شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 21:13 منتشر شده در مورخ: 1398/10/09 شناسه خبر: 1559514
یک کارشناس اقتصادی:

وقایع 88 کاتالیزور تشدید تحریم‌ها علیه ایران بود

وقایع 88 کاتالیزور تشدید تحریم‌ها علیه ایران بود
یک کارشناس اقتصاد می‌گوید وقایع 88 کاتالیزور تشدید تحریم‌ها علیه ایران بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یک کارشناس اقتصاد در گفتگو با خبرنگار مرآت با تصریح بر این که وقایع سال 88 در تشدید تحریم‌ها علیه ایران نقش بسیار موثری ایفا کرد اظهار داشت: در شرایطی که ایران در وضعیت اقتصادی مطلوبی قرار داشت، بیگانگان برای اعمال و تشدید تحریم‌ها نیازمند کاتالیزوهایی بودند که وقایع 88 این کاتالیزور را در اختیارشان قرار داد.

عطا بهرامی با بیان این که دشمنان پس از وقایع 88 موفق شدند یک رژیم حقوقی باثبات برای تحریم‌ها تدوین کنند گفت: بخش عمده فتنه 88 در مناطق خاصی از تهران رخ داد اما دشمنان مسائل را به گونه‌ای در رسانه‌هایشان نمایش دادند که گویی سراسر ایران درگیر این ماجراست.

بهرامی با بیان این که تحریم بانک مرکزی یک اقدام بی‌سابقه در جهان بود که پس از فتنه اتفاق افتاد گفت: دشمنان ایران پس از فتنه، شبکه بانکی ما را تحریم و سوئیفت را قطع کردند و بدین‌واسطه جریان تبادل کالا را مختل کردند.

وی با تأکید بر این که تحریم‌ها از سال 58 تا سال 91 اغلب «نمایشی» بودند گفت: یکی از عظیم‌ترین تحریم‌‌ها پس از انقلاب، طرح داماتو در دهه 70 بود که بر اساس آن انعقاد قراردادهای بالاتر از 40 میلیون دلار در حوزه نفت و انرژی ممنوع شده بود که بعدها این رقم به 20 میلیون دلار کاهش یافت.

این کارشناس اقتصادی افزود: ایران برای مواجه نشدن با این تحریم، قراردادها را با مبالغ پایین‌تر منعقد می‌کرد و تعدد قراردادها را بالا می‌برد؛ با این حساب حتی شرکت‌های آمریکایی نیز در مناقصات و معاملات با ایران شرکت می‌کردند اما پس از وقایع 88 بیمه کردن محموله‌های نفتی ایران را ممنوع و امکان تبادلات اقتصادی محدود کردند.

بهرامی در پایان تصریح کرد: آن‌چه که در 88 اتفاق افتاد یک خیانت‌ِ تمام‌عیارِ غیرقابل توجیه بود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1559514
ارسال نظر
نظرات