شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 19:09 منتشر شده در مورخ: 1398/11/02 شناسه خبر: 1566232
فرماندار شاهرود به ابهامات مربوط به انتصاب خود پاسخ می‌دهد؛

برادرم در انتصابم نقشی نداشت/ تمام توانم را صرف تحقق خواسته‌های مردم شاهرود می‌کنم

برادرم در انتصابم نقشی نداشت/ تمام توانم را صرف تحقق خواسته‌های مردم شاهرود می‌کنم
فرماندار شاهرود می‌گوید برادرش که معاون استاندار سمنان است، نقشی در انتصاب او نداشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، شب گذشته ساعتی با نادر فخری، فرماندار شاهرود به گفتگو نشستیم و پیرامون مسائل مختلف از جمله ظرفیت‌های شاهرود، پروژه‌های بازآفرینی شهری، انتخابات، فرایند توسعه صنعتی شاهرود و نیز فرایند منجر به انتصاب، سخن گفتیم. گفتگو صریح و صمیمی و شفاف بود و به همان صراحت و شفافیت نیز در ادامه منتشر خواهد شد. با توجه به تنوع موضوعات مطرح‌شده، بخش نخست این گفتگو را امروز، چهارشنبه، از نظر می‌گذرانید.

مرآت- جناب فخری، ما در مجموعه مرآت با مسئولان با صراحت گفتگو می‌کنیم.

ما را هم در مسئولیت‌های پیشین به صداقت و صراحت می‌شناسند.

مرآت- بر این اساس، یک پرسش صریح دارم. خیلی‌ها می‌پرسند اگر شما برادر معاون استاندار نبودید، آیا به این سمت منصوب می‌شدید؟

سوابق من کاملا روشن است. در مسأله انتصاب، نه تنها اخوی من نقشی نداشت بلکه چه بسا اگر باخبر بود، چندان موافق این انتصاب نبود. آن‌چه که سبب‌ساز انتصاب من شده، سوابق کاری من است. این که سوابق من ارزنده بود یا خیر را باید از مردم خوب سقز، قروه و کردستان و همکارانمان در فنی و حرفه‌ای کشور و استان مرکزی پرسید. حقیقتا اگر سمت فرمانداری در شاهرود با قابلیت‌های کم‌نظیرش پیشنهاد نمی‌شد و اگر به صداقت و توانمندی آقای استاندار اطمینان نداشتم، این مسئولیت را نمی‌پذیرفتم.

مرآت- آقای آشناگر را از چه زمانی می‌شناسید؟

من فرماندار ویژه سقز در این دولت بودم و حاج‌آقا آشناگر معاونت سیاسی استان را بر عهده داشتند. از طرفی وقتی مدیر گزینش و مشاور استانداری کردستان بودم نیز با ایشان ارتباط تنگاتنگی داشتم. ایشان را یک انسان باصداقت و ارزشی می‌دانم و به دوستی با ایشان افتخار می‌کنم. بار دیگر تکرار می‌کنم با توجه به این که احتمال می‌رفت که این تصور بوجود آید که برادرم در انتصاب من نقش داشته، هرگز مایل به این انتصاب نبود اما استنباط من این است که آقای آشناگر کارنامه مرا ملاک قرار داده‌اند.

من در قروه به عنوان یکی از 8 فرماندار نمونه کشور شناخته شدم. با ابتکاری که وزیر محترم کشور بر اساس قانون انجام داده، کانونی مدیران حرفه‌ای کشور را ارزیابی می‌کند. من در این ارزیابی‌ها، رتبه اول کشور را در بین 40 فرماندار پیشنهادی در طول این مدت کسب کرده‌ام. تحصیلات و تجارب من هم کاملا با فرمانداری مرتبط است.

مرآت- برادر شما چه زمانی مطلع شدند که شما به عنوان فرماندار شاهرود پیشنهاد شده‌اید؟

حقیقتا وقتی نامه من به وزارت کشور رفت ایشان مطلع شدند. آقای استاندار هزینه‌های این انتصاب پذیرفت به شرط این که بشود در شاهرود تحولی ایجاد کنیم و سطح رضایتمندی مردم این منطقه را ارتقاء دهیم.

مرآت- ما هم به این تحول امیدواریم.

من شبانه‌روز تمام توانم را خواهم گذاشت تا بتوانم خواست مردم را محقق کنم. شاهرود با تقدیم 3 هزار و 510 جانباز و یکهزار و 700 شهید و 85 آزاده و 14 هزار رزمنده بر گردن مردم ایران و به ویژه بر گردن ما کرمانشاهی‌ها حق دارد. من 26 سال تجربه مدیریت دارم. بار دیگر می‌گویم اگر پیشنهاد سمت فرمانداری شاهرود نبود و آقای آشناگر استاندار سمنان نبودند و آیت‌الله حسینی شاهرودی هم اصرار نمی‌کردند، من این مسئولیت را نمی‌پذیرفتم.

من برای خود افتخار می‌دانم که پس از 52 سال عمر، خدمتگزاری این مردم نصیب من شده است.

مرآت- ضمن این که صراحت و شفافیت کمیاب شما در پاسخگویی تشکر می‌کنم؛ باید بگویم یکی از علل ایجاد شائبه در خصوص این دست انتصابات آن است که مردم می‌بینند وقتی یک استاندار تغییر می‌کند، طیف خاصی از هم‌شهری‌ها، نزدیکان و همکاران ایشان به سمنان می‌آیند و مسئولیت می‌گیرند. وقتی شمار انتصابات شائبه‌دار بالا می‌رود مردم حساس می‌شوند.

بالاخره طبیعی است که برای افرادی که قدری بصیرت پایینی دارند شائبه ایجاد شود. باید بپذیریم که اگر من هم روزی استاندار شوم، بی‌تردید برای پیشبرد اهدافم به دنبال نیروهای قوی و قدر و توانمند و شایسته می‌گردم. عزیزی به من می‌گفت چرا شما باید بیایی که دوست ایشان هستی؟ من گفتم یک استاندار یا فرماندار باید دشمن خود را منصوب کند؟

مرآت- از سوی مردم شاهرود هم تا کنون واکنشی منفی دریافت کرده‌اید؟

به لطف خدا خیر. شاید پیش از حضورم برخی بحث‌ها مبنی بر مطالبه مردم شاهرود برای بومی‌گزینی را می‌شنیدم اما انصافا یک استقبال خوب و با محبت را شاهد بودم که تعهد مرا برای خدمت‌گزاری مضاعف کرده است. مردم نگاهی خیرخواهانه دارند و کمک می‌کنند. من قبول دارم که گاه ما مدیران بد عمل کرده‌ایم. گاه در انتصابات آن‌قدر خطی و جناحی و سیاسی عمل کرده‌ایم که اگر روزی دم از شایسته‌گزینی بزنیم، پذیرشش برای مردم دشوار است.

نمی‌گویم من شایسته هستم اما نگاه آقای آشناگر معطوف به شایسته‌گزینی است. به واسطه انتصابات باندی، پذیرش این موضوع برای مردم سخت شده است اما هنوز هستند کسانی که نگاهشان در انتصابات مبتنی بر شایستگی‌هاست. خود من هم در فنی و حرفه‌ای کشور همین‌گونه عمل کردم. وقتی در سازمان فنی و حرفه‌ای برخی مسائل و تأثیرپذیری‌ها پیش آمد، من به آبرو و سابقه خودم بیشتر اهمیت دادم تا ماندگاری‌ام.

نسبت به مدیران نباید نگاه منفی داشته باشیم. رک و صادقانه عرض کنم من در هفت‌هشت‌ماهی که از سازمان فنی و حرفه‌ای جدا شدم، پیشنهادات بسیاری داشتم اما تصمیم گرفته بودم تا پایان این دولت مسئولیت نپذیرم اما مجموعه‌ای از عوامل از جمله ظرفیت‌های شاهرود سبب شد که این مسئولیت را به رغم سنگینی تعهدات آن بپذیرم. به نوکری این مردم هم افتخار می‌‌کنم.

مرآت- جناب فخری! رولف دوبلی در کتاب «هنر شفاف اندیشیدن» می‌نویسد اگر مدیر یک گروه هستی، یک نفر را به عنوان مخالف خود منصوب کن؛ او احتمالا محبوب‌ترین فرد گروه نخواهد بود اما شاید مهم‌ترین عضو گروه باشد.» فارغ از این، در مکتب ما هم به صراحت قید شده که باید نزدیک‌ترین افراد به مسئولان، منتقدترین افراد باشند. از این حیث ما را در کنار خود بدانید.

مهم است که هدف از انتقاد سازندگی باشد یا تخریب. من منتسب به اصولگرایان هستم؛ اما نه اصولگرا هستم و نه اصلاح‌طلب. خودم را سرباز ولایت می‌دانم. به هیچ عنوان نگاه سیاسی و جناحی ندارم. به عنوان یک کارشناس خبره در حوزه امنیتی که 14 سال سابقه کار در کردستان دارم، عرض می‌کنم که بدخواهان نظام می‌خواهند با تخریب به نظام ضربه بزنند.

می‌خواهند اصولگرا و اصلاح‌طلب و اعتدال‌گرا را به نحوی تخریب کنند که به نظام ضربه بزنند. بسیاری از مردم دولت را جدا از نظام نمی‌دانند. بدخواهان می‌خواهند به اصول و ارکان نظام ضربه بزنند. شورای نگهبان جزو ارکان اساسی نظام است. دستگاه‌های مختلف امنیتی و اطلاعاتی ما جزو ارکان اساسی نظام هستند. در یک دهه گذشته به اشکال مختلف وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی را تخریب کردند.

نگاهشان این است که تخریب به شکلی انجام شود که نظام را ناکارآمد جلوه دهند. بر این اساس ما باید بین تخریب، انتقاد سازنده و پیشنهاد سازنده تفکیک قائل شویم. انتقاد ما نباید باعث سوءاستفاده دشمن شود. ایجاد امیدواری در مردم خواست مقام معظم رهبری است. ببینید ایشان چه کریمانه هرجا که نیاز هست ورود می‌کنند و شفاف‌سازی می‌کنند و جامعه را به سوی آرامش هدایت می‌کنند.

در جامعه کنونی خیلی‌ها منتظرند تا از التهاب جامعه علیه نظام استفاده کنند. چشم ما باید به بیانات رهبر معظم انقلاب باشد تا خدای ناکرده منِ نوعی با اقدامم آب به آسیاب دشمن نریزم؛ به ویژه در شرایط انتخابات. من به عنوان یک مدیر امنیتی عرض می‌کنم دشمنان برای انتخابات برنامه‌ریزی دارند. موضوع هواپیما را بهانه کردند و اغتشاشات را سازماندهی کردند.

اگر با آن‌ها برخورد نمی‌شد، چه بسا اغتشاشات آبان‌ماه دوباره تکرار می‌شد. وقتی حضرت آقا از فتنه 98 سخن می‌گویند باید بدانیم که این فتنه هنوز خاموش نشده است. باید تلاش کنیم تا انتخاباتی آرام برگزار کنیم تا مجلسی انقلابی و ولایتمدار و سالم داشته باشیم و در عمل راهرو خون شهدا باشیم.

مرآت- و سخن آخر.

همه باید برای اتحاد تلاش کنیم. حتی بین من و برادرم هم ممکن است اختلاف‌نظرهایی وجود داشته باشد. همه باید به مسائل وحدت‌آفرین فکر کنیم. دشمن برای دانشگاه‌ها و فضاهای اداری ما برنامه دارد؛ البته باید بپذیریم که در دولت هم آدم‌های گول‌خورده و نادان وجود دارند. باید همین‌ افراد را هم آگاه کنیم و به سمت امید حرکت کنیم.

مرآت- اگر همه مانند شما شفاف با مردم سخن بگویند، شکاف اعتماد میان مردم و مسئولان از میان می‌رود. اگر مردم به مسئولان اعتماد کنند، امید به جامعه تزریق خواهد شد. رسانه‌ها را از این جهت در کنار خود بدانید.

چه کسی مطمئن‌تر و صادق‌تر از شما رسانه‌ها؟ اگر ما به شما اعتماد نکنیم و شما صادقانه پل ارتباطی میان ما و مردم نباشید، مردم به رسانه‌های غربی و معاند گرایش پیدا می‌کنند. ما در یک کشتی نشسته‌ایم و کشتی‌بان مقام معظم رهبری است. برای حفظ این کشتی همه باید تلاش کنیم.

بخش‌های بعدی این گفتگو به زودی منتشر می‌شود.

انتهای پیام/م

 

https://www.dana.ir/1566232
ارسال نظر
نظرات