شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان غربی
ساعت: 13:15 منتشر شده در مورخ: 1398/11/01 شناسه خبر: 1565739
سرپرست مدیریت امور دام سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی خبر داد؛

حمایت از واحدهای فعال پرورش شتر در آذربایجان‌غربی

حمایت از واحدهای فعال پرورش شتر در آذربایجان‌غربی
سرپرست مدیریت امور دام سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: توسعه این صنعت در دستور کار قرار گرفته‌است و از طریق تخصیص اعتبارات سرمایه در گردش برای متقاضیان، از واحدهای فعال استان حمایت می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اروم نیوز، یحیی خلیلی صبح امروز در گفت و گو با خبرنگاران رسانه ها با اعلام این خبر، اظهار داشت: پرورش شتر از طرح‌های مقرون به صرفه و اقتصادی است و در حال حاضر ۳۸۵ شتر در سطح استان پرورش داده می‌شود.

وی با بیان اینکه عمده پرورش‌دهندگان شتر در میاندوآب،‌ ارومیه، سلماس و نقده استقرار دارد، گفت: نخستین جایگاه پرورش شتر شیری با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی و ۳۸ شتر در روستای فسندوز میاندوآب راه‌اندازی شده‌ که قابلیت توسعه به ۲۰۰ نفر را داراست.

سرپرست مدیریت امور دام سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه میاندوآب با پرورش حدود ۶۸ شتر شیری بیشترین تعداد شتر را در استان به خود اختصاص داده‌است، بیان کرد: محصولات شتر ارزش افزوده بالایی دارد و صادرات آن برای استان و کشور می‌تواند ارزآوری مناسبی داشته باشد.

خلیلی اضافه کرد: مشکل کم‌آبی در برخی از مناطق استان از جمله حواشی دریاچه ارومیه با توسعه پرورش شتر می‌تواند به مزیت و فرصت تبدیل شود زیرا صادرات آن بیشتر از سایر محصولات غذایی می‌تواند ارزآوری داشته باشد.

وی گفت: شتر حیوانی نیرومند با توان بالاست و نسبت به سایر دام‌های سبک و سنگین، کمترین نیاز را به نهاده‌های تولید به ویژه علوفه و آب دارد و در مقابل اختلاف دما بسیار مقاوم است.

سرپرست مدیریت امور دام سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌غربی درباره مزیت‌های دیگر پرورش شتر اظهار داشت: چَرای شتر به گونه‌ای است که گیاه را از ریشه در نمی‌آورد؛ این حیوان به گونه‌ای از این گیاهان تغذیه می‌کند که شبیه هرس کردن است و باعث تقویت پوشش گیاهی منطقه می‌شود و این ویژگی می‌تواند مانع طوفان‌های نمکی شود.

خلیلی گفت: آذربایجان‌غربی دارای بیش از ۹ میلیون واحد دامی اعم از دام و طیور و مرغ و ماکیان است که جوابگوی نیازهای داخل استان بوده و علاوه بر آن به سایر استان‌ها نیز صادر می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1565739
ارسال نظر
نظرات