شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 10:47 منتشر شده در مورخ: 1398/12/05 شناسه خبر: 1584972
پروفسور علی کرمی استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله:

مرگ ۱۲۰ ایرانی در پاییز سال گذشته به دلیل آنفولانزا/ از فرافکنی رسانه ای در رابطه با کورنا، نگرانم

مرگ ۱۲۰ ایرانی در پاییز سال گذشته به دلیل آنفولانزا/ از فرافکنی رسانه ای در رابطه با کورنا، نگرانم
پروفسور علی کرمی استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) با بیان اینکه مرگ و میر حاصل از کورنا به مراتب از آنفولانزا کمتر است، گفت: افراد عادی کمتر در معرض این خطر قرار دارند و برخی رفتارها در جامعه برای بنده تعجب برانگیز است نمی دانم چرا مردم شایعات غیر معتبر فضای مجازی را باور می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پرفسور کرمی در گفت و گو با خبرنگار ۸دی در خصوص کروناویروس و حواشی پیش آمده از شیوع آن در برخی استان ها، اظهار کرد: نگرانم از این فرافکنی که برخی رسانه های غربی بخصوص در فضای مجازی ایجاد کرده اند.

مرگ ۱۲۰ ایرانی در پاییز سال گذشته به دلیل آنفولانزا!

وی افزود: کورنا اصلا در مقایسه با آنفولانزای تیپ Aو H1n1 که ۱۲۰نفر فوتی در پاییز سال گذشته در ایران داشته، مرگ و میرش بالا نیست، درست است که میزان سرایتش بالا است اما این هیاهو و هراس ایجاد شده در جامعه تعجب برانگیز است.

توصیه اول من این است؛ مردم نترسند

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج) ادامه داد: بنده اپیدمی های زیادی در دنیا در ۴۰سال سابقه علمی خودم دیده ام و این کار هراس افکنی رسانه ای است و توصیه اول من این است که مردم نترسند.

 

کورنا برای افراد با سن بالای ۵۰ تا ۵۵سال خطرناک است

کرمی با اشاره به اینکه کورنا بیشتر برای افراد با سن بالای ۵۰ تا ۵۵سال خطرناک است، تصریح کرد: اصلا ما یک مورد فوتی هم در کودکان، نوجوانان و جوانان بخاطر قوی تر بودن سیستم ایمنی شان نداریم.

 

چه افرادی در معرض خطرند؟!

وی با بیان اینکه افراد با سن بالا و مبتلابه بیماری های ریوی، کلیوی، جراحی شده و سرطانی ها که از ضعف سیستم ایمنی بیشتری برخوردارند در معرض خطر هستند، اضافه کرد: افراد عادی کمتر در معرض این خطر قرار دارند و برخی رفتارها در جامعه برای بنده تعجب برانگیز است نمی دانم چرا مردم شایعات غیر معتبر فضای مجازی را باور می کنند.

وی گفت: افرادی که زیاد سرفه می کنند و بیماری های تنفسی دارند مثل سرماخوردگی و آنفولانزا باید ماسک بزنند چون علایم این بیماری ها شبیه به کورنا است و این را تنها آزمایشگاه تشخیص می دهد.

 

تنها راه پیشگیری رعایت اصول بهداشتی است

کرمی با اشاره به اینکه تنها راه پیشگیری رعایت اصول بهداشتی است، افزود: لمس سطوح در مراکز عمومی، درب ها، دستگیره ها در اتوبوس ها و تاکسی و هر مکان عمومی صورت و چشم ها را لمس نکنید و دست ها را با آب و صابون مکرر بشویید.

وی با بیان اینکه کسانی که سرفه و عطسه می کنند و بیماری تنفسی دارند باید ماسک بزنند، اظهار کرد: چون ثابت شده کورنا از طریق قطراتی که از طریق دهان در سرفه پرتاب می شود به افراد دیگر منتقل می شود و در مجموع باید اصول بهداشتی فردی و جمعی را رعایت کرد و جای نگران نیست.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1584972
ارسال نظر
نظرات