شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:55 منتشر شده در مورخ: 1398/11/23 شناسه خبر: 1581734
مدیرکل دفتر امور اجتماعی فرهنگی استانداری یزد:

توپ فرزندآوری را نباید در زمین خانواده‌ها انداخت/ بپذیریم زوج‌های امروز نگران فرزندآوری هستند

توپ فرزندآوری را نباید در زمین خانواده‌ها انداخت/ بپذیریم زوج‌های امروز نگران فرزندآوری هستند
فخرالسادات خامسی گفت: اینکه برای افزایش جمعیت و فرزند آوری توپ را در زمین خانواده‌ها بیندازیم کار درستی نیست، باید در این زمینه راهکار مناسبی اندیشیده شود و برای رسیدن به رشد طبیعی جمعیت دولت‌ها، تصمیم گیران و سیاست‌گذاران باید نقش آفرینی کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ فخرالسادات خامسی هامانه در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص عوامل و مولفه‌های موثر در کاهش فرزندآوری در جامعه گفت: بخشی از این عوامل به بحث‌های فرهنگی برمی‌گردد، فرهنگ غالب بر جامعه کاهش فرزند آوری را بیشتر می‌پسندد متاسفانه این فرهنگ در طول چندین سال جا افتاده است که این تغییر فرهنگ و ذائقه از آنجا که شرایط خاصی می‌طلبد و نیاز به یک سری برنامه‌های خاص دارد کار آسانی نیست.

وی شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جامعه را بخش مهم و تاثیرگذار دیگر در کاهش جمعیت و کوچک شدن خانواده‌ها دانست و ادامه داد: بسیاری از خانواده‌ها در تصمیم به فرزند آوری، با خود حساب و کتاب می‌کنند که به چه میزان شرایط لازم برای افزایش فرزندان در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و شرایط حاکم بر جامعه دارند و آیا می‌توانند فرزندانی سالم داشته باشند که زندگی راحتی برای آنها فراهم باشد.

***الگوبرداری جمعیتی از غرب، سیاست های ازدیاد جمعیتشان را هم می طلبد

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد عنوان کرد: سیاست‌های جمعیتی در کشورهای مختلف مانند فرانسه، روسیه، ژاپن و ... که تحت عنوان کشورهای غربی می‌شناسیم متفاوت است و چنانچه الگو برداری در این زمینه انجام شود باید آن سیاست‌های کشورهایی که در راستای ازدیاد جمعیت و افزایش فرزندآوری وجود دارد مد نظر و مورد توجه قرار گیرد.

خامسی با اشاره به تبعات کاهش فرزندآوری بر آینده کشور و جامعه گفت: با کاهش فرزندآوری شاهد کاهش جمعیت و همچنین کاهش نیروی کار در آینده کشور خواهیم بود و همچنین این موضوع اثرات منفی بر اوضاع اقتصادی، امنیتی و سیاسی جامعه می‌گذارد، با کاهش فرزندآوری، کشور روز به روز سالمندتر می‌شود که تبعات زیادی را بر جامعه به همراه دارد و باید برای آن چاره اندیشی شود.

وی با بیان اینکه تاثیرات کوچک شدن خانواده بر فرزندان بنا به نوع فرهنگ و زندگی آنها متفاوت است، گفت: هر چه تعداد فرزندان بیشتر باشد آینده بهتری را می‌توانند رقم بزنند، با افزایش سن پدر و مادر، فرزندان می‌توانند نیازهای خود را به واسطه یکدیگر حل کنند و در بهتر نگهداری کردن والدین تسهیم وظایف کنند.

***توپ فرزندآوری را نباید در زمین خانواده ها انداخت

خامسی تصریح کرد: اینکه برای افزایش جمعیت و فرزند آوری توپ را در زمین خانواده‌ها بیندازیم کار درستی نیست، باید در این زمینه راهکار مناسبی اندیشیده شود و برای رسیدن به رشد طبیعی جمعیت دولت‌ها، تصمیم گیران و سیاست‌گذاران باید نقش آفرینی کنند. 

وی افزود: کشورهای اروپایی در سیاست‌های جمعیت خود امکانات و خدمات متعددی در قبال فرزندآوری بیشتر به خانواده‌ها می‌دهند اما متاسفانه در کشور ما خدمات و امکانات برای فرزندآوری ارائه نمی‌شود و خانواده‌ها زمانی که تصمیم به فرزندآوری دارند باید خود متحمل بسیاری از مسائل شوند و از آنجا که شرایط اقتصادی برای همه خانواده‌ها یکسان نیست، مسائل و مشکلات اقتصادی، تحصیل فرزندان، امکانات مسکن، بیمه‌، اشتغال، ازدواج و .. بار سنگینی برای خانواده‌ها محسوب می‌شود.

***خلا سیاست گذاری برای رسیدن به رشد جمعیت مطلوب

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد تصریح کرد: چنانچه اعتقاد داریم آینده مملکت در گرو بحث جمعیت است کاهش جمعیت کشور را با تبعات زیادی در زمینه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی و امنیتی روبرو می‌کند، دولتمردان، سیاستگذاران و تصمیم‌گیران در حوزه‌های مختلف باید به کمک مردم بیایند و شرایط اقتصادی، فرهنگی اجتماعی و سیاسی را به گونه‌ای فراهم کنند که سختی خانواده در ازدیاد جمعیت کاهش یابد و از نگرانی‌هایشان کاسته شود و حداقل نگرانی بخشی از جامعه که صرفا در خصوص مسائل اقتصادی نگران آینده فرزندان هستند رفع کنند.

***بپذیریم زوج های امروز نگران فرزندآوری هستند

خامسی تصریح کرد: باید همه مسئولان به گونه‌ای عمل کنیم که وضعیت اقتصادی و معیشتی جامعه تعدیل شود و شرایط مناسبی فراهم شود که خانواده‌ها اطمینان خاطر و نگرانی کمتر نسبت به فرزندآوری و ازدیاد جمعیت داشته باشند، دختر و پسری که تازه ازدواج می‌کنند با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی حاکم بر جامعه طبیعی است که نگران فرزندآوری باشند و باید این موضوع را پذیرفت و کمک کنیم تا وهله اول با فراهم آوردن شرایط اقتصادی وحمایتی، فرهنگ فرزندآوری و ازدیاد جمعیت در جامعه تبلیغ  ونهادیه شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1581734
ارسال نظر
نظرات