شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 22:43 منتشر شده در مورخ: 1398/11/07 شناسه خبر: 1567253
دومین جشنواره جوان موفق در کرج برگزار می شود؛

جدال جوانان توانمند در البرز/شناسایی جوانان موفق و به کارگیری آنها در امور اجرایی استان

جدال جوانان توانمند در البرز/شناسایی جوانان موفق و به کارگیری آنها در امور اجرایی استان
دبیر جشنواره «جوان موفق» استان البرز شناسایی جوانان نخبه، توانمند و اثرگذار، الگوسازی مناسب برای آن‌ ها و کمک به رشد و ارتقای هدفمند این جوانان را از اهداف برگزاری دومین دوره این جشنواره برشمرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از "تیتریک نام انقلاب اسلامی با جوانان گره خورده است و نمی‌شود از انقلاب سخن گفت اما از جوانان پر شور و مومن دوران انقلاب سخن نگفت.

نمی شود از دستاوردهای انقلاب سخن گفت اما نامی از جوانان به میان نیاورد. این انقلاب شکل‌گیری و پیروزی‌اش و همچنین تثبیت و اقتدارش را مدیون مجاهدت جوانان خود است.

با توجه به تاریخچه نقش‌آفرینی جوانان در تاریخ انقلاب اسلامی و عملکرد غرور آفرین این قشر،قطعا تداوم انقلاب و تحقق آرمان‌های آن نیز به وجود جوانان و در میدان بودن آنها وابسته است.

رهبر معظم انقلاب روز ۲۴ بهمن 97 بیانیه‌ راهبردی مهمی را در آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی با نام «بیانیه گام دوم انقلاب» منتشر کردند که ضمن بیان مسیر طی شده و تبیین دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی، توصیه‌ هایی را نیز برای ادامه این مسیر در چهل ساله دوم انقلاب اسلامی به ویژه به نسل جوان برای ساختن ایران اسلامی بزرگ در هنگامه ورود به «دومین مرحله خودسازی و جامعه ‌پردازی و تمدن‌سازی» ارائه کردند.

دفتر نماینده ولی فقیه در استان اولین گام را در جهت بیانیه گام دوم انقلاب برداشت و سال گذشته نخستین دوره جشنواره جوان موفق را در البرز (که در بیانیه مقام معظم رهبری به شدت روی جوانان تاکید داشتند) برگزار کرد، امسال نیز همانند سال گذشته دفتر روابط عمومی امام جمعه کرج دومین دوره از این جشنواره را در استان رقم می زند.

مسئولان استان البرز در تلاشند تا رفته رفته وجهه قابل قبول تری به جشنواره جوان موفق استان البرز دهند و بر همین اساس از جوانان برتر استان در حوزه های متعدد دعوت کرده اند تا 15 اسفند ماه، اثار خود را به این مسابقه ارسال کنند.

این جشنواره در ۱۷ محور اصلی جوان موفق فعال قرآنی، جوان موفق کشاورز روستایی، جوان موفق کارآفرین، جوان موفق سرباز، جوان موفق در عرصه ادبیات، جوان موفق در عرصه علمی دانشگاهی، جوان موفق در عرصه هنرهای نمایشی، جوان موفق در عرصه فعالیت‌های اجتماعی (سازمان‌های مردم ‌نهاد، امدادگر، امور مساجد، تشکل ‌های دانش‌آموزی، تشکل‌های دانشجویی، جهادگر)، جوان موفق در عرصه تجسمی، جوان موفق در عرصه فیلم، جوان موفق در عرصه موسیقی، جوان موفق در عرصه فعالیت‌ های رسانه‌ ای، جوان موفق مبتکر و مخترع، جوان موفق در حوزه دهیاری و شورایاری، جوان موفق معلول دارای توانایی ‌های خاص، جوان موفق طلبه و مبلغ جوان و جوان موفق ورزشکار در حال برگزاری است.

در این نوبت از جشنواره بخش ویژه «ایده نو» برای آن دسته از جوانان که تاکنون فرصت پرداخت و پردازش ایده خود را نداشته‌اند، گنجانده‌شده است. قابلیت‌های گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال تمام در این جشنواره مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

سال گذشته نخستین جشنواره جوان موفق البرز به همت نماینده ولی فقیه در استان کلید خورد و با استقبال بی نظیر جوانان استانی و مسئولان روبرو شد امسال نیز به همت امام جمعه کرج دومین دوره این جشنواره برگزار می شود.

مخاطب بیانیه گام دوم رهبری بیشتر جوان‌ها هستند/ بیانیه گام دوم انقلاب از ابتکارات رهبر معظم انقلاب است

به دنبال ابلاغ این فصل الخطاب، حجت الاسلام حسینی همدانی امام جمعه کرج بیانیه گام دوم انقلاب را جوابی روشن برای کسانی دانست که خسته شده و دَم از تسلیم شدن می زنند و گفت: در بیانیه گام دوم به همه مردم و بخصوص جوانان فرمودند: دهه های آینده دهه های شماست و شمائید که باید کارآزموده و پرانگیزه از انقلاب حراست کنید و آن را هرچه بیشتر به آرمان بزرگش که ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظمی ارواحنا فداه است نزدیک کنید. مقدمه ظهور تمدن اسلامی باید ایجاد شود، که ظهور حضرت اجرایی شدن این تمدن است.

وی بیانیه گام دوم انقلاب را از ابتکارات رهبر معظم انقلاب می داند، گفت: مخاطب بیانیه گام دوم رهبری بیشتر جوان‌ها هستند زیرا جوانان پرانگیزه، پرشور و خلاق هستند؛ جوان انقلابی گری بیشتری دارند و توجه به جوانان از سوی رهبری حاوی نکات مهمی است. جوانان باعث تثبیت و تداوم انقلاب هستند، عمق باور رهبر انقلاب و اعتقاد ایشان به جوانان در این بیانیه کاملاً مشهود است. رهبری طی سال‌های گذشته با هر قشری که صحبت کرده‌اند آن‌ها را توصیه به انقلابی گری و نگه‌داشتن شاخص‌های انقلابی کرده به‌طوری‌که این مهم در بیانیه گام دوم به‌خوبی آشکار است.

مهمترین هدف جشنواره جوان موفق؛ شناسایی جوانان توانمند و به کارگیری آنان در امور اجرایی استان/ افزودن بخش "ایده نو" به دومین جشنواره برای جوانانی که تاکنون فرصت پرداخت و پردازش ایده خود را نداشته‌اند

ولی الله صاحبکاری دبیر جشنواره «جوان موفق» استان البرز شناسایی جوانان نخبه، توانمند و اثرگذار، الگوسازی مناسب برای آن‌ها و کمک به رشد و ارتقای هدفمند این جوانان را از اهداف برگزاری دومین دوره این جشنواره برشمرد و افزود: این جشنواره به همت دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب برگزار می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه عملیاتی شدن گام دوم انقلاب نیازمند توجه ویژه به جوانان انقلابی است، گفت: رویکرد اصلی گام دوم انقلاب که در بهمن‌ماه سال گذشته توسط مقام معظم رهبری تبیین شد توجه ویژه به جوانان انقلابی است لذا در این راستا بر آن شدیم تا به‌منظور ارتقای امیدواری در میان جوانان استان و تقویت روحیه خودباوری در آنان، دومین جشنواره «جوان موفق» استان البرز را برگزار کنیم.

مدیر روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج ارزش نهادن به اندیشه‏ سازنده‌ی جوانان و ایجاد زمینه‌های لازم برای مشارکت نسل جوان در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و علمی را از دیگر اهداف برگزاری این جشنواره برشمرد و اظهار امیدواری کرد: این جشنواره بتواند زمینه‌ساز بروز خلاقیت و افزایش اعتمادبه‌نفس جوانان استان البرز شود.

صاحبکاری بابیان اینکه در تلاش هستیم تا با این شیوه بتوانیم شرایط یکسانی را برای همه جوانان استان برقرار کنیم، خاطرنشان کرد: در نظر داریم در جشنواره «جوان موفق» استان البرز جوانان برتر را در هفده محور فعالیت‌های قرآنی، کشاورزی؛ روستایی، کارآفرینی، سرباز موفق، ادبیات، علمی و دانشگاهی، هنرهای تجسمی و نمایشی، فعالیت‌های اجتماعی، فیلم، موسیقی، فعالیت‌های رسانه‌ای، ابتکارات و اختراعات، دهیاری و شورایاری، معلولین دارای توانایی‌های خاص، طلبه و ورزشکار معرفی کنیم.

وی بابیان اینکه دومین دوره جشنواره «جوان موفق» مزیت‌هایی را بر دوره اول این جشنواره دارد تصریح کرد: در دوره دوم بخش ویژه "ایده نو” برای آن دسته از جوانان که تاکنون فرصت پرداخت و پردازش ایده خود را نداشته‌اند، گنجانده‌شده است.

دبیر جشنواره «جوان موفق» استان البرز افزود: جوایز دوره دوم جشنواره نیز در مقایسه با دوره اول بسیار متفاوت و نفیس‌تر خواهد بود که علاوه بر جوایز نقدی، تسهیلات ویژه‌ای نیز در جهت توسعه و پرورش کسب‌وکار جوانان شرکت‌کننده در نظر گرفته‌شده است.

صاحبکاری با اعلام تاریخ ارسال آثار و مدارک برای شرکت در این جشنواره گفت: از تاریخ یک بهمن‌ماه سال جاری جوانان استان البرز به‌شرط داران بودن شرایط سنی حداقل هجده و حداکثر سی‌وپنج سال می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج به نشانی emamjomekaraj.ir مدارک و آثار خود را جهت شرکت در این جشنواره ارسال کنند.

وی در خاتمه تصریح کرد: در صورت عدم دسترسی اینترنتی، علاقه‌مندان می‌توانند از طریق دبیرخانه دائمی جشنواره واقع در کرج، بلوار امام‌زاده حسن (ع)، خیابان شهید نصرتی، دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج آثار خود را ارسال و همچنین می‌توانند از طرق شماره تماس ۳۲۱۳۸ اطلاعات تکمیلی را کسب کنند.

جوانان؛ میدان‌ داران اصلی گام دوم انقلاب/ تقویت اقتصاد مانع سلطه، نفوذ دشمن و استحاله فرهنگی است

استاد دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" ضمن تشکر از نماینده ولی فقیه استان از برگزاری دومین دوره جشنواره جوان موفق در استان گفت: گام دوم انقلاب به جوانان مربوط می‌شود و رهبر معظم انقلاب از جوانان خواستند تا بار پیشرفت، توسعه و مدیریت کشور را به دوش بکشند چراکه مدیریت لیبرالی که سال‌ها دست‌به‌دست گشته چیزی جز چالش درراه نظام به وجود نیاورده و این مدیریت قطعاً باید کنار گذاشته شود.

علی شاه محمدی افزود: امام خمینی ره نیز به کارآمدی نسل جوان در عرصه سازندگی تاکید می کنند و آنها را به منزله ذخیره عزت و اقتدار کشور تلقی کرده و اصلاح یک ملت را به اصلاح قشر جوان منوط می کند.

وی تصریح کرد: گام اول انقلاب توسط جوانان مسجدی برداشته شد و گام دوم نیز باید توسط جوانان مسجدی برداشته شود . هنگامی‌که از فرهنگ مسجد فاصله گرفتیم و افراد غیر مسجدی صاحب‌منصب شدند حقوق‌های نجومی پیدا شد.

این مدرس دانشگاه در «گام دوم» انقلاب و سال رونق تولید دانشگاه ها باید بیشتر تلاش کند، تصریح کرد: یکی از مشکلات امروز جامعه اشتغال است و دانشگاه ها باید باید افراد متخصص و کارآزموده تربیت کند و سعی کنند خروجی دانشگاه دانشجوی کارآفرین باشد.

شاه محمدی افزود: روشی که امام صادق (ع) برای احیای معارف الهی، ایجاد نهضت علمی، تولید علم و مبارزه با جنگ نرم دشمنان اهل‌بیت داشتند، می‌تواند به‌عنوان الگویی عملی برای جوانان ما در جهت اجرائی شدن توصیه علم و پژوهش که در بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب مطرح شود.

وی تاکید کرد: دانشگاه ها به شدت به بودجه های نفتی وابسته هستند در صورتی که باید به علم، تولید علم و پژوهش و کارآفرینی وابسته شوند و با پرورش دانشجوی کارآفرین به سمت دانشگاه های کارآفرین و نسل سوم سوق پیدا کنند.

این مدرس دانشگاه به منسوخ شدن برخی رشته های دانشگاهی در دانشگاه های کشور اشاره کرد و گفت: برخی رشته های دانشگاهی که بازار کار ندارند باید از دانشگاه ها حذف و رشته های فنی و حرفه ای جایگزین آن شود رشته هایی که بازار کار دارند و از طرفی جوانان می توانند در بازار کسب و کاری برای خود راه اندازند.

شاه محمدی ادامه داد: قبل از جنگ فرهنگی، دشمن با جنگ اقتصادی که قطعاً مغلوب شده است در حال دشمنی با ما است که یکی از بندهای بیانیه گام دوم نیز به بحث اقتصاد اختصاص داده‌شده است، تقویت اقتصاد مانع سلطه و نفوذ دشمن است، لذا چنین شرکت‌هایی دانش بنیان و پژوهش محور علاوه بر تبدیل علم به پول و سرمایه، کشور را در مقابل نفوذ بیگانه مقاوم خواهند کرد.

وی افزود: پشتیبانی مادی و معنوی موثر و انگیزه بخش از ایده های جدید جوانان به ویژه نخبگان در همه بخش های علمی، فنی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی جهت ایجاد محیط مناسب برای فعالیت و عرضه خلاقیت ها در داخل و جلوگیری از مهاجرت جوانان به خارج می تواند گامی موثر باشد.

این استاد دانشگاه گفت: توسعه مشارکت جوانان در امور اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، علمی و سیاسی و استفاده از توان آنها در سطوح کارشناسی و مدیریتی برای آگاه سازی از مشکلات، اعتمادسازی و جلوگیری از بدبینی و فاصله با مسئولان اجرایی کشور در دستور کار قرار گیرد.

او معتقد است:ارایه، توسعه و ترویج سبک زندگی اسلامی-ایرانی به جوانان و معرفی الگوهای متنوع ملی منطبق با ارزش های اسلامی و سلیقه جوانان جهت ارضای حس تنوع طلبی، نو خواهی و زیبا دوستی در مقابله با ترویج الگوهای نامناسب غربی باید در جامعه پیاده سازی شود.

شاه محمدی بیان کرد: تقویت احساس خودباوری، اعتمادبه نفس، خوداتکایی و جدیت در جوانان جهت تسریع در حرکت رو به جلو، توسعه و بالندگی کشور به ویژه در زمینه اختراع ها، اکتشافات و پیشرفت های علمی، فنی و فناورانه باید در جامعه تببین شود.

وی افزود: باید بین دستگاه های مسئول در امور فرهنگی جوانان به منظور توانمندسازی آنها در مقابله با تهاجم فرهنگی به ویژه برنامه های ماهواره، اینترنت، رایانامه، سرگرمی و سایر آسیب های محتمل فضای مجازی، فیس بوک، توییتر، کالاهای فرهنگی خارجی و ...هماهنگی بیشتری گسترش یابد.

وی تاکید کرد: وظیفه همه به خصوص مسئولین و متولیان فرهنگی کشور در قبال جوانان سنگین است. بیش از سی میلیون نفر در کشور جوان وجود دارد. تعدادی زیادی از آنها دانشمند و فرهیخته هستند و این عدد بسیار مسئولیت ساز است. دشمنان ما هم برای این قشر عظیمِ موثرِ در آینده کشور، برنامه ریزی دارند؛ و قطعاً به دنبال استحاله و تغییرات فرهنگی و نسلی هستند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: درزمانی که با سیاه نمایی القاء می‌کردند که کار انقلاب تمام‌شده است، این بیانیه با منبعی از امید به آینده مطرح شد، لذا باید باکار هنری و محتوایی آن را به گفتمان رایج جامعه تبدیل کرد. بیانیه گام دوم، مشکلاتی را که دشمن با رصد فکری و اجتماعی، مسیر آن را برای ما ترسیم کرده است، با بصیرت و تیزبینی دیده و راه مقابله با آن را نشان داده است. لذا مربوط به امسال و سال دیگر نیست و چراغ راه چهل‌ساله است.

سرمایه گذاری در قشر جوان برگشت پذیر و قابل جبران است/ مسئولان به جوانان اعتماد کنند

استاد دانشگاه آزاد کرج در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" با تاکید بر اینکه جشنواره جوان موفق نشان دهنده اهمیت این نسل در جامعه و پیشرفت کشور است، گفت: ایران با توجه به ترکیب جمعیتی یکی از جوان ترین کشورهای دنیاست بنابراین بهترین و مناسب ترین شرایط را برای رسیدن به توسعه و پیشرفت در تمامی حوزه های علمی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی دارد.

مریم خواجه پور ادامه داد: سرمایه گذاری در امر آموزش و پرورش نسل جوان می تواند پیشتاز توسعه همه جانبه در جهان باشد، جوانان این مرز و بوم فعال، پرتلاش و با استعداد بوده و می توانند نقش موثری در پیشرفت کشور و تبدیل شدن به کشوری قدرتمند و توسعه یافته ایفا کنند.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در قشر جوان برگشت پذیر و قابل جبران است، افزود: مسئولان باید بدانند که باید از ظرفیت ها و توان داخلی برای مقابله با تحریم ها استفاده کنیم یکی از این ظرفیت ها جوانان هستند دانشگاه ها باید بتوانند با تربیت دانشجوی کارآفرین ، نخبه ، مدیر زمینه اشتغال و خودکفایی جوانان را فراهم آورند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: از طرفی دیگر جوانان نیازمند اعتماد هستند مسئولان برای اداره امور کشور به جوانان اعتماد کنند و جوانان نیز با تقویت ارتباط با خدا بر محیط خود اثر بگذارند نه با سیاسی کاری.

خواجه پور خاطر نشان کرد: دستیابی به این امر مهم جز با تکیه بر عزم، اراده، توانایی، دانش علمی و پتانسیل های بالقوه جوانان مستعد کشور و تلاش برای رفع نیاز ها و تامین خواسته های معقول و به حق آنها، همچنین صیانت و حمایت جدی از آنها در مقابل دسیسه های دشمنان و برنامه ریز هدفمند در جهت رشد و شکوفایی استعدادها و توانمندی های این قشر فعال و مستعد ممکن نیست.

وی در خاتمه گفت: جوانان نیز در مقابل وظیفه دارند با وحدت، بصیرت و درایت، پشتکار، تلاش مضاعف و سخت کوشی آگاهانه علی رغم موانع و مشکلات موجود به وظایف خود در جهت اعتلا، پیشرفت و توسعه کشور گام های اساسی و اثرگذار بردارند.

بدون شک پیروی مسئولین از این اقدام امام جمعه کرج برای حضور هر چه بیشتر جوانان در عرصه های مدیریتی و خدمت رسانی سال 99 را برای استان البرز با موفقیت های بسیاری در عرصه تولید و رونق شعار ابلاغی رهبر معظم انقلاب همراه خواهد کرد.

 

 

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1567253
ارسال نظر
نظرات