شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 08:42 منتشر شده در مورخ: 1398/11/23 شناسه خبر: 1581168
موسوی لارگانی در گفتگو با دانا:

قبل از انقلاب آمریکایی‌ها پالایشگاه می‌ساختند و امروز خودمان/ صادرات 35 میلیون دلاری کالاهای غیر نفتی در 10 ماه

قبل از انقلاب آمریکایی‌ها پالایشگاه می‌ساختند و امروز خودمان/ صادرات 35 میلیون دلاری کالاهای غیر نفتی در 10 ماه
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، اقتصاد ایران، صنایع مهمی نداشت، گفت: امروز خودمان پالایشگاه و نیروگاه می‌سازیم و صادرات فنی مهندسی هم داریم که همه این‌ها دستاورد انقلاب اسلامی است.

سید ناصر موسوی لارگانی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی دانا با بیان اینکه اقتصاد ایران قبل از انقلاب فقط مبتنی بر فروش نفت بود، اظهار کرد: صادرات غیرنفتی پیش از انقلاب اسلامی بسیار ناچیز و کم بود و فقط کالاهایی مثل پسته و فرش دستباف صادر می‌شد. رشد اقتصادی کشور در آن زمان فقط به فروش نفت وابسته بود ولی اکنون کشور به جایگاهی رسیده که صادرات غیرنفتی توسعه یافته که ۱۰ ماهه نخست امسال بیش از، مبلغ ۳۵ میلیارد دلار صادرات کالای غیر نفتی داشتیم.

وی با اشاره به اینکه صادرات فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی یکی از دستاوردهای جمهوری اسلامی است، افزود: قبل از پیروزی انقلاب بجز ذوب آهن اصفهان و دو پالایشگاه، صنعت بزرگی در کشور نداشتیم؛ حتی تکنسین‌های این صنایع آمریکایی، انگلیسی و روسی بودند و در فولاد، ریخته گری، صنعت دفاعی و... همه چیز وارداتی بود ولی امروز در این صنایع در دنیا حرف برای زدن داریم.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اقتصاد تاکید کرد: وضعیت کنونی اقتصاد ایران با قبل از انقلاب اصلا قابل مقایسه نیست. اقتصاد امروز پویا و رو به رشد است. قبل از انقلاب در تولید بنزین حرفی برای زدن نداشتیم ولی امروز بنزین یورو 4 و 5 را تولید و حتی می‌توانیم صادر کنیم.

موسوی لارگانی بیان کرد: صنعت نفت و دیگر فعالیت‌ها وابسته به خارجی‌ها بودیم و ایرانی‌ها فقط نقش سخت و مشقت آور این صنایع را بازی می‌کردند اما بعد از پیروز انقلاب اسلامی اقدامات بزرگ و عظیمی انجام شده و دستاورهای زیادی کسب کردیم.

 

این نماینده مردم در مجلس با اشاره به صادرات خدمات فنی منهدسی، گفت: در حکومت پهلوی خارجی‌ها برای ما جاده، کارخانه و پالایشگاه می‌ساختند ولی امروز نه‌تنها خودمان این کار را انجام می‌دهیم بلکه صادرات خدمات فنی و مهندسی هم داریم و جوانان این کشور در برخی کشورهای همسایه پروژه‌های متعددی را انجام می‌دهند. امروز خودمان پالایشگاه و نیروگاه می‌سازیم و در این زمینه خودکفا هستیم.

 

به گفته وی، قبل از پیروز انقلاب اسلامی به نخبگان دانشگاهی و مهندسان ایرانی اجازه فعالیت داده نمی‌شد، اما با تغییر نظام ستم‌شاهی و روی کار آمدن جمهوری اسلامی دانشگاهیان در حوزه علم و دانش نقش آفرین شدند و امروز از نظر رتبه علمی جز 10 کشورهای اول دنیا هستیم.

 

سید ناصر موسوی لارگانی در پایان گفت: امروز شرکت‌های دانش بنیان بسیاری در کشور فعال‌اند که حاصل دستاورد نظام جمهوری اسلامی است؛ حتی تولیداتی داریم که آمریکا حتی در خواب هم نمی‌دید که ایران روزی بتواند به این صنایع دست یابد، ولی به همت انقلاب اسلامی امروز دارای جایگاهی در اقتصاد دنیا هستیم.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1581168
ارسال نظر
نظرات