شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 14:17 منتشر شده در مورخ: 1398/11/27 شناسه خبر: 1582364
یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با دانا؛

سوءمدیریت و رانت‌ها حل شود، مشکلات هم حل خواهد شد/ افزایش تاب آوری و مقاومت اقتصادی کشور در چندماه گذشته

سوءمدیریت و رانت‌ها حل شود، مشکلات هم حل خواهد شد/ افزایش تاب آوری و مقاومت اقتصادی کشور در چندماه گذشته
قادری کارشناس مسائل اقتصادی ریشه همه مشکلات اقتصادی را ساختارهای کهنه، اجرای سیاست‌های غلط و عدم توجه به شایسته سالاری دانست و گفت: تفکراتی در کشور باعث وابستگی اقتصاد ایران شد و اجازه نداد از خام فروشی نجات یابیم و کشور را به دلارهای نفتی و واردات محصولات اساسی و کلیدی وابسته کرد.

جعفر قادری، نماینده سابق مجلس و کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا، در پاسخ به این سوال که مشکل اصلی اقتصاد ایران چیست، با بیان اینکه ریشه همه مشکلات به سه علت بر می گردد، اظهار کرد: ساختارهای کهنه و قدیمی، اجرای سیاست‌های غلط و اشتباده مانند سیاست‌های ارزی، قیمتی و ... اخیر دولت و همچنین عدم توجه به شایسته سالاری در تعیین مدیریت‌ها، علت اصلی مشکلات فعلی کشور است؛ انتخاب مدیران، با تفکر انقلابی و جهادی که واقعا مدیر و مدبر باشند و یا اصلاح سیاست‌ها، می‌تواند ما را به سمت موفقیت و حل مشکلات سوق دهد.

وی افزود: امروز دو نگاه در کشور وجود دارد که یکی معتقد است اگر بخواهیم مسائل اقتصادی و داخلی حل شود، ابتدا باید روابط خارجی خود را حل و تغییر دهیم و با نداشتن ارتباطات خارجی نمی‌توانیم مشکلات را حل کنیم اما نگاه دوم مقابل آن است و اعتقاد دارد اگر اکنون بر روی روابط خارجی متمرکز شویم، هیچ کمکی به ما نخواهد شد و از ظرفیت‌های داخلی هم عقب خواهیم افتاد.

غرب فقط به فکر ضذبه زدن به ما است/ سوءمدیریت‌ها حل شود، مشکلات هم حل خواهد شد

عضو هیات علمی دانشگاه شیراز ادامه داد: نخست باید مسائل و مشکلات را در داخل کشور حل کنیم یعنی باید سوء مدیریت‌ها، سیاست گذاری‌های اشتباه و نامناسب و... حذف شود و ما می‌توانیم با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی موفق باشیم، زیرا خیلی از حوزه‌های داخلی ارتباطی با تحریم و روابط خارجی ندارد مانند سرمایه گذاری در زیرساخت‌ها که در سال بیش از 18 هزار نفر در حوادث جاده‌ای جان خود را از دست می‌دهند؛ خب چرا برای این مشکل اقدام نمی‌شود.

قادری با بیان اینکه می‌توانیم نیازهای اولیه مردم را با استفاده از ظرفیت‌های داخلی تامین کنیم، عنوان کرد: اینکه گفته می‌شود نمی‌توانیم بدون ارتباط با خارج، کشور را اداره کنیم، سخن درستی نیست و اگر سوءمدیریت‌ها و مشکلات داخلی حل شود به تبع  آن روابط خارجی هم حل و کشورها مختلف پیش قدم خواهند شد و با ایران ارتباط برقرار می‌کنند.

این نماینده سابق مجلس اضافه کرد: می‌توانیم حداقل نیازهای خود را از طریق کشورهای بلوک شرق مانند چین و هند و روسیه می توانیم تامین کنیم و تا امروز غرب نه‌تنها هیچ کمکی به ما برای حل مشکلات نکرد بلکه در جهت آسیب زدن به ایران و ایرانی قدم برداشته است.

 

مدل اقتصاد را باید اصلاح کنیم/ دیگر نمی‌توان با دلارهای نفتی مشکلات را حل کرد

وی با تاکید بر اینکه مدل‌های اقتصادی خود را باید اصلاح کنیم، اظهار کرد: اگر بخواهیم مانند گذشته ادامه دهیم و انتظار داشته باشیم قیمت و میزان فروش نفت ما بیشتر شود تا با دلارهای نفتی، مشکلات را حل کنیم قطعا با مشکل مواجه خواهیم شد و دیگر جواب نمی‌دهد و نخواهد داد، اگر بخواهیم مالیات‌ها را افزایش دهیم و از صندوق توسعه ملی برداشت کرده و اسناد خزانه منتشر کنیم نه‌تنها مشکلات حل نخواهد شد بلکه کشور را با مشکل جدی‌تری مواجه خواهد کرد.

قادری استفاده از ظرفیت و پتانسیل‌ها و فعال کردن بخش غیره دولت را در شرایط فعلی راه‌گشا دانست و تاکید کرد: باید سرمایه‌های داخلی را به کار بگیریم و نباید این سرمایه‌ها از کشور خارج شود. باید با فعال کردن پروژه‌ها و استفاده از ظرفیت مردمی، زمینه را برای جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی ایجاد و ظرفیت‌های کشور را بالفعل کنیم. قطعا با اصلاح مدل‌ها، مشکلات داخلی حل و به تبع آن روابط خارجی هم برقرار خواهد شد.

به گفته این نماینده ادوار مجلس، عملکرد بد دولت در حوزه اقتصادی باعث امیدواری دشمن شده بود؛ تکیه بر حمایت کشورهای غربی از برجام و عدم توجه به تاب‌آوری و مقاوم سازی اقتصادی و از دست دادن فرصت‌های اقتصادی باعث شده تا اقتصاد ما آسیب پذیرتر شود در حالی که راهی جز بازخوانی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و مقاوم کردن اقتصاد ایران نداریم و دولت نباید به وعده‌ها و حرف‌های ظاهر فریب غربی‌ها دلخوش کند و باید عمق خباثت‌ها و کینه‌توزی غربی‌ها نسبت به ایران را درک کنند.

 

برنامه ندارند، می‌گویند نمی‌توانیم/ نگاهی که کشور را عقب انداخت/ بازکردن دروازه‌ها راه نجات نیست

این استاد اقتصاد اضافه کرد: اینکه برخی می‌گویند کشور را نمی‌توانند بدون روابط خارجی اداره و مشکلات را حل کنند، نشان می‌دهد دولت هیچ برنامه اقتصادی ندارد و این نگاه غلط در دولتمردان ما شکل گرفته که فقط با منابع، مواد اولیه و تکنولوژی خارجی می‌توانیم کشور را اداره کنیم. مگر موفقیت‌ها در حوزه فناوری نانو، هسته‌ای، موشکی، هوافضا و... با کمک خارجی‌ها رخ داده است؛ پس می‌توان در بقیه بخش‌ها هم موفقیت بود و مشکلات را حل کرد.

وی با بیان اینکه راه نجات، باز کردن دروازه‌های کشور بر روی کالاهای خارجی نیست، تصریح کرد: تفکر این افراد شبیه همان تفکراتی است که سال‌ها به همین بهانه، مانع توسعه پالایشگاه‌های کشور شد و اجازه نداد از خام فروشی به تولید فرآورده برسیم. همین تفکر بود که همچنان کشور را وابسته به دلارهای نفتی و واردات محصولات اساسی و کلیدی، دارو و تجهیزات پزشکی کرده است. وابستگی‌هایی که با هر بحران ارزی ثبات کشور را به هم می‌ریزد و منابع مالی ارزی و ریالی را از بخش‌های تولیدی به بخش‌های دلالی منتقل سوق می‌دهد.

نماینده ادوار هشتم و نهم مجلس با تاکید بر اینکه ریشه مسائل و مشکلات کشور به سوء تدبیرها و سوء مدیریت‌ها برمی‌گردد و منشا آن داخلی است؛ در حقیت سیاست خارجی تعیین کننده نیست؛ بیان کرد: راه نجات کشور از معضلات، باور کردن توان تولید داخلی، حذف مقررات زائد اداری، جلوگیری از رانت خواری‌ها، جلوگیری از واردات بی‌رویه، تقویت شرکت‌های دانش بنیان و فراهم کردن بستر تحقیق و توسعه است.

 

چرا دنبال مذاکره هستند؟/ اثر تحریم‌ها در حال از بین رفتن است

قادری گفت: آمریکا از هر روزنه‌ای که می‌شناخت، استفاده کرد و هر چه در توان داشت به کار برد، ولی خوشبختانه امروز به جایی رسیدیم که اثر فشار‌های تحریمی کمتر شده و مسائل و مشکلات ما در حال حل شدن است؛ اگر مقاومت و پایداری خود را ادامه دهیم، حتما نشانه‌های شکست تحریم‌های که بر خواص روشن شده، بر مردم نیز مشخص خواهد شد و می‌تواند امیدواری و اعتماد به نفس را در فعالان اقتصادی، جوانان و دولتمردان تقویت کند.

وی افزود: یکی از دلایل پافشاری آمریکا برای مذاکره همین موضوع است که دیگر تحریم‌ها اثر ندارد و نخواهد داشت و اگر با اقتدار برخورد کنیم، مطمئنا عقب‌نشینی خواهند کرد؛ زیرا آنها در یک اتاق شیشه‌ای قرار دارند و منافع‌شان در تیررس جبهه مقاومت و رزمندگان ما قرار دارد و شاهد فرستادن نمایندگان و واسطه‌هایی از سوی آمریکا بودیم. اوضاع به نفع ایران در حال تغییر است و می‌توانیم تاب آوری و مقاومت اقتصادی کشور را افزایش دهیم به شرطی که بخواهیم؛ خوشبختانه خیلی از دولتمردان ما که تا دیروز چشم امیدشان به غربی‌ها بود، اکنون از غرب ناامید شده‌اند.

 

انتهای پیام/ط

https://www.dana.ir/1582364
ارسال نظر
نظرات