شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 11:21 منتشر شده در مورخ: 1398/11/20 شناسه خبر: 1580645
یادداشت؛

دوازده روز تا انتخابات و هفت نکته

دوازده روز تا انتخابات و هفت نکته
تجربه این سال‌ها شاید اثبات کرده باشد که هرچه نماینده از وظایف نمایندگی‌اش بیش‌تر فاصله بگیرد، ضعیف‌تر عمل خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، وقتی این مطلب را می‌خوانید کم‌تر از دوازده روز تا انتخابات مجلس شورای اسلامی زمان باقی است. کاندیداهای شرکت در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی در سمنان اما از مدت‌ها قبل در ساحتی نه‌چندان رسمی در حال تلاش برای اثبات شایستگی خود برای ورود به مجلس هستند؛ من نامش را «کارزارِ اثبات» گذاشته‌ام! در این میان اما نکاتی هست که به اشتراک گذاشتن آن‌ها با شما خوانندگان گرامی خالی از لطف نیست.

فقط برای این که ریا نشود!

یکم؛ طبیعی است که در میان جمع انبوه نامزدها، عده‌ای هم باشند که برای اثبات خود سلاح تزویر به دست بگیرند اما طبیعی نیست که ما این تزویر را درنیابیم و در برابر آن جبهه نگیریم! در روزهای آینده بیش‌تر از پیش‌تر با کسانی مواجه خواهیم شد که فقط برای این که ریا نشود، مطالبی را بیان نمی‌کنند! و در مقابل، چیزهایی را بیان می‌کنند که شاید آرزو داشتند که داشته باشند!

وعده‌های اجرایی نامزد انتخابات مجلس

دوم؛ انتخابات، گاهی محمل جابجایی اولویت‌ها و مسائل اصلی و فرعی است. مسأله خودمان را بشناسیم! از طرفی باید بدانیم که نماینده مجلس، رافع همه مسائل ما نیست. کارویژه‌های یک نماینده را بدانیم و فریب کسانی را نخوریم که به جای مسئولان دستگاه‌های اجرایی وعده‌های نشدنی می‌دهند. تجربه این سال‌ها هم شاید اثبات کرده باشد که هرچه نماینده از وظایف نمایندگی‌اش بیش‌تر فاصله بگیرد، ضعیف‌تر عمل خواهد کرد.

شفافیت مالی نامزدها؛ بالاتر از جناح‌بندی‌ها

سوم؛ پرتکرار بودن این پرسش که «نامزدها در برابر هزینه‌های هنگفتی که برای نماینده شدن می‌کنند، سودای به دست آوردن چه چیزی را در سر می‌پرورانند؟» نباید از اهمیت این پرسش در نظر ما بکاهد! شفافیت مالی کاندیداها یک اصل اساسی است که فارغ از جناح‌بندی‌ها باید مورد مطالبه قرار بگیرد. از نماینده‌ای که در همین بدو امر، شفافیت پیشه نکند، نمی‌توان انتظار داشت که در مسائل اساسی با مردم صادق باشد.

شنیدن صدای تغییرطلبی؛ پرهیز از موج‌سواری!

چهارم؛ بسیاری از مردم نسبت به رویکردهای دولت انتقاد دارند. این یک واقعیت است که دولت چنان ناکارآمد جلوه کرده که بسیاری از مردم به خشم آمده‌اند. این، هم یک پالس آگاهی‌بخش است و هم ممکن است آسیب‌هایی داشته باشند. آیا نامزدهای انتخابات، صدای تغییرطلبی مردم را چنان‌که شایسته است می‌شنوند؟ مردم می‌خواهند رویکردهای حاکم بر مجلس و دولت اصلاح شود اما از طرفی نباید عده‌ای نقد تند مردم بر دولت را مورد سوءاستفاده قرار دهند و با موج‌سواری درصدد کسب رأی از مردم باشند! باز هم تجربه نشان داده است که همین سوءاستفاده‌کننده‌ها بعدها ممکن است به مقامات دولتی عشق بورزند!

مثل دوران نامزدی باقی بمانید!

پنجم؛ دوران نامزدی انتخابات، حقیقتا به دوران نامزدی شباهت دارد! همه نامزدها در کمال هوش و خرد و پاک‌دستی‌اند و سودای خدمت در عمق جانشان ریشه کرده! صدالبته نمی‌گوییم که خلاف واقع می‌گویند! اما یک مطالبه می‌تواند این باشد که نامزدها مثل دوران نامزدی‌شان بمانند! باید امیدوار باشیم این گزاره که برخی معتقدند ساختار مجلس، آدم‌ها را تغییر می‌دهد، صادق نباشد!

چیزی در درونم میل قدرت دارد؟!

ششم؛ یازدهم آذرماه امسال بود که رهبر انقلاب با اشاره به خیل عظیم مشتاقان حضور در مجلس شورای اسلامی گفتند اگر توان مدیریتی ندارید، مسئولیت نپذیرید. پیش از ورود نامزدها در کارزار انتخابات، لازم است نامزدها خودشان در یک آزمون خصوصی شرکت کنند! با خودشان خلوت کنند و بپرسند من واقعا به درد نمایندگی می‌خورم یا چیزی در درونم میل به قدرت دارد؟

برای حل مشکلات، رأی می‌دهم/ ضرورت تشدید نظارت مردمی بر نماینده

و نکته هفتم آخر؛ رهبر انقلاب به تازگی گفتند هرکس ایران عزیز، امنیت میهن و آبروی وطن را دوست دارد و در پی حل مشکلات است، باید پای صندوق رأی حضور پیدا کند. ایشان همچنین از کسانی که به واسطه انتخابات به جایی رسیده‌اند و بر انتخابات خدشه وارد می‌کنند انتقاد کردند و گفتند نباید به غلط جوری حرف بزنیم که مردم از حضور در انتخابات دلسرد شوند.

نکات مهمی در همین چندسطر وجود دارد. اگر واقعا به دنبال حل مشکلات هستیم، پای صندوق‌ها حضور پیدا کنیم و به کسانی رأی بدهیم که به دنبال حل مشکلات هستند؛ اما کار ما مردم نباید با انتخابات به پایان برسد. اگر نظارت مردمی چنان تشدید شود که اعمال و رفتار نمایندگان زیر ذره‌بین قرار بگیرد، طبعا در دوره بعدی انتخابات، شاهد رد صلاحیت 90 نفر از نمایندگان نخواهیم بود. شما چطور فکر می‌کنید؟

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1580645
ارسال نظر
نظرات