ها باید قطع شود؟ بگذریم... یکی از روزنامه‌های آمریکا تخمین زده بود که روزانه 10 تا 20 میلیون لیتر قاچاق می‌شود.

ایران ارزان‌ترین قیمت بنزین را دارد

چندصد کشتی قاچاق سوخت را بچه‌های سپاه در دریا گرفته‌اند؟ چگونه می‌شود جلوی این‌ها را گرفت؟ با مأمور؟ می‌شود مسأله را با مأمور حل کرد؟ در کشورهای همسایه ایران، قیمت بنزین کم‌تر از 12 هزار تومان نیست. باور می‌فرمایید که ارزان‌ترین قیمت بنزین مربوط به ایران است؟ من سایتی پیدا کردم که در آن درآمد سرانه با قیمت بنزین مقایسه شده بود.

آن سایت پیشتر آمار روز 120 کشور را درج کرده بود که ما تقریبا در میانه فهرست این کشورها بودیم. مسأله کسری بودجه و... به کنار؛ مسأله قاچاق و تفاوت قیمت بنزین با دیگر کشورها را چگونه می‌خواهید حل کنید؟ از طرفی، من 6 هزار تومان سوسبید هر لیتر بنزین را از کجا بیاورم؟ در این تخصیص منابع، عدالت کجا می‌رود؟ شما به هرکس که بیش‌تر مصرف می‌کند، به ازای هر لیتر 6 هزار تومان یارانه می‌دادید!

بودجه را مستقل از نفت ببندید

وقتی نمی‌گذارند از شما نفت بخرند، این مبالغ از کجا می‌خواهید بیاورید؟ من سال گذشته هم گفتم بیایید واقعیت‌ها را ببینید. بیایید فروش نفت را در بودجه، صفر لحاظ کنید و در آن صورت اگر هم کسری بودجه وجود داشته باشد، قابل کنترل است. ژنرال مکنزی می‌گوید فشار حداکثری کارگر شد و دولت آقای ترامپ نیاز ندارد که با قوای نظامی با ایران مقابله کند.

ببینید این نگاه دشمن است. ما بالاخره باید یک‌روز مسأله اصلاح قیمت بنزین را مطرح می‌کردیم. برخی می‌گفتند آقا قبول نمی‌کند! فارغ از این که کسی به نظام اسلامی اعتقاد داشته باشد یا نه؛ به یک کافر هم که ماجرا را بگویید، می‌گوید انصاف داشته باشید، چرا از کیسه رهبری خرج می‌کنید؟ چرا این اتفاقات افتاد و نارضایتی ایجاد شد؟ چون ما باید در جامعه بسترسازی می‌کردیم و صورت مسأله را عنوان می‌کردیم؛ کاری که الان شماها دارید می‌کنید!

ما برای طرح مسأله و توانمندسازی مردم برنامه داشتیم. من بارها گفته‌ام که ما باید با کارشناسان بحث کنیم و آن‌ها ما را به چالش بکشند. به این می‌گویند چکش‌کاری.

مرآت: نقدی که برخی به سخن شما وارد می‌کنند این است که اساسا مجال کار کارشناسی داده نشد؛ به ویژه با وجود شورای سران قوا!

ما هنوز سیستم خودمان را نشناخته‌ایم. چیزی را به چالش می‌کشیم و فکر می‌کنیم اکثریت مردم حق را به ما می‌دهند و اصل قضیه گم می‌شود. برخی مثلا اختیارات رئیس‌جمهور را با اختیارات دیگر روسای جمهور مقایسه می‌کنند. آقا! ما سیستممان را نشناخته‌ایم. آقای روحانی فکر می‌کند رئیس‌جمهور ایتالیا، فرانسه یا ترکیه شده! ساختارهای نظام ما در قانون اساسی دیده شده و همه هم نقش خودشان را ایفا می‌کنند.

مگر قانون نگفته بود قیمت‌ها را پلکانی به‌روز کنید؟

مگر همین مجلس قانون نگذاشته که شما قیمت‌ها را به صورت پلکانی به‌روز کنید؟ مگر آقای احمدی‌نژاد قیمت بنزین را افزایش نداد؟ مگر قیمت آرد را به قیمت آزاد نرساند؟ چقدر به مردم سوبسید داد؟ اتفاقا با این کار کیفیت نان افزایش پیدا کرد و وضع نانوایی‌ها هم خوب شد. من سال گذشته بر اصلاح قیمت بنزین و توانمندسازی مردم تأکید کردم.

من آن‌قدر این واژه «توانمندسازی» را به کار برده‌ام که وقتی آن را تکرار می‌کنم حس خاصی پیدا می‌کنم! آقا اخیرا فرمودند که ما 20 سال دیگر کمبود جوان خواهیم داشت! این وظیفه ماست که آن‌ها را توانمند کنیم. این جوان کار ندارد که برود ازدواج کند. ما باید این مسأله را حل کنیم و از این حلقه بسته خارج شویم. اگر شما از من بپرسید آخر قضیه چه می‌شود من پاسخ می‌دهم هرچه بشود اول باید مردم را توانمند کنیم.

مرآت: بابت وقتی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگزاریم.

من هم از شما و همکارانتان تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1555301
ارسال نظر
نظرات