شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:45 منتشر شده در مورخ: 1398/10/24 شناسه خبر: 1563935
مدیرکل دامپزشکی استان یزد:

یک کشتارگاه صنعتی طیور یزد به سطح A ارتقا می‌یابد

یک کشتارگاه صنعتی طیور یزد به سطح A ارتقا می‌یابد
علی‌اکبر حدادزاده در خصوص درجه بندی کشتارگاه‌های صنعتی طیور گفت: هم اکنون کشتارگاه‌های استان در حال تولید مرغ در سطح B هستند و تقریبا پیش بینی می‌شود تا دو هفته آینده یکی از کشتارگاه‌های استان به سطح A ارتقا یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ علی‌اکبر حدادزاده در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص اجرای طرح رتبه‌بندی کشتارگاه‌های صنعتی طیور در استان یزد گفت: اجرای این طرح به منظور ارتقا کیفیت گوشت مرغ در سراسر کشور و استان یزد است که در این طرح  کشتارگاه‌های مرغ بر اساس امکانات و مکانیزاسیونی که دارند به سه سطح  A+، A و B درجه‌بندی می‌شوند.

وی با بیان اینکه طرح رتبه‌بندی کشتارگاه‌های صنعتی طیور در استان یزد اجرایی شده است، گفت: در حال حاضر کشتارگاه‌های استان در حال تولید مرغ در سطح B هستند و یکی ازاین کشتارگاه‌ها در حال ارتقا به سطح A است که تقریبا پیش بینی می‌شود احتمالا تا دو هفته آینده این اقدام صورت گیرد و به عنوان یک کشتارگاه سطح A در مدار قرار گیرد.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد هیچ کشتارگاهی در استان که شرایط سطح A+ را داشته باشد نداریم، عنوان کرد: از پنج کشتارگاه صنعتی طیور که در استان یزد وجود دارد چهار کشتارگاه فعال و در سطح B هستند و از این تعداد نیز یک کشتارگاه با اصلاحات زیرساخت‌هایی که نیاز داشت به کشتارگاه سطح A ارتقا پیدا خواهد کرد که ضایعات مرغ تولید شده در کشتارگاه‌ درجه Aاز B بسیار کمتر است.

حدادزاده تصریح کرد: از نظرمسائل بهداشتی مشکلی در تولید مرغ در استان یزد وجود ندارد و ناظران بهداشتی و شرعی مستقر در کشتارگاه‌ها بر فرایندهای تولید مرغ نظارت دارد و اجرای طرح رتبه‌بندی کشتارگاه‌های کشور در سطوح مختلف A، A+ و B به منظور ارتقای کیفی مرغ بوده است.

وی ادامه داد: با سطح بندی کشتارگاه‌ها، مرغ‌های عرضه شده در بازار با درج برچسب‌های مختلف A، A+ و B درجه بندی می‌شوند همچنین رنگ بسته‌بندی مرغ سطح +A سبز، رنگ بسته بندی مرغ سطح A آبی و سطح B نارنجی است.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد افزود: فعلا تا زمان راه اندازی کشتارگاه سطح A در استان، مرغ‌های تولیدی استان یزد در سطح B در بازار عرضه می‌شوند البته از استان‌های دیگر مرغ‌های سطح A , A+ وارد یزد می‌شوند و همشهریان چنانچه مشاهده کردند این نوع مرغ‌ها از کیفیت لازم برخوردار نیستند می‌توانند آن را گزارش کنند.

حداد زاده در خصوص قیمت مرغ‌های تولیدی با درجه بندی مختلف گفت: این‌ مرغ‌ها بر اساس کیفیت تولیدشان درجه‌بندی شده‌اند و بدیهی است که قیمت‌ آن‌ها با هم متفاوت است، با این حال در استان یزد دو جلسه کارشناسی برای قیمت‌گذاری برگزار شده و بازدیدی نیز از کشتارگاه ارتقا یافته به سطح A انجام شده است و بر این اساس که تخلیه ضایعات مرغ به صورت اتوماتیک در این کشتارگاه به طور تقریبی چه میزان موجب افت وزن لاشه می‌شود قیمت‌گذاری مرغ سطح A در استان انجام خواهد شد. هرچند این موضوع برای شهروندان چندان تفاوت ندارد چرا که ضایعات مرغ که در خانه دور ریخته می‌شد به صورت اتوماتیک در کشتارگاه انجام خواهد شد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1563935
ارسال نظر
نظرات