شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 14:50 منتشر شده در مورخ: 1398/11/14 شناسه خبر: 1569205
استاد دانشگاه‌های خراسان شمالی در رشته هوش مصنوعی:

راه‌اندازی شرکت‌های فناوری اطلاعات بازار اشتغال را متحول می‌کند

راه‌اندازی شرکت‌های فناوری اطلاعات بازار اشتغال را متحول می‌کند
یک استاد دانشگاه های خراسان شمالی در رشته هوش مصنوعی گفت: راه اندازی شرکت های دانش بنیان حوزه فناوری اطلاعات بازار اشتغال استان را متحول می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عین‌الله حاتمی، یک مدرس دانشگاه خراسان شمالی در رشته هوش مصنوعی در گفتگو با خبرنگار عصراترک با اشاره به اینکه فناوری اطلاعات در دنیا به یک صنعت تبدیل شده است، اظهارکرد: یکی از حوزه های که می توان از آن برای حل مشکلات اقتصادی، کارآفرینی و ایجاد اشتغال استفاده کرد حوزه فناوری اطلاعات است.

حاتمی افزود: در حال حاضر باید نگاه ها را به سمت بهره گیری از فرصت هایی پیش رو در صنعت فناوری اطلاعات برد.

جانشین فرمانده سپاه جوادالائمه استان در امور اقشار بسیج ادامه داد: تاکید رهبری در سند چشم انداز ۲۰ ساله به شرکت های دانش بنیان و ایجاد کار آفرینی در حوزه فناوری اطلاعات است که باید این تاکیدات در این مسیر چراغ راه قرار گیرد.

وی به وجود برخی چالش ها در این مسیر اشاره کرد و گفت: باید نیروی انسانی توانمند و خبره ای در این حوزه وجود داشته باشد که بتوانند در این صنعت حضور پیدا کنند که به برکت انقلاب اسلامی ایران، فارغ التحصیلان زیادی در حوزه فناوری اطلاعات وجود دارند.

حاتمی با بیان اینکه در کشور هیچ گونه مشکلی در بعد تامین نیروی انسانی متخصص وجود ندارد، گفت: برای این گروه باید مهارت آفرینی کرد و مسئولان مربوطه موظفند در این مسیر به سمت ایجاد نگاه، تولید علم ، ثروت و کسب مهارت گام بردارند.

وی یادآور شد: برگزاری رویداد های تخصصی با رویکرد فناوری اطلاعات در واقع باعث ایجاد مهارت و ایده برای این افراد خواهد شد و اینکه این افراد رشد و در این مسیر مستدام حرکت خواهند کرد.

حاتمی دومین چالش موجود در این مسیر را تامین بودجه و منابع مالی دانست و افزود: منابع مالی حمایتی در حوزه پژوهش محدود و مربوط به منابع دولتی است که اگر در این حوزه شرکت های خصوصی ورود پیدا کنند راه هموار تر خواهد شد.

 وی گفت: سومین چالش موجود در این مسیر تبدیل فناوری های نوآورانه به تجاری سازی است که نیاز به ظرفیت سازی دارد.

حاتمی همچنین توجه به آینده و آینده پژوهی را چالش آخر اعلام کرد و افزود: آینده در حوزه کامپیوتر متعلق به هوش مصنوعی است قطعا کسانی که به این حوزه ورود پیدا می کنند باید اطلاعات و آگاهی شان را در حوزه هوش مصنوعی بالا ببرند تا بتوانند توانایی رقابت با دنیا را داشته باشند.

وی یک پیشنهاد خاص در این حوزه مطرح کرد و گفت: با همکاری مجموعه بسیج علمی و پژوهشی و پارک علم و فناوری استان پنج شرکت دانش بنیان در خراسان شمالی  راه اندازی شود که برای هر شرکت از 10 نیروی متخصص و خبره در این کار بهره گرفته شود.

حاتمی با اشاره به اینکه فعالیت در این حوزه خیلی وسیع است و می توان از آن کارآفرینی کرد، افزود: با کمک مالی بلاعوض دو میلیارد تومانی به هر شرکت و تضمین هر شرکت که بعد از گذشت سه سال اقدام به تولید نرام افزاری کنند که برای 100 نفر در سال اول ایجاد اشتغال داشته باشد قطعا در کارآفرینی نقش بسزایی خواهد داشت و با گذشت هر سال تعداد این افراد به کار گرفته شده نیز بیشتر خواهد شد.

این کارشناس حوزه فناوری اطلاعات از تاکسی های اینترنتی به عنوان نمونه موفق استفاده از فناوری اطلاعات نام برد و گفت: به جرات می توان گفت تاکنون هیچ صنعتی در کشور به این صورت نتوانسته بود ایجاد اشتغال داشته باشد بطوری که با فاکتور گرفتن مسائل امنیتی با کمترین هزینه، گردش مالی وسیعی را در بخش کارآفرینی کشور ایجاد کرده اند.

وی ضمن مقایسه اشتغالزایی و درآمد زایی حوزه فناوری اطلاعات با سایر حوزه ها گفت: هم اکنون در طرح نصب پنل های خورشیدی که در استانداری در حال پیگیری است، به هر مددجو کمیته امداد امام خمینی(ره)، 35 میلیون تومان جهت نصب پنل پرداخت می شود که ماهی 300 هزار تومان برای مددجو ایجاد درآمد داشته و در مجموع برای یک هزار و 500 نفر با 52 میلیارد تومان اعتبار قرار گرفته اند در حالی است که با راه اندازی 10 شرکت فناوری اطلاعات و هزینه کرد 10 میلیارد تومان با این پیش بینی که این  شرکت ها برای 50 نفر به صورت مستقیم ماهی 4 میلیون حقوق پرداخت کند، قطعا بعد از تعهد چندساله می تواند اشتغالزایی چندین هزار نفری را ایجاد کند.

حاتمی خاطرنشان کرد: در صورت ورود افراد به این حوزه، منابع نیز تامین خواهد شد، زیرا در این حوزه می توان بخش ناچیزی از منابع مالی را از داخل استان و بخش عمده آن را از خارج استان تامین کرد.

انتهای پیام/ 

 

https://www.dana.ir/1569205
ارسال نظر
نظرات