شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 20:56 منتشر شده در مورخ: 1398/11/30 شناسه خبر: 1583578
خبرگزاری فرانسه:

سرنگونی جنگنده تورنادو هشدار به سعودی‌هاست

تحلیلگران غربی در گفت‌‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفتند که حوثی‌های یمنی توانایی سرنگون کردن هواپیماهای بیشتری از نیروهای ائتلاف سعودی را دارند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یک خبرگزاری غربی در مطلبی با اشاره به ساقط شدن یک فروند جنگنده نیروی هوایی عربستان از سوی حوثی‌های یمن، آن را مایه نگرانی جدید ائتلاف سعودی‌ برشمرد.

«خبرگزاری فرانسه» در بخشی از این گزارش نوشت: سرنگون شدن این جنگنده هشداری درباره تهیه جنگ افزار از سوی حوثی‌هاست. حوثی‌های یمن جمعه گذشته اعلام کردند یک فروند جنگنده «تورنادوی» سعودی را به دلیل نقض حریم هوایی این کشور در استان «الجوف» سرنگون کردند. این در حالی است که از سرنوشت خلبانان این دو جنگنده نیز هیچ اطلاعی در دست نیست.

بنابر اعلام حوثی‌ها، که این جنگنده با یک موشک سطح به هوای پیشرفته سرنگون شد.

«بکا واسر» تحلیلگر سیاسی در اندیشکده آمریکایی «رند» در این زمینه گفت: «این حادثه به طور قطع هشداری به ائتلاف سعودی است. آن‌ها باید برنامه ریزی کنند زیرا این یک حالت معمول جدید است و حوثی‌ها توانایی سرنگون کردن هواپیماهای بیشتری را دارند. این امر می‌تواند بر عملکرد آن‌ها و چگونگی برنامه ریزی ماموریت‌های هوایی تاثیر بگذارد.»

به نوشته خبرگزاری فرانسه، اینک حوثی‌ها با افزایش توانایی های دفاعی خود در حال مقابله با تهدید هوایی عربستان هستند. سال گذشته حوثی‌ها یک پهپاد آمریکایی را نیز با یک موشک سرنگون ساختند.

تورنادو، یک جنگنده چند منظوره است و عربستان در سال ۱۹۸۷ طی قراردادی با کشورهای سازنده تعداد ۷۲ فروند از این هواپیماها را خریداری کرد. این هواپیما دارای دو موتور جت با نیروی محرکه هر کدام ۷۲۵۷ کیلوگرم و طول این هواپیما ۱۶.۷۰ متر است و سرعت آن نیز ۲۳۳۷ کیلومتر در ساعت است.

یک منبع نظامی عالی رتبه در وزارت دفاع یمن روز شنبه گفت که سلاح مورد استفاده در سرنگونی جنگنده تورنادوی سعودی در استان جوف، بخشی از پدافند جدیدی بوده که سامانه‌ای بومی و پیشرفته است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/
 

https://www.dana.ir/1583578
ارسال نظر
نظرات