شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمانشاه
ساعت: 11:43 منتشر شده در مورخ: 1398/11/26 شناسه خبر: 1582300
بررسی اهمیت انتخابات در گفتگو با دانشگاهیان؛

هر رأی؛ یک سنگر دفاع از انقلاب

هر رأی؛ یک سنگر دفاع از انقلاب
دانشگاهیان معتقدند که هر رای در انتخابات یک سنگر دفاع از انقلاب است و این انتخابات اعتماد اجتماعی را به دنبال دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرصادنیوز چند روز دیگر به یکی از سرنوشت‌سازترین روزها برای ایرانیان باقی مانده و کسی نیست که نداند تنها با یک حضور پرشور و گسترده در انتخابات دوم اسفندماه می‌توان برای مدیریت آینده کشور تصمیم گرفت.

شرکت در انتخابات و انداختن رأى در صندوق و همچنین شناخت و تشخیص کاندیداى اصلح کار بسیار مهم و حساسی بوده و نیازمند تحقیق گسترده و دقیق از کاندیداى اصلح است که این کار گاهى توسط خود شخص رأى دهنده (بدون واسطه) انجام می شود به خاطر اطلاعاتى که از سوابق اجرائى، انگیزه‌‏ها، افکار و عقاید فرد، میزان ایمان و تعهد و دلسوزى او نسبت به نظام و مردم، قدرت و توان مدیریتى او در اجراى برنامه‏ ها و پایبندى او به اصول و ارزشهاى اسلامى و بالاخره اصلح بودن و برترى کاندیداى مورد نظر خویش نسبت به سایر کاندیداها در موارد یاد شده دارد.

اما گاهى فرد توان و قدرت تشخیص و شناخت و انتخاب کاندیداى اصلح را ندارد یا به علت تعدد کاندیداها و... این کار براى او میسر است در این جا لازم است تا از طریق شناخت با واسطه اقدام و به جناح‌هاى سیاسى مورد اطمینان خود یا افراد متدین، متعهد و کارشناسى که توان تشخیص این امر را دارند مراجعه کند.

فراوانی شرکت در انتخابات نشانه پشتوانه مردمی است و چگونگی پیروزی نامزدها نشانه ذائقه سیاسی جامعه است که در پی آن سیاست مداران داخلی و خارجی به تحلیل و بررسی می پردازند و حتی گاهی زمینه های تهدید و تطمیع از سوی دشمنان فراهم می شود.

از این رو شرکت در انتخابات و دقت در نوع انتخاب دارای اولویت است. در مواردی که شرکت در انتخابات موجب تقویت اسلام و مأیوس شدن دشمنان در رأس آنها آمریکاست و یا شرکت نکردن ممکن است قوه مجریه به دست افرادی بیفتد که دلسوزی لازم را برای اسلام و نظام اسلامی نداشته باشند بعید نیست که شرکت در انتخابات واجب شرعی شمرده شود.

از آن جا که تبیین وظایف و نحوه انتخاب مردم یکی از مهمترین و در عین حال حساس ترین موضوع در فرایند برگزاری انتخابات است، در ادامه مصاحبه با روسای دانشگاه های استان پیرامون اهمیت انتخابات مجلس و شاخصه های نمایندگان مطلوب ارائه می‌شود.

ا

پیش‌بینی حضور چشمگیر جوانان در انتخابات

دکتر فرهاد گل محمدی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه در گفتگو مرصاد اظهار داشت: در آستانه یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار داریم انتخاباتی که امسال از حساسیت های خاصی بر‌خوردار است و موضوعات اخیر منطقه بیشتر از همیشه آن را تحت تاثیر خود قرار داده است.

وی گفت: انتخابات همیشه شور و هیجان خاص خود را داشته و حضور گروه های مختلف سیاسی و رقابت های مختلف تبلیغاتی از مهمترین ویژگی های یک انتخابات پویاست که در این میان جوانان جایگاه مهم و تعیین کننده ای دارند.

این مسئول بیان داشت: برای آگاهی از نقش ارزشمند جوانان در انتخابات اخیر باید بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری را مرور کنیم آنجا که می فرمایند جوانان، محور تحقّق نظام پیشرفته اسلامی هستند.

گل محمدی تصریح کرد: مقام معظم رهبری تاکید دارند که: «راه 40 ساله طی شده انقلاب فقط قطعه ای از مسیر افتخارآمیز به سوی آرمانهای بلند نظام جمهوری اسلامی است و دنباله این مسیرکه به گمان زیاد، به دشواری گذشته ها نیست، باید با همت و هوشیاری و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طی شود.

وی عنوان کرد: مدیران جوان، بسیجیان جوان، اندیشمندان و فعالان جوان در همه میدان‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و بین المللی و نیز در عرصه های دین، اخلاق، معنویت و عدالت باید شانه های خود را به زیر بار مسئولیت دهند، از تجربه ها و عبرتهای گذشته بهره گیرند، نگاه و روحیه انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته اسلامی بسازند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمانشاه گفت: بدون شک جوانان فهیم ایران اسلامی همیشه نشان داده اند که با شعور سیاسی بالا و درک آگاهانه از مسائل منطقه ای، حضوری چشمگیر در این انتخابات خواهند داشت و به دنیا نشان می دهند که پاسدار انقلاب عظیم پدران خود با بنیانگذاری و هدایت امام راحل و حضور آگاهانه و اندیشمندانه مقام معظم رهبری و تکیه بر خون شهیدان این آب و خاک به خصوص شهدای مدافع حرم و شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی خواهند بود.

گل محمدی بیان داشت: امروز وظیفه جوانان ما در انتخابات بسیار مهمتر و سازنده تر است و دشمنان ما با آگاهی از نقش محوری جوانان این قشر را با هجوم تبلیغاتی گسترده در سایت ها و کانال های مختلف هدف امیال ددمنشانه خود قرار داه اند تا به خیال خام خود بتوانند شان انتخابات را زیر سئوال ببرند، اما ملت شریف ایران همیشه این خیال خام و باطل را نقش بر آب کرده است و جوانان ما نیز ادامه دهنده راه اسلاف خویشند.

وی بیان داشت: من به عنوان عضوی از جامعه دانشگاهی این دیار که در خدمت جوانان و در کنار آنان برای رسیدن به مدارج بالای علمی و تحقیقاتی کشورمان قدم بر میدارم با اطمینان، حضور جوانان را در یازدهمین دوره انتخابات بسیار چشمگیر و حماسه ساز پیش بینی می کنم .

گل محمدی عنوان کرد: همه ما می دانیم که مجلسی می تواند برخاسته از میان مردم و در مسیر تعالی مردم و انقلاب باشد که با شناخت و آگاهی و رای تک تک ما اعضای آن انتخاب و به خانه ملت معرفی شوند.

ا

هر رای یک سنگر برای دفاع از انقلاب اسلامی است

علی اکبر اختری، رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه هم در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: شرایط کشور به دلیل مسائل اقتصادی و تحریم ها توسط آمریکا حساس است و در این بین اروپایی ها نیز با آمریکا تقریبا همراه هستند.

وی بیان داشت: در حال حاضر در یک جنگ قرار داریم و باید از کیان جمهوری اسلامی دفاع کنیم، لذا هر رای یک سنگر برای دفاع از انقلاب اسلامی است.

رئیس دانشگاه صنعتی کرمانشاه عنوان کرد: هر اندازه مشارکت بیشتر باشد دفاع بهتر انجام می شود و شرایط جامعه در جهان بهتر خواهد بود.

اختری گفت: در روز انتخابات مردم حضور گسترده خود را به جهانیان نشان می دهند و به طور حتم در انتخابات حضور گسترده خواهند داشت.

انتخابات نوعی اعتماد اجتماعی به دنبال دارد

بهمن سعید پور، رئیس دانشگاه پیام نور کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: یکی از مباحث مهم انتخابات است و انتخابات نوعی اعتماد اجتماعی به دنبال دارد و این اعتماد اجتماعی منجر به نوعی سرمایه گذاری خواهد شد.

وی عنوان کرد: شرکت در انتخابات نوعی اعتماد مردم به نظام است، لذا در این زمینه وظیفه معلمین، مدیران، کاندیداها و دیگر اقشار جامعه این است که ضرورت و اهمیت حضور در انتخابات را برای مردم بیان کنند.

سعیدی پور گفت: انتخابات که همان مشارکت اجتماعی است مرتبه بالاتری از مشورت گرفتن است و ما میتوانیم با انتخاب درست سهم بزرگی در جامعه خود داشته باشیم.

رئیس دانشگاه پیام نور کرمانشاهتصریح کرد : انتخابات یک مشارکت اجتماعی است که در درجه بالاتری از مشورت قرار دارد و در مشارکت افراد سهم دارند، زیرا اگر ما یک ملک شش دانگی را در نظر بگیریم که ۶ نفر و هر کدام اگر یک دانگ در نظر بگیرند هر کسی به اندازی یک ششم احساس مالکیت می کند .

وی افزود: در انتخابات هر کدام از افراد شرکت کننده یک سهم دارند و با شناسنامه وارد میدان انتخابات می شوند و افراد با قلم و خط خود سهم خود را در سرنوشت جامعه مشخص می‌کنند.

سعیدی پور گفت: در فرآیند تفویض اختیار و قدرت در انتخابات این افراد پایین دست هستند که با امضای خود تعیین می کنند چه کسی به قدرت برسد، لذا اهمیتی که انتخابات دارد در این نقش آفرینی است.

این مسئول در ادامه بیان داشت: نقشی که آرای مردم در انتخابات دارند یک نقش سهم در ایجاد حاکمیت قدرت و نوع سهمی است که فرد تعیین می کند چه کسی باید به قدرت برسد.

وی خاطرنشان کرد: افراد شرکت کننده در انتخابات دارای قومیت، مرام ، جایگاه و جنسیت بر اساس شرایط قانون گذار که مشخص کرده هر کدام از این ها می توانند در نقش آفرینی جامعه سهم بزرگی داشته باشند.

بر اساس این گزارش، با توجه به اهمیت انتخابات و همچنین انتخاب فرد اصلح برای تصمیم‌سازی‌های کلان کشور لذا لازم است افراد در رای گیری‌هایشان دقت نظر لازم را داشته باشند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1582300
ارسال نظر
نظرات