شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 11:06 منتشر شده در مورخ: 1398/10/15 شناسه خبر: 1561237
مدیرکل انتقال خون استان در گفتگو با مرآت مطرح کرد؛

استان سمنان در صدر رتبه‌بندی اهدای خون مستمر/ چرا بانوان کمتر از آقایان خون اهدا می‌کنند؟

استان سمنان در صدر رتبه‌بندی اهدای خون مستمر/ چرا بانوان کمتر از آقایان خون اهدا می‌کنند؟
مدیرکل انتقال خون استان سمنان از قرار گرفتن استان در رتبه اول یا دوم اهدای خون مستمر در سطح کشور خبر داد و گفت: درصد اهدای خون بانوان نسبت به آقایان بسیار کم است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ وحید بغدادی مدیر کل انتقال خون استان سمنان در گفتگو با خبرنگار مرآت، از مراجعه 33 هزار و 362 نفر در 9 ماهه سال جاری به این سازمان خبر داد و گفت: از این تعداد بیش از 26 هزار نفر موفق به اهدای خون شدند که بانوان درصد بسیار پایینی را به خود اختصاص می‌دهند.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان با بیان اینکه میزان مشارکت بانوان کشور در اهدای خون کمتر از 10 درصد است، افزود: 5 الی 6 درصد بانوان سمنانی در اهدای خون مشارکت دارند.

بغدادی ادامه داد: نیمی از جمعیت کشور را بانوان تشکیل می‌دهند و بیشترین آمار مصرف فراورده‌های خونی در بیمارستان‌ها مربوط به این قشر است.

وی مهم‌ترین دلیل عدم مشارکت بانوان در اهدای خون را وجود ذهنیت‌های اشتباه در این زمینه، عنوان کرد و گفت: ترس از اهدای خون، ابتلا به بیماری‌های عفونی و کم‌خونی از جمله عواملی است که بانوان را از اهدای خون باز می‌دارد.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان تصریح کرد: در کشور فرانسه میزان اهدا خون بانوان معادل اهدای خون آقایان بوده و در برخی کشورهای توسعه‌یافته میزان اهداف خون بانوان نسبت به آقایان بالاتر است.

بغدادی از سالم‌تر بودن خون بانوان نسبت به آقایان خبر داد و اظهار کرد: طبق تحقیقات انجام شده بانوان رفتارهای پرخطر کمتری داشته و توجه بیشتری به داشتن زندگی سالم دارند، که این امر خود ضرورت اهدای خون بانوان را بیشتر می‌کند.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان میزان اهدای خون نسبت به سرانه جمعیت را به طور متوسط در کشور 27 به یک هزار نفر دانست و عنوان کرد: این آمار در سطح استان برابر 46 به یکهزار بوده که نشان‌دهنده میزان مشارکت و تعهد اجتماعی مردم استان در اهدای ‌خون است.

بغدادی از قرار گرفتن استان سمنان در رتبه اول یا دوم اهدای خون مستمر در سطح کشور خبر داد و اظهار کرد: بالا بودن میزان اهدای خون مستمر نشاندهنده سلامت خون است.

وی تاکید کرد: با ایجاد شبکه ملی خون‌رسانی، استان سمنان به طور متوسط هفته‌ای بالغ بر 300 الی 400 واحد خونی را به پایگاه انتقال خون استان تهران و سیستان و بلوچستان ارسال و از این استان‌ها پشتیبانی می‌کند.

مدیرکل انتقال خون استان سمنان با توجه به رابطه اهدای خون و میزان مصرف  آن، در استان، افزود: بر مبنای اصول پدافند غیرعامل باید ذخیره خون کافی در استان وجود داشته باشد که با برنامه‌ریزی‌های انجام شده 5 برابر میزان مصرف خون در استان موجود است و به مرز کمبود ذخایر خونی نرسیده‌ایم.

بغدادی ادامه داد: آلودگی هوا از جمله عامل مهمی است که ذخایر خونی را به شدت تهدید می‌کند.

در استان سمنان 4 مرکز خون گیری فعال است که شهروندان همه‌روزه می توانند از ساعت 8 الی 14 و روزهای زوج در شیفت عصر نسبت به انجام این کار خداپسندانه اقدام کنند

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1561237
ارسال نظر
نظرات