شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 15:00 منتشر شده در مورخ: 1398/10/16 شناسه خبر: 1561690
جریان زندگی در تنها کارگاه سفال زنده دنیا؛

جادوی آب و خاک با دستان زنان بلوچ

جادوی آب و خاک با دستان زنان بلوچ
موزه سفال «کلپورگان» در سیستان و بلوچستان تنها موزه سفال زنده جهان است که حیات هفت هزار ساله را تداوم بخشیده و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، سفالگری هنری گره خورده با سرشت انسان که همچون سایر هنرهای دستی پراهمیت بوده و اغلب مردمان به آن مشغول می باشند. در این میان اما پر آوازه ترین مکان برای این هنر روستای کلپورگان در نقطه صفر مرزی و در نزدیکی شهر سراوان است روستایی که خورشید به هنگام طلوع، اولین گرمایش خود را به خاک آن جا می‌دهد تا در دست زنان ورز بیاید و به یادمان بیاورد که این امانت هفت هزار ساله همچنان در این خطه از کشور زنده است و نفس می کشد.

کلپورگان اولین روستا در آسیا و اقیانوسیه است که بر اساس ویژگی سفالش در سال 96 ثبت جهانی شد. این سفالینه‌های ارزشمند و زیبا که بدون بهره گیری از ابزارهای نوین و تنها به دست زنان هنرمند روستایی ساخته می‌شود راه طولانی را برای جهانی شدن سپری کردند و امروز حرف های زیادی برای گفتن و معرفی دارند به گونه ای که همه ساله گردشگران زیادی برای بازدید از تنها موزه زنده دنیا راهی سیستان وبلوچستان شده و از این روستا دیدن می کنند.

سفالگری در کلپورگان ویژگی های خاصی دارد که آن را در دنیا متمایز کرده اول آن که تمام مراحل ساخت توسط زنان انجام شده و نکته جالب تر اینکه به هیچ عنوان از چرخ سفالگری استفاده نمی شود و تمام مراحل ساخت آن به شیوه کاملا سنتی و با دست انجام می شود، در کلپورگان سفال ها لعاب ندارند و نقوش حک شده بر آنها برگرفته از نقوش طرح های باستانی ایران است.
 
 
فقط لازم است تکه‌ای چوب، چند سنگ و گِل سفال‌گری به دست هنرمند زنان روستا داد وآن گاه کاسه، ست چای‌خوری، پارچ آب، لیوان و حتی جای قندان و اسفند دود کن و دیگر آثاری که با دستانشان خلق کرده و برآن نقوش طبعیت را حک می کنند را به نظاره نشست.

خاک مناسب برای اینکار اما از معدن خاک رسی که در سه کیلومتری کارگاه وجود دارد تامین و پس از خیس شدن به رنگ خاکستری مایل به سبز زیتونی درمی آید.
 

فعالیت 200 سفالگر در 50 کارگاه خانگی در "کلپورگان"

ندرت زهی، رئیس میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی شهرستان سراوان در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه 50 کارگاه خانگی در عرصه سفال کلپورگان مشغول به فعالیت هستند، گفت: در این عرصه زمینه اشتغال برای 200 نفر از زنان روستا مهیا شده که از این تعداد 28 نفر تاکنون تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گرفته و مابقی افراد نیز در صورتی که سهمیه اختصاص یابد بیمه خواهند شد.

وی بیان کرد: در حال حاضر سایت فروش محصولات سفال این منطقه به سه زبان درسال های گذشته راه اندازی شده وصنعتگران از این طریق اقدام به فروش محصولات سفال به بازارهای دخلی و خارجی می کنند.

این مقام مسئول یکی دیگر از راه های فروش سفال را شرکت صنعتگران در نمایشگاه های بین المللی و داخلی عنوان کرد و افزود: مقرر شده تا فروشگاه صنایع دستی واقع در خیابان امام خمینی (ره) این شهرستان از طریق مناقصه به صنعتگران برای بازاریابی و فروش محصولاتشان اختصاص یابد.


ندرت زهی در تکمیل مطلب فوق برای انتقال این هنر باستانی به نسل های آینده تصریح کرد: تاکنون دو دوره آموزش سفال در سراوان برگزار شده و در سال گذشته نیز طی تفاهم نامه ای با اداره آموزش وپرورش و اداره زندان قرار بر آن شد تا سفال گری در بین دانش آموزان دختر دوره دوم متوسطه وهمچنین برای زندانیان برگزار و آموزش های لازم جهت یادگیری به افراد ارائه شود.

رئیس میراث فرهنگی و گردشگری، صنایع دستی شهرستان سراوان خاطر نشان کرد: هم اکنون در حال احداث بازارچه صنایع دستی سفال در کارگاه هستیم که تقریبا رشد فیزیکی ۸۰درصدی داشته است.

خرید این سوغات باستانی متنوع علاوه بر کمک به حفظ این هنر و هنرمندان می تواند خانه هر ایرانی را به هویت تاریخ با عظمت کشورمان مزین کند.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1561690
ارسال نظر
نظرات