شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 16:51 منتشر شده در مورخ: 1398/10/28 شناسه خبر: 1564960
اجرای طرح واکسیناسیون تب برفکی بعد از شیوع بیماری؛

استقبال کم دامداران قطب‌های دامپروری استان مرکزی از واکسیناسیون تب برفکی

استقبال کم دامداران قطب‌های دامپروری استان مرکزی از واکسیناسیون تب برفکی
بعد از شیوع بیماری تب برفکی در برخی از مناطق استان مرکزی دامپزشکی اقدام به اجرای طرح واکسیناسیون رایگان کرد که خیلی مورد استقبال دامداران قرار نگرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیارآفتاب؛ تب برفکی یک بیماری ویروسی و عفونی دامی است که در حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی و اعضای خانواده گاو سانان شیوع می یابد و در بسیاری از موارد با تلفات سنگین همراه است.

چند روزی است که بیماری تب برفکی در برخی از مناطق استان مرکزی از جمله شهر داودآباد (قطب‌های دامپروری استان مرکزی و حتی کشور) شیوع پیدا کرده است و خسارت های را برای برخی از دامداران به همراه داشته است.

از آنجایی که کنترل بیماری منوط به واکسیناسیون به موقع است. در صورتی که واکسیناسیون به موقع انجام نشود می تواند خسارت های بالای را هم به همراه داشته باشد اتفاقی که چند سالی است که برخی از دامداران با آن مواجه هستند.

متأسفانه در استان چند سالی است که دامپزشکی طرح‌های واکسیناسیون را در مناطقی که تراکم دام بالا است اجرا نمی کند و این خود باعث شیوع زیاد بیمارهای در مناطقی که تراکم دام بالا است شده است.

اخیر بعد از شیوع بیماری تب برفکی دامپزشکی اقدام به اجرای طرح واکسیناسیون در شهر داودآباد کرده است(نوش دارو بعد از مرگ سهراب) گزارش میدانی خبرنگار دیارآفتاب حکایت از این دارد که به دلیل اینکه واکسن ها از کیفیت لازم برخوردار نیست و شرایط برای واکسیناسیون مناسب نیست خیلی مورد استقبال دامداران قرار نگرفته است.

البته دامپزشکی استان برای اینکه بتواند اثرگذاری بهتری در مبارزه با بیماری تب برفکی داشته باشد می تواند طرح های واکسیناسیون را در موقع مناسب و با استفاده از داروهای باکیفیت انجام دهد تا هم مورد استقبال بیشتر دامداران قرار بگیرد و هم کمتر شاهد بروز بیماری در سطح استان باشیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1564960
ارسال نظر
نظرات