شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اصفهان
ساعت: 15:20 منتشر شده در مورخ: 1398/11/28 شناسه خبر: 1582972
از سوی مدیرکل انتقال خون اصفهان مطرح شد:

خانم‌ها کمترین اهداء‌کننده و بیشترین مصرف‌کننده خون در اصفهان

خانم‌ها کمترین اهداء‌کننده و بیشترین مصرف‌کننده خون در اصفهان
مدیرکل انتقال خون اصفهان گفت: حدود 97 درصد از اهداکنندگان خون در استان اصفهان آقایان و حضور خانم ها تنها 3 درصد هستند؛ در صورتی که درصد بیشتری از مصرف کنندگان خون خانم ها هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مجید زینلی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز با بیان اینکه در ماه های سرد سال تعداد اهداکنندگان خون کاهش پیدا می‌کند، اظهار کرد: این روند در اسفندماه بیشتر می شود و تعداد اهداکنندگان کاهش محسوسی دارد در صورتی که مراکز درمانی استان فعال هستند و نیاز به خون دارند.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان گفت: نیاز است مردم در ماه‌های پایانی سال بیماران و افراد نیازمند به خون را فراموش نکند و برای اهدای خون به مراکز انتقال خون مراجعه کنند؛ پایگاه های انتقال خون جز 1 و 13 فروردین، دیگر روزهای عید نوروز را به فعالیت خود ادامه می دهد.

وی با اشاره به آمار آقایان و خانم های مصرف کننده و اهدا کنندگان خون در اصفهان افزود: حدود 97 درصد از اهداکنندگان خون در استان اصفهان آقایان و حضور خانم ها تنها 3 درصد هستند؛ در صورتی که درصد بیشتری از مصرف کنندگان خون خانم ها هستند.

زینلی بیان کرد: خانم ها که حدود 50 درصد از جمعیت استان را تشکیل می دهند اما بیشتر از 50 درصد خون و فرآورده‌های خونی را مصرف می کنند اما مشارکت فوق العاده پایینی در حوزه اهدای خون دارند.

وی خاطر نشان کرد: از نظر سلامت خانم ها هم می توانند اهدا کننده خون باشند؛ تمهیدات لازم برای جلوگیری از متضرر شدن اهدا کننده در نظر گرفته شده است و اگر به این نتیجه برسیم که اهدای خون برای فردی کوچک ترثینی مشکلی را ایجاد می کند، او را از چرخه اهدای خون کنار می گذاریم.

مدیرکل انتقال خون اصفهان اضافه کرد: در شهرستان های کاشان، نجف آباد، شهرضا و خوانسار پایگاه انتقال خون داریم که این پایگاه‌ها خون را دریافت، آن را به فرآورده تبدیل و توزیع می کنند؛ در شهرستان های گلپایگان نائین، خمینی شهر، شاهین شهر و زرین شهر هم مرکز انتقال خون داریم که فقط عملیات دریافت خون انجام می شود.

وی گفت: پایگاه های انتقال خون سیار هم در شهرستان های که پایگاه و مرکز ثابتی نداریم، حضور پیدا می کنند؛ بیشترین و کمترین فراوانی گروه خونی در سطح استان به ترتیب O مثبت و AB منفی است.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1582972
ارسال نظر
نظرات