شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان غربی
ساعت: 11:47 منتشر شده در مورخ: 1398/11/27 شناسه خبر: 1582588
بررسی وضعیت تولید و صادرات سیب آذربایجان غربی؛

خریداری ۲۵ هزار تن سیب توسط وزارت صمت/ یک سوم سیب کشور در آذربایجان غربی تولید می‌شود

خریداری ۲۵ هزار تن سیب توسط وزارت صمت/ یک سوم سیب کشور در آذربایجان غربی تولید می‌شود
وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار شب عید ۲۵ هزار تن از محصول سیب استان را خریداری کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از اروم نیوز، باغداران آذربایجان‌غربی امسال با برداشت بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب، رتبه نخست تولید این محصول را در کشور به خود اختصاص دادند؛ از مجموع ۱۰۲ هزار هکتار مساحت باغ‌های بارور آذربایجان‌غربی حدود ۶۰ هزار هکتار به سیب اختصاص یافته‌است و حدود یک سوم سیب کشور در این استان تولید می‌شود.

سالانه به طور میانگین یکهزار هکتار باغ سیب در استان احداث و با باغ‌های نامرغوب و فرسوده جایگزین می‌شود و این در حالی است که ۱۱۲ هزار هکتار باغ در آذربایجان‌غربی وجود دارد که از این مقدار ۱۰۲ هزار هکتار بارور بوده و بیش از نیمی از آن به این محصول پرآب‌بر اختصاص یافته‌است.

استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به وجود مشکلات مختلف پیش روی صادرات سیب استان طی پاییز امسال گفت: در حال حاضر با تلاش صورت گرفته و جلب رضایت مشتریان، روند صادرات سیب تولیدی استان مطلوب شده‌است.

محمدمهدی شهریاری در نشست ویژه صادرات سیب آذربایجان‌غربی که با حضور تشکل‌های صنفی صادرکنندگان، باغداران و سردخانه‌داران استان برگزار شد، اظهار داشت: موانع متعدد پیش روی صادرات سیب با تلاش کارکنان حوزه‌های مرتبط در تهران و استان برداشته شده و در حال حاضر مشکل خاصی در این خصوص وجود ندارد.

وی با اشاره به مصوبه کارگروه تنظیم بازار کشور مبنی بر برقراری عوارض صادراتی برای محصول سیب درختی به منظور تنظیم بازار شب عید اضافه کرد: در همان لحظات اولیه تصویب این مصوبه، اعتراض خود را ارائه داده‌ایم.

وی بیان کرد: با توجه به جایگاه استان در تولید و صادرات سیب درختی، برقراری هرگونه عوارض صادراتی به ضرر آذربایجان‌غربی است که در راستای حل این مشکل، تضمین لازم را برای تامین سیب مورد نیاز شب عید و ماه مبارک رمضان داده ایم.

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تنظیم بازار شب عید ۲۵ هزار تن از محصول سیب استان را خریداری کرده و ما اعلام آمادگی کرده‌ایم که جهت حذف عوارض صادراتی سیب، استان آمادگی تامین سیب مورد نیاز شب عید و ماه مبارک رمضان را دارد.

شهریاری تاکید کرد: باغداران و صادرکنندگان باید در راستای ایجاد بازارهای جدید و تثبیت حضور در بازارهای فعلی به کیفیت و بسته‌بندی محصول توجه ویژه‌ای داشته‌باشند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه ۳۶۰ سردخانه با بیش از یک میلیون تن ظرفیت برای ذخیره سیب درختی در این استان وجود دارد، اظهار داشت: سیب درختی استان در بیشتر موارد به کشورهای همسایه، آسیای‌شرقی و جنوب‌شرقی این قاره پهناور صادر می‌شود و با توجه به کیفیت مناسب آن، قابلیت صادرات به سایر کشورهای جهان را داراست.

غلامرضا بابایی با تاکید بر اینکه هشت هزار و ۸۰۰ تن از سیب درختی تنظیم بازار شب عید برای ۱۱ استان کشور را آذربایجان‌غربی تامین می‌کند، اضافه کرد: آذربایجان‌غربی مسوولیت میز ملی سیب را بر عهده دارد و هرگونه تصمیم‌گیری در این رابطه به این استان واگذار شده‌است.

وی بیان کرد: مشکل نحوه بسته‌بندی و انتقال سیب در این استان نیز حذف و اصلاح شده‌است و صادرکنندگان می‌توانند از مشوق‌های صادراتی این محصول از جمله تهاتر با میوه‌های گرمسیری و سایر نهاده‌های کشاورزی استفاده کنند تا با مشکل انتقال ارز روبرو نشوند.

گفتنی است، امسال بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب در آذربایجان‌غربی تولید شد که با اجرای طرح‌های صادراتی و تامین بازار داخل، کمتر از ۳۰۰ هزار تن سیب در سردخانه‌ها باقی مانده ‌است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1582588
ارسال نظر
نظرات