شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 11:39 منتشر شده در مورخ: 1398/10/08 شناسه خبر: 1558986
یک دغدغه مردمی، چند پرسش و یک پیشنهاد؛

چرا پاسخ مسئولان، افکار عمومی سمنان را درباره آلودگی هوا قانع نمی‌کند؟

چرا پاسخ مسئولان، افکار عمومی سمنان را درباره آلودگی هوا قانع نمی‌کند؟
حتی اظهارنظرهای صریح هم نمی‌تواند افکار عمومی را درباره وضعیت آلودگی هوا قانع کند و خانواده‌ها همچنان در نگرانی به سر می‌برند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، در هفته‌های اخیر موضوع آلودگی هوای مناطق مختلف کشور به تیتر یک بسیاری از رسانه‌ها تبدیل شده است. امسال در سمنان نیز مسأله آلودگی هوا نگران‌کننده‌تر از سال‌های قبل جلوه کرده است. بسیاری از خانواده‌ها می‌پرسند در شرایطی که مدارس تهران روزهایی متوالی به دلیل آلودگی هوا تعطیل شده است؛ آیا حجم آلایندگی‌ها در سمنان به اندازه‌ای نرسیده که مراکز آموزشی تعطیل شود؟

واقعیت این است که واکنش مسئولان به انبوه ابراز نگرانی‌ها قانع‌کننده نبوده است. مدیرکل پیشین و بازداشت‌شده محیط‌زیست پیشتر در گفتگو با خبرنگار مرآت گفته بود نباید بخار آب را با مواد آلاینده اشتباه بگیرید! مدیرکل فعلی محیط‌زیست نیز چندی قبل در گفتگو با خبرنگار مرآت از اهمیت زاویه تابش نور خورشید به آلایندگی‌ها گفته بود؛ به گفته عبدوس، صبح‌ها زاویه تابش خورشید به گونه‌ای است که آلودگی‌ها را به طور اغراق‌شده‌ای پیش چشم ما می‌گذارد!

اما در نشست اطلاع‌رسانی که هفته گذشته در استانداری سمنان برگزار شد، مسأله آلودگی هوای سمنان بار دیگر روی میز قرار گرفت تا دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان نسبت به آن واکنش نشان دهد. یکی از پرسش‌های مطرح‌شده در نشست مذکور این بود که به رغم آن که غلظت آلاینده‌ها گهگاه به طور دقیق اعلام می‌شود، ترکیبات شیمیایی آلاینده‌ها به اطلاع عموم و احتمالا خواص نمی‌رسد.

چرا این مسأله مهم است؟ از این جهت که نهادهای متولی تأمین سلامت مردم باید بدانند که مردم در حال تنفس کدام نوع از آلاینده‌ها هستند تا بتوانند حسب نوع آلاینده‌ها به یاری مردم بیایند! رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان البته در نشست مذکور به درستی اشاره کرد که انتشار این اطلاعات در حوزه عمل اداره‌کل محیط‌زیست قرار دارد.

دانایی همچنین گفته بود آن‌چه که در هفته‌های گذشته درباره آلودگی هوا به دانشگاه علوم پزشکی اعلام شده، در حد آسیب رساندن به گروه‌های پرخطر نبوده است؛ به همین خاطر شاهد تعطیلی مدارس نبوده‌ایم. دانایی می‌گوید متولیان امر در اداره‌کل محیط‌زیست به طور روزانه وضعیت آلودگی هوا را رصد می‌کنند و دانشگاه علوم پزشکی بر اساس داده‌ها تصمیم‌گیری می‌کند.

او شایع‌ترین گونه سرطان در استان را سرطان گوارشی اعلام کرد و در عین حال تأکید کرد که آمار ابتلا به سرطان در استان بالاتر از میانگین کشوری نیست. دانایی می‌گوید:«سندی برای مرتبط کردن مسأله سرطان با صنایع استان وجود ندارد؛ بنابراین اظهارنظرهای صریح در این‌باره می‌توان خسارت‌آفرین باشد؛ وقتی می‌گویند فلان کارخانه باعث افزایش میزان ابتلا به سرطان شده، به یک ساختار اقتصادی لطمه وارد می‌شود.»

دانایی همچین به صراحت گفت:«اگر کسی سندی مبنی بر سرطان‌زا بودن آلاینده‌های کارخانه‌های سمنان پیدا کرد، من قطعا و یقینا با این مسأله برخورد خواهم کرد؛ چراکه خود و خانواده‌ام در این شهر نفس می‌کشیم.»

در این‌جا چند مسأله باید به طور مجزا باید مورد توجه قرار بگیرد. نخست آن که چرا حتی این اظهارنظرهای صریح هم نمی‌تواند افکار عمومی را درباره وضعیت آلودگی هوا قانع کند و خانواده‌ها همچنان در نگرانی به سر می‌برند؟ نقص از شیوه اطلاع‌رسانی است یا محتوای آن؟

نکته دوم؛ آیا بهتر نیست که مسئولان محیط‌زیست شفاف‌تر با مردم سخن بگویند و بگویند ما دقیقا با چه نوع آلاینده‌هایی سر و کار داریم؟

نکته سوم؛ فراخوان دانایی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، درباره یافتن سندی مبنی بر سرطان‌زا بودن یا نبودن آلاینده‌ها فراخوان مبارکی است. پیشنهاد مشخص شبکه اطلاع‌رسانی مرآت آن است که یک گروه دانشگاهی متخصص از خارج از استان برای بررسی وضعیت آلودگی هوای سمنان فراخوانده شوند. بی‌تردید اطلاع‌رسانی شفاف، کارشناسانه و جامع و پاسخگویی به تمامی پرسش‌ها و دغدغه‌های شهروندان در این ارتباط می‌تواند فضای از حجم بی‌اعتمادی‌های موجود بکاهد.

پی‌نوشت: تصویر این مطلب مربوط به روز پنج‌شنبه هفته گذشته است؛ سمنان از فراز بام سمنان!

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1558986
ارسال نظر
نظرات