شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 16:39 منتشر شده در مورخ: 1398/10/24 شناسه خبر: 1563962
استاندار استان مرکزی مطرح کرد؛

احداث بیش از ۲۲هزار واحد مسکونی در استان مرکزی

احداث بیش از ۲۲هزار واحد مسکونی در استان مرکزی
استاندار مرکزی با بیان اینکه مقرر است در قالب طرح ملی مسکن در سطح استان حدود ۲۲هزار واحد مسکونی ساخته شود، گفت: از این تعداد حدود ۳هزار واحد در کلانشهر اراک احداث خواهد شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ امروز در جلسه شورای مسکن که با حضور اعضای مرتبط در استانداری مرکزی برگزار شد در خصوص جزئیات طرح اقدام ملی مسکن بحث و تبادل نظر شد.

سید علی آقازاده استاندار مرکزی در این جلسه با بیان اینکه مقرر است در قالب طرح ملی مسکن در سطح استان حدود ۲۲هزار واحد مسکونی ساخته شود، گفت: از این تعداد حدود ۳هزار واحد در کلانشهر اراک احداث خواهد شد.

وی افزود: با توجه به اینکه زمین مد نظر برای ساخت این ۳هزار واحد در قراردادی که طی سال های گذشته مابین شهرداری اراک و جهاد خانه سازی منعقد شده بود، در اختیار این سازمان بوده بوده و هزینه هایی در آن انجام داده، مقرر شد تا پس از انجام اقداماتی از جمله زیرسازی زمین تا آسفالت ریزی و ...، ۷۵۰ واحد از ۳هزار واحد احداثی در اختیار جهاد خانه سازی قرار گیرد. همینطور ۲۵۰ واحد دیگر در طرح های آتی به جهاد خانه سازی تحویل خواهد شد تا نسبت به هزینه های صورت گرفته تسویه حساب صورت گیرد.

آقازاده، با اشاره به اینکه در این طرح نمی توان برای سازمان ها و ارگان های دولتی سهمی را در نظر گرفت، تصریح کرد: با توجه به محدودیت واحد ها و اینکه این طرح ملی بوده و باید در اختیار افرادی که بضاعت کمتری دارند قرار بگیرد، لذا باید از واگذاری زمین ها به سایر سازمان ها و وزارت خانه ها جهت مسکن کارمندانشان جلوگیری کرد. ولی به عنوان مثال مددجویان بهزیستی که شرایطشان با این طرح مطابقت دارد می توانند در این طرح شرکت کرده و صاحب خانه شوند.

احداث بیش از ۲۲هزار واحد مسکونی در صورت همکاری دستگاه ها

وی ادامه داد: قول می دهیم اگر همه دستگاه های استانی همکاری داشته باشند بتوان بیش از ۲۲ هزار واحد مسکونی تعهد داده شده، تحویل مردم استان داد. البته مشکل اصلی در اراک و شهرهای بزرگ استان مانند ساوه است.

استاندار مرکزی گفت: البته جدا از طرح مسکن ملی توافقی هم با کمیته امداد صورت گرفته تا هزار واحد مسکونی برای افراد تحت پوشش این سازمان ساخته شود و امیدواریم در دهه مبارک فجر کلنگ ساخت این واحد ها به زمین بخورد و عملیات آن شروع شود.

زمین احداث ۵هزار واحد مسکونی جدید در اراک دیده شده

وی افزود: همچنین زمین های دیگری در محدوده شهری اراک دیده شده تا علاوه بر واحد های تعهد داده شده در طرح ملی مسکن، ۵ هزار واحد مسکونی دیگر ساخته شود که امیدواریم تا ۶ ماه آینده کارهای آن نهایی شود.

آقازاده اضافه کرد: با اجرای طرح ملی مسکن علاوه بر خانه دار شدن اقشار نیازمند، بازار کار بسیار خوبی هم برای افراد زیادی تشکیل می شود. امیدواریم بتوان سهم ۲۲هزار واحدی را هر چه زودتر شروع کرده و تا ۲ یا ۳ سال آینده به بهره برداری رساند.

در این جلسه زندیه وکیلی معاون عمرانی استاندار مرکزی کل زمین مد نظر برای ساخت مسکن ملی در اراک را حدود ۱۰هکتار دانست و گفت: از این میزان حدود ۲ هکتار جهت ساخت معابر طرح ۲۴ متری در اختیار شهرداری اراک قرار داده شده است. بخشی دیگر که متناسب با ۷۵۰ واحد مسکونی است در اختیار جهاد خانه سازی قرار می گیرد و مابقی آن که حدود ۵۰ تا ۶۰ هزار متر مربع و متناسب با ساخت ۲هزار واحد است، در قالب طرح مسکن ملی در نظر گرفته می شود.

همچنین احمد مرزبان مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: سهم استان در اجرای طرح اقدام ملی مسکن ۲۰ هزار و ۸۹۰ واحد است که سازمان ملی متعهد به ایجاد ۴هزار و پنج واحد شده است و باید به‌صورت مشارکتی ساخته  شود. همچنین ۲ هزار و ۴۰ واحد در تعهد بنیاد مسکن، ۲ هزار و ۸۴۵ واحد در تعهد بازآفرینی شهری است.

وی با اشاره به سهم ۱۲ هزار واحدی شهر های مهاجران و امیرکبیر در این طرح، افزود: در مرحله نخست ثبت‌نام این طرح، چهار هزار و ۵۰۰ نفر برای شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران و یک‌هزار و ۹۹۱ نفر برای سایر شهرهای استان مرکزی ثبت‌نام کرده‌اند.

/انتهای پیام

 

https://www.dana.ir/1563962
ارسال نظر
نظرات