شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 13:21 منتشر شده در مورخ: 1398/11/22 شناسه خبر: 1581080
دانا بررسی کرد؛

نجات امنیت غذایی از وابستگی با پیروزی انقلاب اسلامی/ تولید محصولات کشاورزی در 40 سال گذشته 7 برابر شد

نجات امنیت غذایی از وابستگی با پیروزی انقلاب اسلامی/ تولید محصولات کشاورزی در 40 سال گذشته 7 برابر شد
بخش کشاورزی پس از پیروزی انقلاب اسلامی دستاوردهای بیشماری داشته به وطوری که امروز بیش از 90 درصد محصولات در داخل کشور تولید می‌شود و شاهد رشد 7 برابری در تولید محصولات هستیم، بخشی که در دهه 40 در معرض نابودی قرار داشت امروز توانسته است امنیت غذایی کشور را تامین کند و در کنار آن ارز آور هم باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در حالی جشن 41 سالگی انقلاب اسلامی را می‌گیریم که کشور با مشکلات اقتصادی مواجه است اما انقلاب اسلامی در این 41سال دستاوردهای و موفقیت‌های بیشماری داشته به طوری که امروز در خیلی از بخش‌ها حرفی برای گفتن دارد، هر چند باید برای حل مشکلات و اجرایی کردن گام دوم که رهبر فرزانه انقلاب در سال گذشته و در روز 22 بهمن منتشر کردند، حرکت شتابان کرد و در کنار آن با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اقتصاد ایران را قوی و تاب‌آور کنیم.

امروز دشمن با شناخت از ضعف‌های در برخی بخش‌ها بخصوص بخش اقتصادی در تلاش است ما را با مشکل مواجه کند و برای این هدف خود فشار حداکثری را در دستور کار خود قرار داده و درگیر یک جنگ اقتصادی هستیم البته این فشارها از همان روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی وجود داشت ولی استکبار جهانی تاکنون نتوانست به اهداف خود برسد هر چند در این راه خون‌های بسیار داده‌ایم.

براساس این گزارش، بخش‌ها کشاورزی یکی از مهم‌ترین و استراتژیک‌‌ترین بخش‌های اقتصادی است که تأمین‌ امنیت غذایی کشور به آن وابسته است و این امر جز با استقلال و خودکفایی در تولید محصولات اساسی محقق نخواهد شد. یکی از اهداف انقلاب اسلامی، استقلال اقتصادی بخصوص در حوزه کشاورزی بود و در 41 سال گذشته رشد بسیاری در این بخش شاهد بودیم که در این گزارش به گوشه‌هایی از این دستاوردها اشاره می‌کنیم.

رژیم پهلوی در دهه 40 یعنی در سال 1341 با انجام پروژه آمریکایی اصلاحات ارضی کشاورزی ایران را در معرض نابودی قرار داد و در آن سال‌ها واردات محصولات آمریکایی افزایش بسیار زیادی یافت به طوری بیش از 70درصد محصولات کشاورزی ایران وارداتی بود و کاملا وابسته بودیم. در دهه چهل کشو ما که صادرکننده محصولات کشاورزی با اقدامات رژیم پهلوی به یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد غذایی تبدیل شد مثلا گندم را از آمریکا، پرتقال و تخم مرغ از رژیم صهیونیستی، مرغ از فرانسه وارد می‌کردیم.

با پیروزی انقلاب اسلامی بیش از 90درصد محصولات کشاورزی در داخل کشور تولید می‌شود و در محصولاتی استراتژیکی مانند گندم نه تنها خودکفا شویم بلکه در مقاطعی صادرکننده هم بودیم. قبل از پیروزی انقلاب اسلامی میزان صادرات محصولات کشاورزی و قبل از اصلاحات ارضی در حدود 443 میلیون دلار بود که امروز این عدد بیش از 5 میلیارد دلار در سال رسیده و به کشورهایی همچون عراق، افغانستان، امارات متحده عربی، پاکستان، فدراسیون روسیه، هند، ترکیه، ویتنام، ترکمنستان، ارمنستان، گرجستان، کشورهای حوزه خلیج فارس و آلمان و حتی آمریکا صادرات داریم البته برخی مشکلاتی وجود دارد ولی شعار ما میتوانیم و روی پای خود ایستادن را  تحقق بخشدیم.

بنابراین گزارش، تولیدات محصولات کشاورزی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نسبت به قبل از آن بیش از 6 برابر شد؛ در آن براساس آمارها در سال 56 میزان تولیدات این بخش حدود 17.8 میلیون تن بود که از عدد در سال گذشته به بیش از 122 میلیون تن رسید و سهم کشاورزی در تولید ناخالص ملی، از 3.1 درصد به 15 درصد افزایش یافت.

براساس گزارس بانک جهانی ارزش افزوده کشاورزی ایران رشد 300 درصدی را داشته و در تولیدات برخی محصولات مانند گندم از 6.4 میلیون تن به 14 میلیون تن، محصولات باغی با رشد 20برابر، شیلات از 32 هزار تن به یک میلیون تن در سال، گوشت مرغ از 260 هزار تن به بیش از 2میلیون تن، تخم مرغ از 160 هزار تن به بیش از 940 هزار تن افزایش داشته است.

البته برآورد تولید گندم برای سالجاری حدود15.5  میلیون تن بود که به دلیل سیل‌ها، این برآورد به 14.5 میلیون تن کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود از این میزان حدود 12.5میلیون تن گندم به‌صورت تضمینی خریداری شود.

در پایان باید گفت آمارهای بالای گوشه‌ای از رشد تولیدات محصولات کشاورزی در 40 سال گذشته بوده و امروز در تولید خیلی از محصولات رتبه نخست را داریم، هر چند باز هم تاکید می‌شود که بخش کشاورزی دارای مشکلاتی است که می‌بایست دولتمردان برای آن برنامه ریزی داشته باشند ولی امروز این بخش توانسته امنیت غذایی کشور را تامین کند، بخشی که در دنیا به صورت ویژه با ان می‌نگرند.

 

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1581080
ارسال نظر
نظرات