شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان غربی
ساعت: 08:16 منتشر شده در مورخ: 1398/11/13 شناسه خبر: 1568704
در واکنش به سکوت مسئولان آموزش و پرورش به یک اقدام غیرقانونی بررسی شد؛

پولی شدن چراغ خاموش تحصیل در مدارس دولتی/ اجبار والدین دانش‌آموزان به پرداخت‌های نامتعارف ادامه دارد

پولی شدن چراغ خاموش تحصیل در مدارس دولتی/ اجبار والدین دانش‌آموزان به پرداخت‌های نامتعارف ادامه دارد
این روزها مدارس دولتی، برخلاف آنچه هدف از تشکیل آن‌ها بوده، تبدیل به مدارسی پولی شده‌اند و کسی از مسئولان هم پاسخگوی اعتراضات اولیای دانش‌آموزان نیست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اروم‌نیوز، در سال‌های اخیر موضوع کمک به مدرسه و دریافت وجوهات اجباری از اولیای دانش‌آموزان در بازه‌های زمانی مختلف به امری مشکل‌ساز و رنج‌آور برای تمام اولیا تبدیل شده است.

متاسفانه شاهد این امر هستیم که مدیران و مسئولان مدارس در سایه بی‌توجهی آموزش پرورشی‌ها و در بازه‌های زمانی مختلف طول سال تحصیلی هزینه‌هایی کلان آن هم با عنوان قبال ثبت نام‌، حضور در جلسه امتحان، روشن کردن لوازم گرمایشی مدرسه و یا تحویل کارنامه وجوهاتی دریافت می‌کنند.

آذربایجان‌غربی دارای ۵ هزار مدرسه برای حدود ۶۰۰ هزار دانش‌آموز است و هر مدرسه‌ای با توجه به شرایط دلخواه خود در صدد دریافت این هزینه‌ها برمی‌آید و در کمال تعجب و ناباوری هیچ شرایطی را از اولیای دانش آموزان نپذیرفته و بسیاری از والدین نیز به همین دلیل شرمنده فرزندانشان می‌شوند.

البته این موضوع در حالی رقم می‌خورد که در قانون اساسی بر رایگان بودن و تسهیل در آموزش دانش‌آموزان در مدارس تاکید شده، لکن وجود قوانین دست و پاگیر، عدم نظارت‌های کافی و نیز تناقض در گفتار و عمل مسئولان، هزینه‌های تحصیلی را بر دوش اقشار متوسط و کم درآمد اضافه است.

در سال‌ها‌ی اخیر نیز با تبدیل شدن برخی مدارس دولتی به عنوان هیات امنایی، از قافله دریافت شهریه عقب نمانده و آن را حرکتی در راستای ارتقای کیفیت و افزایش سطح آموزش قلمداد می‌کنند!

هیچ‌کدام از مدارس هیچ بهانه‌ای را از هیچ‌کدام از والدین قبول نکرده و بی چون و چرا خواستار پرداخت این مبالغ هستند که در صورت مخالفت، کودکان در مدرسه شرمنده دوستان خود شده و یا مورد اذیت مسئولان مدرسه قرار می‌گیرند.

* آموزش و پرورش پولی!

در سال‌های گذشته بارها بر این مسئله رسیدگی کرده و به سراغ بسیاری از مسئولان رفته‌ایم.

حال آن که هر‌کدام از مسئولان با بیان اینکه با مدارس و مدیران خاطی برخورد‌های جدی و قانونی می‌شود، زبان رسانه‌ها و مردم را بسته‌اند اما هرگز گزارشی از برخوردهای انجام شده با مدیران و مدارس نداده و جالب‌تر آنکه بر تداوم این امر نیز اشاره دارند.

* اعتراضات علنی مسئولان و مقامات به دریافت هزینه از والدین دانش‌آموزان

در زمینه دریافت هزینه‌های کلان از والدین با عنوان کمک به مدرسه، چندین نوبت شاهد اعتراض نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی به هنگام ایراد خطبه‌های نماز جمعه بوده‌ایم که خواستار رسیدگی فوری به ماجرا شده ولی هنوز این فوریت برای مدیران آموزش و پرورش تعبیر نشده است.

همچنین استاندار آذربایجان‌غربی هم در جلسات مختلف شورای آموزش و پرورش نسبت به اصلاح روند دریافت کمک به مدارس تاکید کرده و از مدیرکل و مسئولان آموزش و پرورش خواسته تا با مدارس متخلف برخوردهای مناسب انجام شود اما این تاکیدات هم در حال معنا شدن برای مدیران مربوطه است که همچنان در وادی بی خبری قدم می‌زنند.

* به مدارس پول اجباری ندهید!

این جمله را مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی، در ابتدای سال‌تحصیلی جاری در گفت‌و‌گو با خبرنگاران عنوان کرده بود، اما گویا این مسائل در حد همان شعار‌ها و وعده‌گویی دائمی مسئولان بوده و هیچ پیگیری خاصی را در پی ندارد.

«ابراهیم محمدی» در این زمینه، گفته بود: اولیای دانش آموزان به مدارس کمک‌های اختیاری می‌کنند و غیر از وجه کتب درسی و بیمه به هیچ وجه اجباری در هدیه به مدرسه نداریم. با خاطیان و مدارسی که هدیه به مدرسه اجباری می‌گیرند، برخورد می‌شود.

وی، عنوان کرده بود: اولیای دانش آموزان تخلفات در این زمینه را به سامانه ارتباط با مدیرکل آموزش و پرورش از طریق سایت این اداره کل اطلاع دهند.

مدیرکل آموزش و پرورش آذربایجان‌غربی، تصریح کرد: با چند مدرسه که خارج از عرف مبالغی دریافت کرده بودند، برخورد قانونی شد و مشکلات به حداقل رسید.

جالب است که با رسیدن به میانه سال تحصیلی، ماجرای کمک‌های اجباری به مدارس پررنگ‌تر شده و مردم از گلایه‌های خود از این مسئله به خبرنگار اروم‌نیوز می گویند.

* مدارس، دولتی یا غیردولتی؟

خواهر یکی از دانش‌آموزان مدرسه دولتی در ارومیه، در گفت و گو با خبرنگار اروم‌نیوز، می‌گوید: پدرم کارگری ساده است، درآمد روزانه او ۶۰ هزار تومان است که در این گرانی با هزینه اجاره خانه، خورد و خوراک و مسائل دیگر به سختی تا آخر سال می‌رسانیم. در این‌میان برادر کوچکترم با برگه‌ای کمک با مدرسه که کمترین هزینه را ۱۰۰ هزار تومان تعیین کرده‌اند به خانه آمده است!

وی، ادامه می‌دهد: پدرو مادرم روزهای سختی می‌گذارنند اما با این وجود برای اینکه فرزندشان در مدرسه و در کنار دوستانش شرمنده نباشند در صدد تامین این هزینه برمی‌آیند، البته مسئولان مدارس هم هیچ بهانه‌ای را قبول نکرده و پا‌ در یک کفش کرده که حتما هزینه را می‌خواهند.

«حسن» پدری است که به خبرنگار اروم‌نیوز می‌گوید: این روزها هر مدرسه ۴۰۰ نفر دانش آموز دارد، از هر دانش‌آموز ۱۰۰ هزار تومان کمترین هزینه را می‌گیرند که روی هم‌رفته مبلغی معادل ۴۰ میلیون تومان می‌شود! مگر هزینه آب و برق و گاز یک مدرسه چقدر می‌شود؟ هرسال هم نیاز به تعمیر و رنگ‌آمیزی مدارس نیست.

* دانش‌آموزان، گرداننده اصلی مدارس دولتی

وی، تاکید می‌کند: البته طبق گفته مسئولان هزینه آب و برق و گاز مدارس رایگان است و هر ساله سرانه‌ای برای مدارس تعیین می‌شود. پس این هزینه را برای چه چیزی مطالبه می‌کنند؟

مادر یکی از دانش‌آموزان، می‌گوید: اواسط سال در طول روز فرزندانمان به بهانه‌های مختلف اعم از هزینه کاغذ، کپی، جوهر و دیگر موارد پول‌هایی را به مدرسه می‌برند و تمامی خوراکی‌های جشن‌های مدارس را هم دانش‌آموزان آماده کرده و می‌برند. پس این هزینه با عنوان کمک به مدرسه چه عنوانی دارد؟

* راز سکوت مسئولان چیست؟

با توجه به گزارش فوق و شنیده‌های والدین دانش آموزان و اظهارات مسئولان آموزش و پرورش و طبق تجربیات گذشته، می‌توان گفت این روند در مدارس دولتی ادامه خواهد داشت و هیچ مسئولی در صدد رایگان شدن مدارس برنیامده و البته شاید ایقینا خود مسئولان آموزش و پرورش هم در جریان این اتفاقات در مدارس قرار داشته و‌ تنها برای پاک کردن صورت مساله، اظهاراتی خلاف اتفاقات رخ داده در سطح مدارس دارند.

امید است مسئولان اندکی هم در صدد کمک به مردم برآمده و تا حدودی باری از دوش مردم در این شرایط اقتصادی بردارند چراکه با ادامه شرایط فعلی شاهد ترک تحصیل بسیاری از دانش‌آموزان به دلیل شرایط مالی خواهیم بود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1568704
ارسال نظر
نظرات