شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 12:03 منتشر شده در مورخ: 1398/11/24 شناسه خبر: 1581943
استاد دانشگاه البرزی مطرح کرد؛

مد و لباس ایرانی اسلامی از تفکر غربی تغذیه می شود/ بی مهری مسئولین، طراحان صاحب سبک البرز را از استان فراری داد

مد و لباس ایرانی اسلامی از تفکر غربی تغذیه می شود/ بی مهری مسئولین، طراحان صاحب سبک البرز را از استان فراری داد
طاهره محرمی گفت:باید متولیان فرهنگی برای عرصه مد و لباس گام های جدی تری بردارند زیرا امروز با غفلت وبی مهری مسئولین مد و لباس ایران از تفکر غربی تغذیه می شود در صورتی که طراحان مد بسیاری در ایران صاحب سبک هستند اما به دلیل بی مهری ها به فراموشی سپرده شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ استاد دانشگاه هنر در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: لباس گذشته از جنبه پوشانندگی که پیوسته مد نظر بوده است و به نوعی اولین اختراع بشر محسوب می شود و همواره او را از گرما و سرما مصون داشته، در اثر مرور زمان به نوعی جنبه نمایشی پیدا کرده است.

طاهره محرمی ادامه داد: بدین منظور چه هنرها که در تزیین لباس به کار نرفته است و چه ابداعات و ابتکاراتی که در تحقق این جنبه دکوراتیو لباس صورت نگرفته است اما امروزه لباس وسلیه ای مناسب در جهت تعارضات فرهنگی نیز به کار گرفته شده و در تهاجم فرهنگی غرب، لباس نیز به عنوان بهترین وسیله مورد استفاده قرار گرفته است.

وی افزود: مسئله مهم این است که فرهنگ اسلامی دارای چارچوب هایی بوده که شامل پوشش هم می شود و برای لباس هم ایده دارد و ما باید بر اساس این چارچوب ها و با توجه به پدیده مد لباس هایی طراحی کنیم که هم به روز، زیبا و جوان پسند باشند و هم دارای چارچوب اسلامی باشند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: مد و مدگرایی به عنوان حقیقتی اجتناب ناپذیر و جزیی لاینفک از جامعه مصرفی و ماشینی است و تنها جوامعی از این پدیده نوظهور آسیب جدی می بینند که جوامعی تقلید کننده و یا به عبارتی جوامع هدف باشند.متعاقبا باعث منفعل شدن جوانان و از کارافتادن قوه ابتکار و نوآوری و بروز مشکلات عدیده خواهد شد.

محرمی ادامه داد: در چرخه مدگرایی کشورهای توسعه نیافته از کشورهای توسعه یافته و پیشرفته تقلید می کنند و همین جاست که لطمات جبران ناپذیری بر فرهنگ ملتها وارد می کنند.

وی افزود: پیروی از این مدها جوامع را به سوی مصرف گرایی سوق می دهد و زندگی مصرفی هم فرهنگ خاص خود را به دنبال خواهد شدات که ریشه در فرهنگ همان کشورهای مبدا دارد و به تدریج باعث ایجاد تغییرات اساسی فرهنگ در سبک و شیوه زندگی کشورهای مقصد می گردد.

این استاد دانشگاه البرزی تاکید کرد: این چرخه باعث از بین رفتن اعتماد به نفس، قدرت تصمیم گیری و خلق نوآوری در کشورهایی که از مدگرایی پیروی می کنند می گردد؛ زیرا همیشه چشم به این دارند که کشورهای صاحب مد چه مدهای جدیدی از انواع کالاها عرضه خواهند نمود تا آن ها تهیه نمایند.

محرمی گفت: واردات مد جهانی رفته رفته پوشش مردم و در راستای آن فرهنگ جامعه را تغییر خواهند داد و با فرهنگ جامعه آرمان های جامعه را تغییر می کنند پس نتیجه این است که هر جامعه ای نیاز دارد تا طراحانی تربیت کند که لباس هایی طراحی کنند که علاوه بر القای حس زندگی هم راستا با اهداف و عقاید جامعه بوده و همچنین رسانه ای بتواند به خو بی این پوشش ها را تبلیغ کند تا جوانان بپسندند و بپوشند و بیانگر فرهنگ خود آن جامعه باشند نه غیر و این امر نیازمند حمایت دولت است.

 

وی ادامه داد: هرچه پوشش مردم همسوتر با فرهنگ جامعه باشد فرهنگ جامعه رشد بیشتری پیدا کرده و جامعه بیشتر به آرمان هایی که فرهنگ آن در خود می پروارند می رسد.

این مدرس دانشگاه استانی با بیان اینکه استان البرز ظرفیت های بسیار بالایی در مد و لباس دارد، افزود: هر سال نمایشگاه های بسیار ضعیفی در زمینه مد و لباس در البرز برگزار می شود که پاسخگوی جمعیت سه میلیونی استان نیست و این نشان می دهد مااز ظرفیت هایی که داریم استفاده نمی کنیم.

وی ادامه داد: در صورتی که مردم استان به شدت تابعیت مد هستند و اگر نمایشگاه های مد و لباس در خوری در حد پایتخت برگزار شود شاهد استقبال بی نظیر مردم از این نمایشگاه ها خواهیم بود.

محرمی در ادامه یادآور شد : نمایشگاه های مد و لباس علاوه بر تامین پوشش افراد جامعه چرخه اقتصاد استان را به حرکت در می آورد در صورتی که امروز طراحان مد ولباس البرزی ساکن کرج هستند ولی هنر خود را در تهران عرضه می کنند.

این مدرس دانشگاه در خاتمه خاطر نشان کرد: باید متولیان فرهنگی برای عرصه مد و لباس گام های جدی تری بردارند زیرا امروز با غفلت وبی مهری مسئولین مد و لباس ایران از تفکر غربی تغذیه می شود در صورتی که طراحان مد بسیاری در ایران صاحب سبک هستند ولی به دلیل بی مهری ها به فراموشی سپرده شده اند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1581943
ارسال نظر
نظرات