شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 15:33 منتشر شده در مورخ: 1398/10/11 شناسه خبر: 1560042
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خبر داد؛

حوادث کار در سال جاری جان 20 نفر را گرفت

حوادث کار در سال جاری جان 20 نفر را گرفت
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان گفت: استان طی 10 سال اخیر دارای کمترین نرخ بیکاری بوده است، با این وجود در حال حاضر بیش از 3 هزار و 111 نفر مقرری بیکاری دریافت می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اسماعیل غنیان مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت، گفت: طبق قانون اساسی اقتصاد در سه بخش خصوصی، دولتی و تعاون تعریف شده است.

غنیان در ادامه اظهار کرد: تنظیم بازار کار به میزان فرصت‌های شغلی بستگی دارد و اداره کار بر اساس داده‌های بانک اطلاعاتی موجود از جویندگان کار، به میزان 10 برابر «اعلام نیاز»، افراد واجد شرایط را به واحدهای درخواست‌کننده معرفی می‌کند.

غنیان ابراز کرد: استان سمنان طی 10 سال اخیر در زمره استان‌های دارای کمترین نرخ بیکاری قرار داشته؛ این در حالی است که این استان مهاجرپذیر بوده و به دلیل شرایط اشتغال نرخ رشد جمعیت در آن نسبت به استان‌های دیگر بالاتر است.

وی در ادامه افزود: 30 الی 40 درصد از افراد شاغل در استان سمنان غیربومی هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان با اعلام این مطلب که نرخ بیکاری افراد تحصیل‌ کرده  2 برابر نرخ بیکاری افراد عادی است افزود: 18 هزار شغل در دنیا وجود دارد که 3 هزار شغل با توجه به باورهای دینی ما در کشورمان اجرایی نیست اما از 12 هزار شغل دیگر می ­توان درکشور استفاده کرد.

غنیان با بیان اینکه رشته‌های تحصیلیِ علوم انسانی و علوم پایه متناسب با بازار کار نیست افزود: بین آموزش و پرورش، آموزش عالی و بازار کار زنجیره متصلی جهت تبادل اطلاعات وارزیابی نیاز اشتغال وجود ندارد؛ در صورت ایجاد اتصال بین این نهادها، اثربخشی و کارآیی نظام آموزشی رشد فراوانی خواهد داشت.

وی با تصریح بر این که مشاغل سخت با وجود حقوق و مزایای مطلوب، در استان سمنان متقاضی ندارند گفت: برای برخی از رشته‌ها مانند آرماتوربندی و قالب‌ریزی حتی یک متقاضیِ هم‌استانی وجود ندارد؛ این در حالی است که پیمانکاران حاضرند این افراد را آموزش داده و وارد بازار کار کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اظهار کرد: 170 هزار نفر درسطح استان بیمه تامین اجتماعی هستند و حدود 115 هزار نفر بیمه‌شده اجباری در استان داریم که کارفرما دارند و مشاغل آن‌ها جزو مشاغل رسمی و پایدار به شمار می‌رود.

وی در پاسخ به پرسشی در رابطه با میزان حوادث کار در محیط­ های کارگری با اشاره به اینکه حوادث کار در بخش صنعت، معدن و ساختمان بیشتر است عنوان کرد: در مدت گذشته از سال 1398 نسبت به مدت مشابه سال قبل، فراوانی و شمار حوادث کاهش یافته است؛ اما در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش شدت حوادث روبرو بوده‌ایم.

غنیان افزود: در سال 97 طی 9 ماه 121 حادثه رخ داد اما طی سال جاری 75 مورد حادثه اتفاق افتاده است که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25 الی 30 درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به افزایش شدت حوادث کار گفت: طی 9 ماهه سال قبل 8 حادثه منجر به فوت داشته‌ایم اما این رقم در سال جاری به 2.5 برابر افزایش یافته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه اذعان کرد: طی سال جاری در بخش معدن 7 نفر و در بخش ساختمانی 20 نفر جان خود را از دست دادند.

وی در توضیح آمار حوادث افزود: قبلا اگر فردی بر اثرسکته قلبی یا مغزی در محل کار فوت می‌کرد این نوع مرگ، جزء مرگ ناشی از حوادث از کار محسوب نمی­کردند؛ اما در مقررات متأخر، اگر فرد به هر دلیل در حین کار فوت کند مرگ وی ناشی از حوادث کار محسوب می‌شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه علت افزایش حوادث ساختمانی را جدی نگرفتن مسأله ایمن‌سازی به منظور کاستن از هزینه‌ها عنوان کرد.

غنیان در ادامه افزود: برگزاری کلاس‌های آموزشی درون‌کارگاهی با شرکت نمایندگان واحدها در انجمن‌های صنفی مختلف و انبوه‌سازان وپیمانکارها، جهت ارتقاء سطح آگاهی و ایمنی کارفرما و کارگر با حضور اساتید مجرب در این حوزه، جهت کاهش حوادث ناشی از کار در دست اجراست.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در رابطه با بیمه بیکاری کارگرها اظهار داشت: در شرایطی که کارگر بدون میل و اراده خود بیکار شده باشد می‌تواند از حمایت بیمه بیکاری برخوردارشود؛ اما اگر فرد با اراده خود از ادامه کار و بستن قرارداد خودداری کند، مشمول بیمه بیکاری نمی‌شود.

غنیان در ادامه اذعان کرد: استان سمنان طی 5 سال اخیر به دلیل شرایط خوب اشتغال، در حوزه اعطای مقرری بیکاری وضعیت مطلوبی داشته است.

وی اظهار کرد: مقرری‌بگیران بیمه بیکاری در 9 ماهه سال جاری 3 هزار و 111 نفر و در مدت مشابه سال گذشته 3 هزار و 335 نفر بوده‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان در ادامه افزود: در پایان اسفندماه سال 97 تعداد مقرری‌بگیرها  3 هزار و 96 نفر بوده‌اند و کاهش آمار مقرری‌بگیرها،  نشان‌دهنده مطلوب بودن سطح اشتغال در استان است.

غنیان در ادامه با یادآوری اینکه نخستین تعاونی در سال 1314 در سمنان شروع به کار کرده است گفت: 96 هزار تعاونی فعال درسطح کشور مشغول فعالیت هستند که از این آمار 1 هزار و100 تعاونی مختص به استان سمنان است.

وی با اشاره به موضوع سلامت کارگران عنوان کرد: استان سمنان در حوزه ورزش کارگری در زمره استان‌های برتر قرار دارد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1560042
ارسال نظر
نظرات