شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 10:06 منتشر شده در مورخ: 1398/11/26 شناسه خبر: 1582238
استاد حوزه و دانشگاه:

مصداق بارز ولایت‌پذیری و ترویج ولایت مداری است/ لزوم الگو گرفتن جوانان از سبک زندگی فاطمی

مصداق بارز ولایت‌پذیری و ترویج ولایت مداری است/ لزوم الگو گرفتن جوانان از سبک زندگی فاطمی
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) همواره در مسیر ولایت بودند، گفت: ما در زندگی‌هایمان باید از ولایت‌پذیری حضرت فاطمه زهرا (س) الگو بگیریم و این نیاز مهم امروز جامعه‌ است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام سعیدی کارشناس مذهبی و استاد حوزه و دانشگاه در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به ولادت حضرت زهرا(س)، گفت: سیره و سبک زندگی حضرت زهرا(س) به‌گونه‌ای است که همچون قطره‌ای آب درون اقیانوس که برای پرداختن به آن واقعاً توان بیان وجود ندارد اما می‌توان به اندازه‌ای از این شخصیت برای الگوبرداری استفاده کرد.

وی با اشاره به الگو گیری خود اهل‌بیت(ع) از حضرت زهرا(س)، بیان کرد: امام زمان(عج) در حدیثی فرمودند: که الگوی من صدیقه‌ی طاهره (س) است. این نشان از این دارد که شخصیت حضرت زهرا(س) به گونه ای کامل است که منجی عالم بشریت هم ایشان را به عنوان الگوی خود استفاده می کنند.

کارشناس مذهبی ادامه داد: در این حالت تکلیف برای همه مشخص است و یعنی هم زنان و هم مردان می توانند از این الگوی کامل و واقعی مستمر استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه الگوی که مردها می توانند از حضرت زهرا(س) بگیرند، گفت: ما در زندگی های مان باید از ولایت پذیری حضرت فاطمه زهرا (س) الگو بگیریم و لذا در این شرایط این الگو گرفتن نیاز مهم امروز جامعه‌ی ماست که باید به آن توجه کنیم.

سعیدی با بیان اینکه علیرغم اینکه حضرت زهرا(س) همسر امیرالمؤمنین(س)هستند اما این شرایط سبب نمی‌شود سرزونی از ولایت پذیری ایشان کم شود، افزود: در واقع ایشان امیرالمؤمنین(ع) را ولی خود می دانند و این حتی در اواخر حیات خود که در بستر بیماری بودند به وضوح مشخص است.

وی با تأکید بر اینکه حضرت زهرا(س) همواره در مسیر ولایت بودند، گفت: در روایتی از امیرالمؤمنین(ع) آمده که ایشان می‌فرمایند: «اسلام را به گونه‌ای توصیف می‌کنم که تا به حال کسی اینگونه توصیف نکرده باشد. اسلام یعنی اینکه انسان در برابر خدا تسلیم و آیینه‌ی تمام نما‌ی الهی باشند» که حضرت زهرا (س) اینگونه بودند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه حضرت زهرا(س) هم ولایت پذیر بودند و هم فرهنگ ولایت مداری را ترویج می کردند، گفت: امروز این دو موضوع برجسته ترین رفتاری است که باید از سیره حضرت زهرا(س) بیاموزیم و این دو ویژگی باید در زندگی جوانان برجسته باشد.

کارشناس مذهبی با اشاره به عوامل شهادت حضرت زهرا(س) گفت: سکوت نکردن و دفاع از ولایت از مهمترین دلایل شهادت ایشان است و امروز جامعه ما به این الگو نیاز اساسی دارد.

وی افزود: درس سیره حضرت زهرا(س) در شرایط امروز برای ما این است که هرجایی که صدای مظلوم را می شنویم و ندای حقی بلند شد باید برای دفاع از آن به پا خیزیم و این یک خواسته به حقی است که حضرت زهرا(س) به تمام جهانیان نشان داد که همه مردم دنیا می توانند به آن تمسک کنند.

سعیدی، حفظ و ترویج حیا و عفت را از مهمترین ویژگی های شخصیت حضرت زهرا(س) خواند و گفت: حضرت زهرا(س) این ویژگی برجسته خود را به حضرت ام‌کلثوم، زینب منتقل کرد که ما می‌بینیم حضرت زینب(س) در میدان‌های مبارزه هم این ویژگی برجسته را حفظ کردند که این نتیجه اخلاق، منش و تربیت فاطمی است که از حضرت زهرا(س) ماندگار مانده و امروز باید به آن توجه بیشتری داشت.

کارشناس مذهبی با اشاره به دیگر ویژگی برجسته حضرت زهرا(س) بیان کرد: از مهمترین ویژگی حضرت زهرا(س) این بود که یکبار درخواستی نداشتند که در توان امیرالمؤمنین(ع) نباشد و این نکته بسیار مهمی برای جوانان امروز است.

وی خاطرنشان کرد: پس از ازدواج امیرالمؤمنین(ع) و حضرت زهرا(س)، آقا رسول‌الله(ص) به خانه ایشان آمدند و از امیرالمؤمنین(ع) سؤال کردند زهرا(س) را چگونه دیدی؟ که ایشان در پاسخ فرمودند بهترین یاور در عبادت از خدا و این الگو باید برای خانواده‌های جوان امروز ما باشد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1582238
ارسال نظر
نظرات