شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 11:33 منتشر شده در مورخ: 1398/10/24 شناسه خبر: 1563846
گزارشی از چندگانگی آراء مسئولان درباره یک موضوع شهری؛

فرماندار سمنان: طرح ساماندهی آب‌های سطحی در سال 96 تصویب شد/ عضو شورا: برنامه‌ای برای جمع‌آوری آب‌های سطحی نداریم

فرماندار سمنان: طرح ساماندهی آب‌های سطحی در سال 96 تصویب شد/ عضو شورا: برنامه‌ای برای جمع‌آوری آب‌های سطحی نداریم
مسئولان درباره ساماندهی آب‌های سطحی دیدگاه‌هایی دارند که بعضا با هم در تعارض است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، همه‌ساله وقتی با اندک‌بارشی، آتش‌نشانشان به صف می‌شوند تا شهروندان و خیابان‌ها را از آبگرفتگی نجات بدهند، این پرسش در افکار عمومی مطرح می‌شود که مسئولان برای ساماندهی آب‌های سطحی دقیقا چه کرده‌اند؟ این موضوع زمانی اهمیت می‌یابد که بدانیم می‌توان با مدیریت آب‌های سطحی بخشی از نیاز آبی شهر سمنان مثلا در حوزه آبیاری فضای سبز را تأمین کرد.

درخواست معاون شهردار از اداره‌کل منابع طبیعی

در اوایل آذرماه سال جاری، نجاریانی، معاون شهردار سمنان با اعلام این خبر که طرح ساماندهی آب‌های سطحی در سمنان در دست اجراست، گفته است همکاری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برای ایجاد سیل‌بند در مناطق بالادستی سمنان ضروری است. نجاریانی همچنین گفته بود که با مساعدت فرمانداری برای ساماندهی آب‌های سطحی اقدام‌هایی در دست بررسی است.

طرح ساماندهی آب‌های سطحی در سال 96 تصویب شده بود!

این سخنان در حالی امسال بیان می‌شود که سیدعباس دانایی در اسفندماه سال 96 از تصویب اجرای طرح ساماندهی آب‌های سطحی در سمنان خبر داده بود. دانایی گفته بود خسارت‌های ناشی از سیلاب‌ها به تأسیسات زیربنایی و اقتصادی و ورود آب‌های سطحی به داخل کانال‌های فاضلاب باید با اجرای طرح ساماندهی، شناسایی نقاط آبگرفتگی، ایجاد سیل‌بند و بازسازی کانال‌های هدایت آب‌های سطحی به صفر برسد؛ اتفاقی که نیفتاد!

زحمتکش: شهرداری ساماندهی آب‌های سطحی را به طور ویژه دنبال کند

با این همه در اوایل آذر امسال، محمد زحمتکش یکی از اعضای شورای شهر سمنان در گفتگو با ایرنا گفته بود که طرح ساماندهی آب‌های سطحی در بلوار علویان، پیرنجم‌الدین، بلوار جوان، کوشمغان و بخش شمالی میدان امام حسین(ع) با احداث پل‌های فلزی(!) به انجام رسیده است. او با این وجود از مسئولان شهرداری خواسته بود که طرح ساماندهی آب‌های سطحی را به طور ویژه دنبال کنند.

شهرداری: زیرساخت‌ها فراهم نیست!

این سخن، یک روز پس از آن بیان شده بود که نجاریانی، معاون شهردار سمنان در گفتگو با خبرگزاری دولتی ایرنا گفته بود زیرساخت‌های ساماندهی آب‌های سطحی و اجرای طرح‌های فنی پس از بارش باران در سمنان فراهم نیست! و در عین حال، در شرایطی که در موضع دیگری گفته بود، طرح ساماندهی آب‌های سطحی در دست اجراست، اعلام کرده بود که طرح جمع‌آوری و ساماندهی آب‌های سطحی در حال تدوین است!

نظری: برنامه‌ای برای جمع‌آوری آب‌های سطحی وجود ندارد

او همچنین گفته است با اجرا نشدن طرح‌های کلان در ساماندهی آب‌های سطحی، پس از بارش باران شاهد آبگرفتگی معابر در برخی از نقاط شهر سمنان هستیم! جالب‌تر از همه این‌ها، انتقاد نظری، یکی از اعضای شورای شهر در واپسین روزهای آبان‌ماه است. مجید نظری نیز در آن ایام در جلسه شورای شهر از فقدان برنامه برای جمع‌آوری آب‌های سطحی انتقاد کرده بود! او روان‌آب‌های ناشی از بارش‌های جوی را یکی از معضلات سمنان عنوان کرده بود.

خراسانیان: 6 سال قبل طرحی برای جمع‌آوری آب‌های سطحی تهیه شده بود

این عضو شورا در حالی از فقدان برنامه برای جمع‌آوری آب‌های سطحی سخن گفته است که مهدی خراسانیان، دیگر عضو شورا در نیمه اسفندماه سال گذشته گفته بود که از 5 سال قبل، طرحی برای جمع‌آوری و استفاده از آب‌های سطحی تهیه شده است! این عضو شورا گفته است با وجود این طرح، در اردیبهشت‌ماه سال 97 در شورا مطرح شده که باید بار دیگر برای تدوین یک طرح در این زمینه مشاور بگیریم. و نکته جالب توجه دیگر در سخنان این عضو شورا این است که با وجود اهمیت این موضوع، تنها 0.3 درصد از بودجه عمرانی شهرداری در سال 98 به جمع‌آوری آب‌های سطحی اختصاص یافته است؛ موضوعی که نشان می‌دهد شهرداری در تشخیص اولویت‌ها دچار اشکال جدی است.

چه کسی مسئول فراهم کردن زیرساخت‌هاست؟

اینک چند پرسش پیش روی ماست. نخست آن که سخن کدام‌یک از مسئولان شهری مقرون به صحت است؟ بالاخره طرحی برای جمع‌آوری آب‌های سطحی وجود دارد یا ندارد؟ طرح جامعی که فرماندار سمنان حدود دو سال قبل از آن سخن گفته بود در چه مرحله‌ای است و چه فرد یا افرادی مسئول اجرایی‌نشدن آن هستند؟ اعضای شورای شهر از شهرداری می‌خواهند که آب‌های سطحی را ساماندهی کند و معاون شهردار می‌گوید زیرساخت‌ها فراهم نیست؛ چه کسی مسئول فراهم کردن زیرساخت‌هاست؟

اداره‌کل منابع طبیعی آستین بالا می‌زند؟

با توجه به نابسامانی‌های موجود، از شهرداری در این ارتباط انتظار چندانی نمی‌رود؛ اما آیا فرمانداری سمنان به وظایف خود در این حوزه عمل کرده است؟ نقش شرکت آبفا در این میان چیست؟ آیا اداره‌کل منابع طبیعی چنان‌که معاون شهردار می‌گوید باید برای ایجاد سیل‌بند در فرادست سمنان آستین ‌بالا بزند؟

از تکنولوژی کمک بگیرید!

نکته آخر؛ به تازگی شرکت‌های فناور به میدان آمده‌اند تا از تکنولوژی برای کاهش تبخیر آب‌های سطحی بهره بگیرند. این یک نمونه از شدنی‌هاست. خوب است که مدیران شهری که بعضا از تخصص کافی در این دست مسائل برخوردار نیستند؛ دست کم از تجارت دانش‌وران یاری بجویند!

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1563846
ارسال نظر
نظرات