شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 11:00 منتشر شده در مورخ: 1398/10/30 شناسه خبر: 1565486
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی:

دیپلماسی اقتصادی داخلی دولت ضعیف است/ تعامل تجاری و درآمدی با کشورهای غیراروپایی و همسایه مغفول واقع می‌شود

دیپلماسی اقتصادی داخلی دولت ضعیف است/ تعامل تجاری و درآمدی با کشورهای غیراروپایی و همسایه مغفول واقع می‌شود
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: امروز مشکل این است که دستگاه‌های اجرایی و نظارتی و بازرسی کشور آن میزان همکاری که برای سهولت کار فعالان اقتصادی لازم است را انجام نمی‌دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید احسان خاندوزی در گفت‌وگو با صبح قزوین درباره سخنان اخیر رئیس جمهور در مجمع سالیانه بانک مرکزی اظهار کرد: در نظریه توسعه اقتصادی نیز اصل پذیرفته‌ شده‌ای وجود دارد که قطع ارتباط با جهان خارج در بلندمدت بدون شک مضر پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور خواهد بود.

وی افزود: اهمیت این موضوع هم به جهت آثار سرریز فناوری و هم به جهت آثار زنجیره تامین مالی بین‌المللی و هم به لحاظ محدود شدن در بازار داخلی و محرومیت از بازارهای صادراتی است.

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: اما این اصل مسلم به معنای تایید صحبت‌های آقای رئیس جمهور در مجمع سالیانه بانک مرکزی نیست.

خاندوزی بیان کرد: در اقتصاد ایران از عالی‌ترین مقامات سیاستگذاری که سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ کردند تا دولت و مجلس، هیچ جریان اقتصادی به دنبال قطع ارتباط اقتصادی با دنیا نیست.

تحریم نتوانسته بزرگترین شرکای تجاری را از همکاری با ایران منصرف کند

کارشناس مسائل اقتصادی ابراز کرد: درست است که تحریم‌ها مشکلاتی و موانعی برای این تعاملات بین‌المللی اقتصادی ایران ایجاد کرده اما باید توجه داشته باشیم که حتی قبل از دوره تحریم‌ها هم بیش از ۸۰ درصد تجارت کشور را با کشورهای غیراروپایی و امریکای شمالی انجام می‌دادیم.

وی تصریح کرد: اگر دیپلماسی اقتصادی دولت در وضعیت کنونی فعال باشد بخش زیادی از شرکای مهم تجاری ایران که یا کشورهای همسایه هستند یا در منطقه شرق آسیا، منطقه اوراسیا و امریکای جنوبی قرار دارند همچنان امکان و تمایل به تعاملات اقتصادی-تجاری و تعاملات مالی با اقتصاد ایران را دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی یادآور شد: اکنون صنعتگران کشور و بازیگران حوزه تجاری مسیرهای دور زدن تحریم را در اقتصاد ایران یاد گرفتند و اینطور نیست که تحریم موجب سیم‌خاردار کشیدن دور اقتصاد ایران شده باشد.

خاندوزی افزود: امروز مشکل این است که دستگاه‌های اجرایی و نظارتی و بازرسی کشور آن میزان همکاری که برای سهولت کار فعالان اقتصادی لازم است را انجام نمی‌دهند.

کارشناس مسائل اقتصادی اذعان کرد: ما به دنبال بستن مسیرهای تجاری نیستیم و حتی تحریم هم نتوانسته است بزرگترین شرکای تجاری ما را از همکاری با ایران منصرف کند.

وی اضافه کرد: عمدتا ضعف دیپلماسی اقتصادی داخلی و عدم اهتمام جدی دستگاه‌های اجرایی و گاهی هم عدم همکاری دستگاه‌های نظارتی و بازرسی موجب شده تا مدیران بخش‌های صنعتی و تجاری کشور تا حدی نگران باشند از اینکه تصمیمات جسورانه‌ای را در شرایط تحریمی اتخاذ کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: اگر دولت و قوه قضائیه کمک کنند که این مسئله تا حد زیادی حل شود، می‌توان به مردم هم اطمینان داد که تاثیر تحریم‌های اقتصادی امریکا به حداقل ممکن کاهش پیدا می‌کند.

خاندوزی در پایان گفت: اگر این شرایط ایجاد شود برای اینکه بتوانیم چرخ اقتصاد را به حرکت دربیاریم دیگر نیازمند این نیستیم که از بسیاری از راهبردهای سیاست خارجی یا حوزه دفاعی کشور عدول کنیم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1565486
ارسال نظر
نظرات