شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 19:09 منتشر شده در مورخ: 1398/10/26 شناسه خبر: 1564581
امان از غیبت های دردسرساز؛

چرا سیل پیش بینی شده سیستان و بلوچستان باز هم ویرانگر شد؟

چرا سیل پیش بینی شده سیستان و بلوچستان باز هم ویرانگر شد؟
در حالی که پیش بینی های هواشناسی 3 روز قبل از آغاز بارش های سیل آسا در سیستان و بلوچستان از ورود سامانه بارشی «فوق سنگین» به استان خبر داده بود، اما باز هم مثل همیشه مسئولان از وقوع آن غافلگیر و اسیر سیل بی برنامگی ستاد مدیریت بحران شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون، هنوز به سالگرد حوادث سیل های ویرانگر در استان های گلستان، شیراز، خوزستان و لرستان نرسیده ایم که باز هم سیلی مشابه با عملکردی مشابه سیستان و بلوچستان را با خود برد. 
شاید تنها تفاوت این سیل با سیل های چند ماه پیش کشور این بود که مدیریت بحران و استانداری سیستان و بلوچستان دست به ابتکاری نو زدند و چند روز قبل از وقوع سیل مردم روستاها را با بلندگوهای مساجد و اعزام وانت های مجهز به بلندگوی دستی از وقوع سیل آگاه کردند.

این نحوه هشدار دو پیام عمده دارد؛ نخست اینکه ستاد مدیریت بحران عمیقا از بارش های شدید باران و وقوع سیل حتمی آگاه شده، اما تدبیر دیگری جز اعلام هشدار به هر شکل ممکن وجود ندارد. 
دوم ضعف شدید در مدیریت قبل از وقوع بحران است که هیچ راهی جز اطلاع رسانی برای کنترل و هدایت سیل متصور نیست.

تماس تلفنی معاون اول رئیس جمهور با استانداری که در تهران بود!
شاید بی برنامگی در مدیریت سیل سیستان و بلوچستان بی ارتباط با حاضر نبودن استاندار در زمانی که استان در معرض یک بلای طبیعی بوده و همه از وقوع سیل آگاه شده اند، نباشد. 

احمدعلی موهبتی درست در روزی که جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برای کسب اطلاع از وضعیت سیل استان با وی تماس گرفت در تهران بوده است!

این موضوع موجب انتقادهایی از استاندار در فضای مجازی شد به طوریکه با تندتر شدن انتقادها، موهبتی شب 23 دی ماه، یعنی 2 روز بعد از آغاز سیل به چابهار رفت و از میان 12 شهرستان درگیر سیل که در مسیر زاهدان_ چابهار قرار دارند، از وضعیت سیل زدگان نوبندیان در نزدیکی چابهار بازدید کرد؛ در حالی که عقل و منطق حکم می کرد که با توجه به صراحتی که در هشدارهای مکرر سازمان هواشناسی وجود داشت، او حتی چند روز قبل از آغاز بارش ها به طور کامل در منطقه مستقر می شد و با به تعویق انداختن کلیه برنامه ها و سفرهای متفرقه، شرایط را شخصا رصد، کنترل و مدیریت می کرد.

البته غیبت استاندار تنها به روزهای نخست سیل بر نمی گردد، بلکه بر اساس گزارش هایی که از جلسات مدیریت بحران سیستان و بلوچستان در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شده، نه تنها موهبتی، بلکه معاون عمرانی استاندار نیز در اغلب جلسات مدیریت بحران قبل از سیل غایب بوده اند!

این کم توجهی نماینده ارشد دولت در استان بی شباهت به حرکت مناف هاشمی، استاندار برکنار شده گلستان نیست که در زمان سیل این استان در سفر خارج از کشور به سر می برد.

جدای از این ها، اکثر اتفاقات ناگوار در مدیریت های سیل های اخیر کشور در سیستان و بلوچستان نیز تکرار شد و تمامی تجارب کسب شده از این سیل ها در مدیریت این سیل ویرانگر استفاده نشد. 
برای نمونه با وجود اینکه در هشدارها به خطر سریز شدن سدها اشاره شد، باز سدها سریز شد و بر حجم سیلاب در برخی مناطق افزود!

استاندار فوتی های سیل را انکار کرد!
با وجود حجم بالای خسارت وارد شده از سیلاب و گزارش رسمی سازمان اورژانش و جمعیت هلال احمر مبنی بر فوت 2 نفر بر اثر غرق شدگی و ریزش آوار، استاندار سیستان و بلوچستان شب گذشته در برنامه زنده تلویزونی که از شبکه استانی هامون پخش شد گفت هیچ فوتی از سیل گزارش نشده است.

این درحالی است که مسئولان دستگاه های امدادی از مرگ چند نفر در اثر سیل سیستان و بلوچستان خبر دادند. برای نمونه مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به امداد رسانی هلال احمر به 3 هزار و 440 نفر در 159 شهر و روستای استان گفت که یک نفر در اثر سیل در شهرستان سرباز جان باخته است.

مجتبی خالدی سخنگوی سازمان اورژانس کشور نیز در مصاحبه با رسانه ضمن با اشاره به انتقال 61 مادر بارداری پرخطر از مناطق آسیب دیده به مراکز درمانی و بهداشتی گفت که متأسفانه یک نفر در اثر ریزش آوار در شهرستان کنارک فوت شده است.

اعتراض به مانور تبلیغاتی استاندار در حضور رئیس مجلس
البته عجایب مدیریت در هفته پرتلاطم سیستان و بلوچستان به اینجا ختم نشد؛ با وجود اینکه مسئولان زیادی برای سرکشی از مناطق سیل زده به جنوب این استان سفر کرده اند، استانداری سیستان و بلوچستان در اقدامی عجیب دست به مانور تبلیغاتی برای افتتاح چند پروژه و بازدید از برخی طرح ها و پروژه های این منطقه زد!

یکی از این اقدامات افتتاح طرح آبرسانی روستاهای پایین سد زیردان با حضور رئیس مجلس بود که تعدادی از حاضران محلی با انتقاد از افتتاح این طرح نیمه تمام گفتند: این آب هوتک است و نه سد؛ و این آب قابل خوردن نیست.

چند فیلم کوتاه از این مراسم منتشر شده، که در یکی از این فیلم ها یکی از اهالی منطقه خطاب به استاندار گفت: به خدا قسم این طرح لوله کشی آب و تصفیه خانه ندارد و این لوله کشی که افتتاح شده مربوط به 30 سال قبل است.

از فرصت مدیریت بحران که گذشت و متاسفانه آنچه نباید می شد اتفاق افتاد، حال باید منتظر ماند و دید تدبیر مدیران استان برای بازگشت زندگی ساکنان این مناطق به حالت عادی چه خواهد بود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1564581
ارسال نظر
نظرات