شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 14:17 منتشر شده در مورخ: 1398/11/02 شناسه خبر: 1566183

اهداف پشت پرده امارات از تلاش برای تشکیل «اقلیم سُنّی» در عراق

اهداف پشت پرده امارات از تلاش برای تشکیل «اقلیم سُنّی» در عراق
اقدام امارات در برگزاری نشستی با حضور رهبران سیاسی اهل سنت عراق در ابوظبی شک و شبهه‌هایی را درباره نقش این شیخ‌نشین در تشدید بحران‌های این کشور به وجود آورده است، نقشی که با چراغ سبز عربستان صورت می‌گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ روزنامه الخلیج آنلاین در گزارشی به نشست ابوظبی پرداخته و نوشته است که این نشست که با حضور نمایندگان پارلمان، شخصیت‌های سیاسی و سرمایه‌داران اهل سنت عراقی برگزار شده با هدف تقسیم عراق به اقلیم‌های طایفه‌ای بوده است.اقلیم سنی مدنظر آنها در مرحله اول الانبار و صلاح الدین را در بر می‌گیرد و در مرحله بعدی استان نینوی به آن ملحق می‌شود.

این در حالی است که پیش از این شخصیت‌های سیاسی عراق همچون عزت الشابندر از نقش منفی امارات در دامن زدن  به تنش‌های داخلی این کشور پرده برداشته بودند.

امارات که پیش از این در سال 2017 به نوعی حامی مالی و معنوی اقلیم کردستان در برگزاری همه پرسی جدایی‌طلبانه از عراق بود اینک با برگزاری نشستی با حضور برخی شخصیت‌های اهل سنت عراق می‌خواهد آنچه را اقلیم اهل سنت در عراق خوانده می‌شود بار دیگر در فضای سیاسی این کشور مطرح کند.

این رسانه همچنین محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق را از شخصیت‌های نزدیک به حاکمان امارات معرفی و تاکید می‌کند که او قبل و پس از انتخاب به عنوان ریاست پارلمان عراق دیدارهای شبهه‌برانگیزی را با اماراتی‌ها داشته و بارها به این کشور سفر کرده است.

به این موارد باید گزارش‌های رسانه‌ای متعدد  از حمایت کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از گروه‌های مخرب و نفوذی در حاشیه تظاهرات مسالمت آمیز را اضافه کرد. مسئله‌ای که با نقش‌آفرینی منفی رسانه‌های سعودی و اماراتی همزمان شده است.

باید توجه داشت که امارات و عربستان سعودی که از نظام‌های تمامیت‌خواه و دیکتاتوری برخوردار هستند موفقیت نظام سیاسی عراق را تهدیدی برای خود می‌بینند و پس از شکست پروژه داعش، بهترین راهکار را در تضعیف حاکمیت مرکزی عراق و تجریه این کشور می‌بینند. اماراتی در یمن نیز همین رویکرد را دنبال کرده و به حمایت آشکار از تجزیه طلبان جنوب یمن می‌پردازند.

تحلیلگران عراقی تاکید می‌کنندکه تنها راه شکست این توطئه‌ها حمایت از عراق متحد و یکپارچه است که در پرتو گفت‌وگوهای ملی می‌توان آن را حفظ و در صدد تقویت آن برآمد. چرا که تجزیه و تقسیم عراق خط قرمز گروه‌ها و شخصیت‌های اصیل عراقی است.

https://www.dana.ir/1566183
ارسال نظر
نظرات