شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 12:24 منتشر شده در مورخ: 1398/10/28 شناسه خبر: 1564818
مدیر امور اجتماعی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان:

مدیریت جدید شهرداری تاکنون اجازه تبلیغ طرح «یکشنبه‌های بدون کیسه پلاستیک» را نداده است

مدیریت جدید شهرداری تاکنون اجازه تبلیغ طرح «یکشنبه‌های بدون کیسه پلاستیک» را نداده است
محمد مهدی حمزه پور گفت: در دوره جدید شهرداری هنوز نتوانستم در خصوص طرح ” یکشنبه های بدون پلاستیک” تبلیغاتی انجام دهم، آنچه از تبلیغ این طرح در سطح شهر می بینید مربوط به دو سال گذشته است در دوره گذشته نیز با تلاش توانستیم یکسری تبلیغ بر روی بیلبوردها بگیریم که آن نیز مقطعی و محدود بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ”راه آرمان ” تا همین یکی دو سال قبل بر روی بیلبوردهای کرمان شاهد طرح ها و شعارهایی در خصوص ” یکشنبه های بدون کیسه پلاستیک ” بودیم..

طرحی فرهنگی که اولین گام خود را با نمایش بر روی بیلبوردها آغاز کرده بود و به دنبال این بود که شهروندان کرمانی حداقل یک روز درهفته از کیسه پلاستیکی استفاده نکنند.

اگر چه این طرح در ابتدای گام خود تنها به شعار بسنده کرده بود و دارای هیچ ضمیمه، پشتوانه اجرایی و یا مالی نبود اما برای ما کرمانی ها ” کاچی به از هیچی ” بود.

مدتها است که خبری از این طرح در حد همان شعار بر روی بیلبوردها نیست و حتی همان ” کاچی ” هم به خورد مردمان این شهر داده نمی شود.

محمد مهدی حمزه پور مدیر امور اجتماعی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان است ، او طرح ” یکشنبه های بدون کیسه پلاستیک” را در شهردارری پیشنهاد داده است.

وی در خصوص کم رنگ شدن اجرای این طرح به خبرنگار ما گفت: پلاستیک معضلی بسیار جدی است، در این ۴ دهه اخیر نقش پلاستیک در زندگی انسان ها بسیار پر رنگ شده است از این رو نمی توان انتظار داشت که تنها با یکسری کارها بتوانیم معضل استفاده از پلاستیک را در زندگی مهارکرد.

وی ادامه داد:این کار حمایت فوق العاده جدی دولت و دولت های محلی که به نوعی شهرداری است را می طلبد اما متاسفانه تا کنون درکشور ما مشکلات محیط زیستی به عنوان یک دغدغه نبوده است بلکه به عنوان شعار از آن ها استفاده می شود.

حمزه پور تاکید کرد: ” یکشنبه های بدون کیسه پلاستیک” کار خود جوشی بود که از سوی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری به همراه برخی از افرادی که دغدغه محیط زیست را داشتند، مطرح شد.

وی در خصوص این که چرا تنها یک روز در هفته را به نبودن کیسه پلاستیک مطرح شده است، بیان کرد: در بحث های آموزشی اگر بخواهیم کاری را ترویج کنیم باید از گام های کوچک آغاز کرد از این رو در شبکه اجتماعی، سمن ها و گروه های مختلف و یا علاقه مندان این موضوع را تبلیغ کردیم.

مدیر امور اجتماعی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان  بیان کرد: می دانیم وقتی کسی را از کاری منع می کنیم باید برای آن جایگزینی در نظر گرفت از این رو کیسه های نخی، پاکت های کاغذی و یا کیسه های پلاستیک گیاهی از جنس نشاسته ذرت را به عنوان جایگزین پاکت های پلاستیکی معرفی کردیم.

حمزه پور تاکید کرد: تا زمانیکه وزارتخانه یا معاونت اداره محیط زیست به دولت در خصوص این معضل به دولت پیشنهاد ندهد،این گونه اقدامات بر جامعه تاثیری نخواهد داشت.

وی بیان کرد: به دلیل ارزان بودن پاکت پلاستیکی و از طرفی سود خواهی مغازه داران موجب شد تا این روش پیشنهادی مورد بی توجهی قرار گیرد ضمن آنکه از سوی شهرداری نیز حمایت آنچنانی نمی شد.

مدیر امور اجتماعی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان تشرح کرد: در خصوص ” یکشنبه های بدون کیسه پلاستیک” گام های فرهنگی برداشتیم از این رو از همه افراد دلسوز و دوستدار محیط زیست خواستیم که به این پویش بپیوندند و حداقل در طول هفته یک روز از کیسه پلاستیک استفاده نکنند.

وی در خصوص موفق بودن این طرح گفت: به عنوان کسی که پیشنهاد این طرح را دادم حتی اگر یک نفر به این موضوع مقید باشد که در طول هفته یک روز را از کیسه پلاستیک استفاده نکند، برایم ارزشمند است.

حمزه پور توضیح داد: انتظار نمی رود که به یکباره شهر کن فیکون شود، به عنوان وظیفه و از روی علاقه دو طرح را در شهرداری مطرح کردم یکی “جمع آوری درب های بطری” و دیگری “یکشنبه های بدون کیسه پلاستیک” بود.

مدیر امور اجتماعی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان دلیل موفق بودن طرح جمع آوری درب بطری گفت: یکی از مهم ترین دلایل موفق بودن این طرح داشتن معیار بود چرا که در این دو سال توانستیم به ازای درب های قوطی پلاستیکی تعدادی ویلچر خرید کنیم  اما در مورد طرح ” یکشنبه های بدون کیسه پلاستیک” معیار و اندازه ای برای آنکه میزان موفقیت را نشان دهد، وجود ندارد.

وی تاکید کرد: در دوره جدید شهرداری هنوز نتوانستم در خصوص طرح ” یکشنبه های بدون پلاستیک” تبلیغاتی انجام دهم، آنچه از تبلیغ این طرح در سطح شهر می بینید مربوط به دو سال گذشته است در دوره گذشته نیز با تلاش توانستیم یکسری تبلیغ بر روی بیلبوردها بگیریم که آن نیز مقطعی و محدود بود.

حمزه پور افزود: طرح ” یکشبنه های بدون کیسه پلاستیک” تنها از طریق شبکه های اجتماعی، گروه ها و سمن ها پی گیری شد.

مدیر امور اجتماعی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان تاکید کرد: از آنجا که اهمیت این طرح برای افراد مهم نیست هیچ گاه برای این طرح برنامه و بودجه در نظر گرفته نشد.

وی ادامه داد: جالب است بدانید یکی از مدیران ارشد شهری در پیامی به من گفت« در تعجبم که دغدغه فکری کل مسائل فرهنگی شما در ” پلاستیک ” ختم شده است ».

مدیر امور اجتماعی معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری کرمان توضیح داد: کارهای فرهنگی ابعاد متفاوتی دارند از این رو باید تلاش کرد که در همه زمینه ها گام برداشت ضمن این که در دنیای امروز با توجه به آمار و ارقام شاهد هستیم که پلاستیک حتی در تغذیه انسانها رسوخ کرده است و سلامتی افراد را تحت تاثیر قرار داده است.

حمزه پور بیان کرد: متاسفانه هیچ کس در کشور این موضوع را جدی نمی گیرد از این رو است که طرح هایی چون ” یکشنبه های بدون کیسه پلاستیک ” تنها در حد تلنگر می مانند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1564818
ارسال نظر
نظرات