شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 17:17 منتشر شده در مورخ: 1398/10/24 شناسه خبر: 1563973
سعیدی مطرح کرد؛

توهّم دولت در تحقق بودجه سال آینده

توهّم دولت در تحقق بودجه سال آینده
نماینده مردم تبریز گفت: 4درصدی‌ها ثروت‌های عظیم و پول‌های بادآورده‌ای در اختیار دارند که به سمت، بازار ارز، بورس، طلا، سکه و سایر حوزه‌ها سرازیر می‌کنند و دست آخر تعادل بازار را برهم می‌زنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، محمد اسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی آناج، از بررسی جزئیات بودجه سال آینده خبرداد و گفت: کلیات بودجه 99 به تصویب نمایندگان رسید و در اکنون در حال بررسی مباحث مربوط به درآمد و هزینه‌ها هستیم.

توهم دولت در تحقق درآمدهای بودجه

وی گفت: بیش از 50 درصد درآمدهایی که در لایحه بودجه درنظر گرفته شده موهوم است و قابل دسترسی نیست، نفت، مالیات، فروش اموال و دارایی های دولت از طریق واگذاری، از جمله محل درآمدهای دولت در بودجه سال آینده هستند که نگاه کارشناسی در آن‌ها صورت نگرفته است. اکثر این ارقام و اعداد در کمیسیون تلفیق تعدیل خواهند شد و سعی خواهیم کرد به اعداد واقعی نزدیک شویم.

چرا یقه‌ی یقه سفیدها را نمی‌گیرند؟

عضو کمیسیون تلفیق خاطرنشان کرد: اگر بناست کشور را بر مبنای مالیات اداره کنیم باید سازوکار مناسبی برای اخذ مالیات طراحی کرد، مالیات باید به سمت مطالبه‌گری از یقه سفیدها هدایت شود که بیشترین بهره‌برداری از خدمات عمومی جامعه را انجام می‌دهند. خانه‌ها و خودروهای لوکس به علاوه خانه‌های خالی که برخی افراد به محل درآمدخود تبدیل کرده‌اند باید مشمول دریافت مالیات شوند.

اشکالات اساسی بودجه در ساختار و تدوین

نماینده مردم تبریز تصریح کرد: متاسفانه هم در ساختار و هم تدوین بودجه دچار اشکالات اساسی هستیم، کارشناسان و اعضای دولت در تدوین و تهیه بودجه نباید واقعیات جامعه را فراموش کنند بالاخره کشور در رکود اقتصادی به سر می‌برد و از طرفی اقشاری که مالیات می‌دهند از آن دسته کسانی هستند که بیشترین فشار اقتصادی بر روی دوش آن‌هاست.

تعادل بازار در دست «4درصدی‌ها»

سعیدی اضافه کرد: 20 هزارمیلیارد نقدینگی در جامعه موجود است و عمدتا هم در دست افراد به اصطلاح «4 درصدی» هستند ولی من می‌گویم این‌ها تنها 1 درصد جامعه را تشکیل می‌دهند. این عده قلیل، ثروت‌های عظیم و پول‌های بادآورده‌ای در اختیار دارند که به سمت، بازار ارز، بورس، طلا، سکه و سایر حوزه‌ها سرازیر می‌کنند و دست آخر تعادل بازار را برهم می‌زنند. دولت اگر می‌تواند از کارچاق‌کن‌ها مالیات بگیرد والا منابعی که معلوم و مشخص نیست، چگونه باعث درآمد دولت خواهند شد.

وی با اشاره به درآمدهای مالیاتی استان یادآور شد: در 9 ماهه ابتدای سال تحقق مالیاتی در استان 105 درصد بود البته علت این مقدار تحقق مالیات، این است که بدهی‌های برجای مانده از سال‌های قبل وصول شدند و با این شرایط در 3 ماهه پایانی سال نرخ تحقق مالیاتی بسیار پایین‌تر خواهد بود.

انتهای پیام/

 
 
  •  

 

https://www.dana.ir/1563973
ارسال نظر
نظرات