شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 08:29 منتشر شده در مورخ: 1398/11/23 شناسه خبر: 1581622
بازار گردشگری با ضربه ویروس کرونا شوکه شد؛

لغو 80 درصد تورهای گردشگری یزد تا خردادماه سال آینده

لغو 80 درصد تورهای گردشگری یزد تا خردادماه سال آینده
رئیس جامعه هتل داران یزد گفت: به دلیل اتفاقات اخیری که بواسطه شیوع ویروس کرونا در جهان و منطقه رخ داده است از بهمن ماه سال جاری الی خرداد ماه سال آینده 70 تا 80 درصد از تورهای گردشگری یزد لغو شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا،در هفته‌های اخیر شیوع ویروس کرونا در چین صنعت گردشگری را در نقاط مختلف جهان تحت تاثیر قرار داده و این موضوع گردشگری کشور ما به خصوص یزد را نیز به عنوان شهر میراث جهانی تحت الشعاع قرار داده است.

لغو 80 درصد تورهای گردشگری یزد تا خردادماه
 
سید امیر ناصر طباطبایی در این خصوص در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، اظهار داشت: به دلیل اتفاقات اخیری که در جهان و منطقه رخ داده است، از بهمن الی خرداد ماه 70 الی 80 درصد از تورهای گردشگری یزد لغو شده است.
 
وی با بیان این که مورد از ابتلا به کرونا در یزد وجود نداشته است، اظهار داشت: به دلیل شایعه موارد مشکوک کرونا در یزد تور گردشگری لغو نشده اما مشکل اصلی وجود کرونا در خود چین است که توریست های چینی اجازه خروج از چین و ورود به ایران را ندارند که موجب لغو تورهای گردشگری از مبدا این کشور شده است.
رئیس جامعه هتل داران یزد در خصوص حضور گردشگران چینی در یزد گفت: چند گروه چینی در برخی از هتل های یزد حضور داشتند که اتفاقاً از همه آن ها تست و غربالگری کرونا گرفته شد و خوشبختانه هیچ مشکلی نداشتند.
 
گزارش هر نوع بیماری گردشگران به شبکه بهداشت
 
طباطبایی خاطر نشان کرد: بر اساس دستورالعمل های جدید به محض ورود شهروند چینی و یا هر فردی که از مبدا چین آمده باشد و حتی مشاهده هر نوع بیماری در هتل‌ها و مراکز اقامتی باید موضوع به شبکه بهداشت اطلاع داده شود.
 
وی ادامه داد: اطلاع رسانی و آموزش های اولیه به کارکنان و خدمه هتل ها انجام شده و به محض مشاهده هر گونه مشکلی به مرکز بهداشت اطلاع داده خواهد شد، اما باید توجه داشت در برخورد با فرد مبتلا به بیماری کرونا باید کاملا حرفه ای بود و حتی پرسنل درمانی نیز باید آموزش ویژه دیده باشند، از این رو درگیر شدن با مهمان و بررسی وضعیت او توسط کادر هتل اقدام درستی نیست.
 
صنعت گردشگری یک صنعت ترسو است
 
علی دلشاد نیز در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص تاثیرات منفی شیوع بیمار کرونا بر صنعت گردشگری گفت: صنعت گردشگری یک صنعت ترسو است چرا که بحث بازدید، سفر و تعامل بین مردم در آن مطرح است و طبیعتا نسبت به سایر صنایع از بحران‌ها به شدت و سرعت بیشتری تاثیر می‌پذیرد که نمونه آن چند سال پیش در شیوع بیماری سارس، و همچنین در جنگ‌ها و وقوع حوادث طبیعی دیده شده است.
 
وی افزود: همانطور که گردشگری اولین صنعتی است که از اتفاقات تاثیر می‌پذیرد قدرت بازیابی این صنعت نیز بالا است و با گذشت زمان و به محض اینکه بحران فرو بنشیند دوباره این صنعت رشد می کند و به جایگاه اصلی خود باز می گردد و حتی به رشد بیشتر خود ادامه می دهد بنابراین تا دو سه ماه آینده این مشکلات فروکش کرده و کنترل می‌شود و صنعت گردشگری به همان روند سابق برمی‌گردد.
 
تاثیر بالای شیوع کرونا بر گردشگری یزد
 
عضو هیئت علمی دانشگاه یزد با بیان اینکه تاثیر بیماری کرونا بر صنعت گردشگری نیز از این قاعده خارج نیست، تصریح کرد: چین جز ده کشور اول گردشگرپذیر جهان و همینطور جز ده کشور برتر گردشگر فرست است و از این جهت به شدت گردشگری در سطح جهان را تحت تاثیر قرار داده است.
 
دلشاد افزود: چین به دلیل جمعیت زیاد و همینطور طبقه متوسطی که در این سال‌ها به دلیل رشد اقتصادی بالای این کشور ایجاد شده، بیشترین تعداد گردشگر خروجی به سایر کشورها را دارد. 
 
وی با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا سفرهای گردشگری را به شدت تهدید کرده است، تصریح کرد: هم اکنون  تنها سفرهای ضروری به چین و یا از چین به دیگر کشورها انجام می‌شود و طبیعتا این موضوع صنعت گردشگری به ویژه  گردشگری کشور ایران و مخصوصا یزد را که اخیرا در حوزه گردشگران چینی فعالیت و اقدامات بسیار خوبی انجام داده بود به شدت تحت تاثیر قرار داده است.
 
تاثیرات منفی کرونا بر گردشگری موقتی و زودگذر است
 
دبیر کانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد ادامه داد: در سال‌های اخیر به واسطه حضور گردشگران چینی در یزد، اقدامات متعددی از جمله ایجاد رستوران‌ ویژه چینی‌ها و همچنین طراحی تورهای مخصوص این گردشگران در شهر یزد انجام شده که شیوع بیماری کرونا موجب شد  فعالیت افرادی که در این حوزه سرمایه گذاری و یا کار می‌کردند به شدت کاهش پیدا کند.
 
دلشاد با بیان اینکه بحث بیماری کرونا و تاثیرات آن بر گردشگری، به دلیل کنترل خوبی که روی آن انجام شده زودگذر خواهد  بود، گفت: با توجه به محدودیت زمانی و همچنین تحریم‌های اقتصادی  اعمال شده بر کشور،قدرت مانور زیادی  برای تغییر بازار و  جذب گردشگران از کشورهای دیگری که از این بیماری تحت تاثیر قرار نگرفتند وجود ندارد و در واقع نمی‌توان کار خاصی در این خصوص انجام  داد. 
 
این کارشناس گردشگری ادامه داد: وقتی از مبدأ یک کشور سفری انجام نشود مقصد کاری نمی‌تواند انجام دهد، جریان گردشگری از چین و به چین فعلا به دلیل ویروس کرونا به شدت محدود شده است  و این موضوع فعالان صنعت گردشگری را با توجه به وضعیت کشور ما، تا اندازه‌ای ناامید کرد ولی این موضوع زودگذر است و  قاعدتا با کنترل سلامت گردشگران چینی که هنوز داخل کشور و یزد هستند می‌توان به گونه ای عمل کرد که از منافع حضورشان بی بهره نباشیم.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1581622
ارسال نظر
نظرات