شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:09 منتشر شده در مورخ: 1398/12/03 شناسه خبر: 1584483
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی مطرح کرد؛

رعایت بهداشت فردی بهترین راه کنترل کرونا/ افراد از خرید بیش از حد نیازِ ماسک خودداری کنند

رعایت بهداشت فردی بهترین راه کنترل کرونا/ افراد از خرید بیش از حد نیازِ ماسک خودداری کنند
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: برای جلوگیری از سرایت کرونا، افراد ضمن رعایت بهداشت فردی، از تردد های بی مورد در محل های پر ازدحام خودداری کنند و اگر دچار علائم مشکوکی هستند از دستمال یکبار مصرف استفاده کنند و آن را در محفظه ای بسته بیندازند تا ویروس به محیط اطراف سرایت نکند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید محمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در گفتگو با  دیار آفتاب؛ در خصوص ویروس کرونا، گفت: تفاوتی که این ویروس با سایر ویروس های مشابه دارد این است که سرعت انتشار آن بالاست و این باعث ایجاد نگرانی در جامعه می شود.

رعایت بهداشت فردی بهترین راه کنترل کرونا

وی افزود: برای اینکه بتوان سرعت انتشار را کنترل کرد، بهداشت های فردی بهترین راه است. به این معنی که فاصله خود را با افراد مشکوک به این بیماری که عموما با تب شدید، سرفه و عطسه و درد بدن همراه است، حفظ کنیم، در اماکن عمومی از ماسک استفاده کنیم، از دست دادن و دیده بوسی کردن جلوگیری کنیم و دست ها را موقع شستشو حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون بشوییم.

دوره نهفتگی کرونا، دو روز تا دو هفته

جمالیان دوره نهفتگی این بیماری را از دو روز تا دو هفته عنوان کرد و گفت: لذا ممکن است در حال حاضر برخی افراد به این ویروس مبتلا شده باشند ولی علامت خاصی نداشته باشند و یا به مانند بیماری آنفولانزا بوده باشد و درمان شده باشند. همچنین لازم به ذکر است اکثر موارد کروناویروس به صورت سرپایی درمان می شود به این صورت که بیش از ۷۰درصد مبتلایان نیازی به درمان حمایتی ندارند.

افراد مسن و دارای سابقه بیماری مزمن در معرض خطر

وی سن افراد فوتی ناشی از این بیماری را بیش از ۶۰ سال دانست و تصریح کرد: میزان مرگ و میر این بیماری حدود دو تا چهار درصد است که نسبت به بیماری آنفولانزا که ۱۰درصد مبتلایان را از بین می برد، خطر کمتری دارد. همچنین افراد دارای بیماری های مزمن ریوی، قلبی و دیابتی باید مراقبت های بسیار بیشتری را نسبت به افراد عادی داشته باشند. البته ذکر این نکته هم لازم است که تا به امروز هیچگونه ابتلا به این بیماری در سنین کمتر از ۱۲ سال در کل دنیا گزارش نشده است.

ابتلای یک نفر در استان به کرونا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی تعداد افراد مبتلا به این بیماری در استان را یک نفر عنوان کرد و افزود: این بیمار از دو روز گذشته وضعیت رو به بهبودی دارد و به احتمال زیاد طی دو روز آینده ترخیص خواهد شد.

وی ضمن توصیه های بهداشتی به عموم مردم، گفت: افراد ضمن رعایت بهداشت فردی، از تردد های بی مورد در محل های پر ازدحام خودداری کنند و اگر دچار علائم مشکوکی هستند از دستمال یکبار مصرف استفاده کنند و آن را در محفظه ای بسته بیندازند تا ویروس به محیط اطراف سرایت نکند.

افراد از خرید بیش از حد نیازِ ماسک خودداری کنند

جمالیان تعداد ماسک های فروش رفته در شهر اراک را جمعا حدود ۳۸۰هزار ماسک دانست و خاطرنشان کرد: مردم از خرید بیش از حد نیاز ماسک خودداری کنند تا تناسب عرضه و تقاضا به هم نخورد و شاهد قیمت های کاذب در بازار نباشیم.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1584483
ارسال نظر
نظرات