شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 07:45 منتشر شده در مورخ: 1398/11/18 شناسه خبر: 1579809
معاون وزیر صنعت در نشست مطبوعاتی:

صنعت فرش در حال احتضار است/ هند، رقیب فرش تبریز در بازارهای جهانی

صنعت فرش در حال احتضار است/ هند، رقیب فرش تبریز در بازارهای جهانی
رافعی گفت: هنر صنعت فرش در حال احتضار است و اگر حمایت تک به تک ایرانیان نباشد شاید چند سال دیگر هند این صنعت را که با نام تبریز در جهان شناخته می‌شود، به نام خود ثبت کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، فرحناز رافعی در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه در خصوص تحریم‌های اخیر و مشکلات صنایع اظهار داشت:سال گذشته وقتی بحث تحریم‌ها شدت یافت، انتظار می‌رفت اتفاقات سخت تری پیش رو باشد اما با همت و توانمندی در صنعت شرایط به گونه‌ای رقم خورد که خودمان هم باورمان نمی‌شد.

وی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته در صنایع گفت: امسال بیش از ۳۹ طرح صنعتی سهم آذربایجان‌شرقی است که ۸۹ درصد از کل برنامه‌های استان‌ها است  و از این منظر این استان رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

معاون وزیر صنعت با اشاره به اشتغالزایی یک هزار و 5 نفری این طرح‌ها عنوان کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر تحریم‌ها را به فرصت تبدیل کرده‌ایم و بسیاری از صنایع ما که ساخت خارج و یا مونتاژکاری بود در داخل ساخته می‌شود و به همین دلیل تحریم برای ما فرصت ما بود.

وی راه اندازی کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی را یکی از موفقیت‌های اخیر دانست و ابراز داشت: امیدواریم در هنر صنعت فرش که متعلق به این استان است، وضعیت بهتری پیدا کنیم زیرا در گذشته تمام مواد اولیه در داخل تولید و تامین می‌شده اما امروز باید ابریشم و پشم باکیفیت را وارد کنیم.

رافعی با بیان اینکه ما دوباره می‌توانیم جایگاه نخست را در صادرات و تولید فرش به دست آوریم، تشریح کرد: فکر نمی‌کنم کالایی استراتژیک‌تر از فرش دستبافت برای ما وجود داشته باشد و باید جایگاه قبلی خود را با تغییر شیوه و و استفاده از تکنولو‌های روز را به دست آوریم.

وی با اشاره به اینکه سی صنعت وابسته به صنعت فرش است، یادآوز شد: مهمترین بستر برای ارتقا صنعت فرش بازاریابی، فروش و عرضه است و باید عرضه فرش را از حالت سنتی به مدرنیته تبدیل کنیم. ما در حوزه فرش نیاز به فروشنده و بازاریابی داریم.

رئیس مرکز ملی فرش در پایان از صادرات 48 میلیون دلاری فرش خبر داد و خاطرنشان کرد: با این حال هنر صنعت فرش در حال احتضار است و اگر حمایت تک به تک ایرانیان نباشد شاید چند سال دیگر هند این صنعت را که با نام تبریز در جهان شناخته می‌شود، به نام خود ثبت کند.

 

انتهای پیام/
 

https://www.dana.ir/1579809
ارسال نظر
نظرات