شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 14:06 منتشر شده در مورخ: 1398/10/29 شناسه خبر: 1565275
از علوم پزشکی تبریز تا شهروندان؛

واکنش‌ها به ماجرای آلودگی شیرهای پاستوریزه تبریز

واکنش‌ها به ماجرای آلودگی شیرهای پاستوریزه تبریز
مسئولین دانشگاه علوم پزشکی و دامپزشکی یا تایید کنند یا ضمن رد ادعای آلوده‌بودن شیرهای پاستوریزه تبریز بر نگرانی‌های مردم پایان دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تبریز بیدار، در برنامه زنده تلویزیونی بهادر حاجی محمدی کارشناس تغذیه و بازرس انجمن بهداشت و ایمنی مواد غذایی با بیان اینکه باید نگران سم های کشنده داخل شیر باشیم، مدعی شد ۶۲ درصد شیرهای پاستوریزه تبریز  آلوده به سم سرطانزا است.

انتشار این خبر کافی بود تا موجی از نگرانی ها و واکنش ها در فضای مجازی به وجود آید.

ابتدا مدیرکل کل دامپزشکی استان در گفتگو با تبریزبیدار به موضوع واکنش نشان داده و گفت: شیرهای موجود در بازار تا لحظه ای که فرآوری نشده و حرارتی داده نشده تحت کنترل و نظارت ما است ولی شیرهای تولید شده در کارخانجات و شیر های فرآوری شده تحت نظارت معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی است.

امیر حسین بهداد خاطر نشان کرد: نظارت بر شیر های خام دامی بر عهده اداره کل دامپزشکی است و مسئول فنی و بهداشتی ما نیز در تمام مراحل جمع آوری شیر، بار میکروبی آن ها را چک می کند و اگر موردی باشد اصلا آن را خریداری نمی کنند.

یک کارشناس در دانشگاه علوم پزشکی تبریز در گفتگوی کوتاه تلفنی با خبرنگار تبریزبیدار ضمن تکذیب این ادعا بیان داشت: در مرحله تولید شیر پاستوریزه به قدری کنترل داریم که وجود چنین چیزی غیرممکن است.

وی اظهار داشت: چنین شیطنت هایی در موضوع کیک ها نیز وجود داشت که کذب از آب درآمد.

همچنین معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در واکنش به اظهارات این کارشناش تغذیه در خصوص سرطان زا بودن شیرهای پاستوریزه تبریز گفت: اخبار منتشر شده مبنی بر این‌که ۶۲ درصد از شیرهای مصرفی مردم تبریز حاوی سم آفلاتوکسین هستند، صحت ندارد.

محبوب نعمتی به ایسنا گفته است: آزمایش‌ها نشان می‌دهد که طی سال‌های اخیر، میزان آفلاتوکسین در شیر روند کاهشی داشته و در این رابطه نیز اخیرا اظهار نظرهای غیرکارشناسی ارایه شده است.

وی تاکید کرد: مردم با خیال راحت می‌توانند شیرهای پاستوریزه را مصرف کنند.

اما از نظر گذراندن پیام های شهروندان و مخاطبان تبریزبیدار در واکنش به این خبر نیز خالی از لطف نیست. 

شهروندی با نام «امین» با ارسال پیامی ضمن نقض چنین ادعایی اظهار داشته باید نوع سم و وجود آن اثبات شود.

شهروند دیگری که «رضا» نام دارد در ذیل صفحه اینستاگرامی تبریزبیدار با دستمایه شوخی قرار دادن این ادعا گفته که باید «فتوسنتز» کنیم.

شهروند دیگری با نام «مهین» نیز ضمن ابراز نگرانی اظهار داشت اگر چنین خبری صحت داشته باشد باید مسئول فنی کارخانه دستگیر شود و در آنجا تخته شود.

برخی دیگر از شهروندان نیز در پیام های متعددی از این کارشناس درخواست ارائه مستندات تحقیقات خود را داشته اند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1565275
ارسال نظر
نظرات