شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 09:48 منتشر شده در مورخ: 1398/10/18 شناسه خبر: 1562149
نماینده مردم لنجان در مجلس:

آمریکایی‌هایی که در خاک عراق بمانند، متجاوز تلقی خواهند شد

آمریکایی‌هایی که در خاک عراق بمانند، متجاوز تلقی خواهند شد
یک نماینده مجلس می‌گوید پارلمان عراق و مجلس ایران در مصوبات ضدآمریکایی اخیر خود، اهداف مشترکی را دنبال می‌کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، روز گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی به طرح سه‌فوریتی «انتقام سخت» رأی مثبت دادند؛ طرحی که مفاد آن باید مورد واکاوی و تحلیل قرار بگیرد. در بخشی از این طرح، مصوب شد که در ماده یک قانون «اقدام متقابل» و در برابر اقدام ایالات متحده آمریکا مبنی بر تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، عبارت «کلیه اعضای پنتاگون، شرکت‌ها و موسسات وابسته و عاملان و آمران شهادت حاج قاسم سلیمانی» به عنوان سازمان‌ها و افراد تروریست به عبارت پیشین که «فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام» بود افزوده شود.

بر این اساس، پنتاگون رسما توسط مجلس شورای اسلامی، به عنوان یک سازمان تروریستی معرفی شد. در همین ارتباط مرآت طی گفتگویی با محسن کوهکن، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی برخی از ابعاد این طرح را مورد پرسش قرار داده است.

کوهکن در بخشی توضیحات خود با بیان این که قانون‌گذاران بسترهای قانونی اقداماتی که مجریان قصد انجام آن را دارند، فراهم می‌کنند اظهار داشت: به طور مثال نیروهای آمریکایی(ائتلاف) که در عراق حضور دارند، برای این حضور پیمانی با دولت عراق دارند که اگر به قوت خود باقی بماند، چنان‌چه یک نیروی خارجی ثالث بخواهد تعرضی به آمریکایی‌ها بکند، دولت عراق تعهد دارد که از این تعرض ممانعت کند؛ در این‌جا قوای تقنینی باید شرایط را تغییر دهند.

وی با تصریح بر این که به واسطه مصوبه اخیر پارلمان عراق مبنی بر اخراج نظامیان بیگانه، آمریکایی‌هایی که در خاک این کشور باقی بمانند متجاوز تلقی خواهند شد گفت: بر این اساس هم نیروهای نظامی عراق مکلفند با آمریکایی‌ها برخورد کنند و هم چنان‌چه تیر غیبی به نظامیان آمریکایی در عراق صدمه زد، آن‌ها هیچ حق قانونی و مستندی برای اعتراض ندارند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه با یادآوری اقدام آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی گفت: ما در آن زمان گروه‌های آمریکایی شناخته‌شده‌ای که برای تجاوز به حقوق ملت‌ها در منطقه ما حضور داشتند را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دادیم.

طرح سه‌فوریتی در همان روز تصویب به رئیس‌جمهور ابلاغ می‌شود

کوهکن در ادامه ضمن تشریح پیام‌های مصوبه سه‌فوریتی روز گذشته مجلس با بیان این که مجلس در هیچ دوره‌ای حتی در دوران جنگ تحمیلی، طرح سه‌فوریتی نداشته است گفت: طرح‌های دوفوریتی در فرایندی حدودا دو هفته‌ای به قانون تبدیل می‌شوند اما طرح سه‌فوریتی در همان روز تصویب به عنوان یک قانون به رئیس‌جمهور ابلاغ می‌شود.

وی مصوبه سه‌فوریتی مذکور را پاسخی سریع از جانب مجلس شورای اسلامی به درخواست میلیون‌ها نفر از مردم برای گرفتن انتقام خون شهید سلیمانی عنوان کرد و گفت: اقدام دیگر مجلس این بود که مصوب کرد تا برای دو ماه باقی‌مانده تا پایان سال 98، مبلغ 200 میلیون یورو در اختیار نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار بگیرد.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب بر «انتقام سخت» گفت: مردم نیز این امر را به عنوان یک مطالبه مطرح کرده‌اند؛ نیروهای نظامی ایران نیز اعلام کرده‌اند که انتقام، انتقامی نظامی خواهد بود؛ طبیعتا لازم بود پیش‌زمینه‌های اجرایی شدن این مطالبه مردمی توسط نیروهای نظامی به لحاظ قانونی فراهم شود.

اقدام علیه آمریکا، قانونی است

کوهکن مصوبه پارلمان عراق و مصوبه مجلس شورای اسلامی را بسترسازی برای کوتاه کردن دست آمریکا از توسل به مجامع جهانی در پی انتقام سخت توصیف کرد و گفت: هرچند مجامع بین‌المللی تحت تأثیر آمریکایی‌ها قرار دارند اما با مصوبات مذکور اقدام علیه آمریکایی‌ها کاملا جنبه قانونی پیدا می‌کند و مستمسکی برای آمریکا در راستای اقدام علیه ایران باقی نمی‌ماند.

یکی از مطالبات اساسی مردم در اجتماعات عظیم اخیر در پی ترور و شهادت سپهد سلیمانی، انتقام سخت از ایالات متحده و متحدان این کشور است؛ باید دید با حمایت‌های قوا، نیروهای نظامی چگونه به این مطالبه مردمی جامه عمل می‌پوشانند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1562149
ارسال نظر
نظرات