شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 11:38 منتشر شده در مورخ: 1398/12/05 شناسه خبر: 1584989
کارشناس خانواده مطرح کرد؛

خطر سرطان و دیابت به واسطه مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر در کمین مردان

خطر سرطان و دیابت به واسطه مصرف سیگار، الکل و مواد مخدر در کمین مردان
فرزانه پیرمرادی گفت: بر اساس تحقیقات و بررسی های صورت گرفته مردان نسبت به زنان به سلامت خود توجه کمتری دارند و این امر در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه نیز کم و بیش یکسان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ کارشناس خانواده همزمان با هفته سلامت مردان در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: والدین در شکل دادن شخصیت و خود پنداری پسران راه اغراق در بیان توانایی ها را پیموده و از آنها انتظار دارند کمبودها و ضعفهای خود را بیان ننمایند و همواره قدرت مند باشند.

فرزانه پیرمرادی ادامه داد: غالب پسران در کودکی تلاش می کنند تا مشکلات خود را نادیده بگیرند و خود را قوی نشان دهند همین قوی پنداری در حالی که بستر های واقعی جسمانی و روانی نداشته باشد موجب می گردد در بزرگسالی مردان به نشانه‌ های خطر و ریسک کمتر اهمیت بدهند و اطلاعات علمی و آماری مربوط به بیماری ها را نادیده بگیرند و قدرت جادویی خود را برای سالم ماندن در ذهن مرور می کنند.

وی ادامه داد: مردان به عنوان مثال در ذهن خود این چنین مرور می‌کنند که دیگران ممکن است با کشیدن سیگار سرطان بگیرند ولی من این طور نیستم، من استثناء هستم و آسیب نمی بینم، اگر عملکرد اجتماعی و خانوادگی مطلوب دارم پس سالم هستم.

این کارشناس تصریح کرد: این طرز فکر آسیب‌ نا پذیری موجبات از دست دادن سلامتی را در مردان فراهم می‌کند پس بهتر است آنها را بپذیرند که انسان به طور کلی قدرت جسمانی زیادی در مقابل بیماری‌ها ندارد و باید از خودش مراقبت کند و مراقبت از خود نشانه قدرت و تعقل یک مرد است نه تظاهر به آسیب نا پذیری و سلامت نامحدود.

پیرمرادی گفت: باید در جامعه مردان مراقبت از خود و انجام چکاپ های پزشکی را به عنوان یک ارزش بپذیرند و والدین از همان کودکی پسران خود را نسبت به سلامتی از طریق رعایت توصیه های پزشکی و علمی حساس نمایند و مردان باید توانایی مدیریت سلامت جسمانی و روانی خود را آموزش ببینند.

وی افزود: گاهی شیوه‌ های تربیتی اشتباه بسیاری از مشکلات را به عنوان صفات مردانگی پرورش می‌ دهد مثل تکانه ای بودن و تصمیم گیری سریع بر اساس احساس، سرعت زیاد در انجام کار و عدم توجه به نشانه های خطر،خشمگین بودن و پرخاشگری، کشیدن سیگار، عدم مراقبت از خویشتن و خطر پذیری ، عدم ارزیابی رفیق و هماهنگ بودن با او به هرقیمتی.

این کارشناس تاکید کرد: بر اساس تحقیقات و بررسی های صورت گرفته مردان نسبت به زنان به سلامت خود توجه کمتری دارند و این امر در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه نیز کم و بیش یکسان است بنابراین سازمان جهانی بهداست هفته اول اسفند ماه را به هفته سلامت مرداناختصاص داد و برای این امر دوره های چکاپ رایگان توسط مراکز درمانی برای مردان صورت می گیرد.

پیرمردای ادامه داد: مردان نیز همچین برای مشکلات روحی و روانی خود خیلی کمتر از زنان به مراکز مشاوره مراجعه می کنند و این خود ضعف بزرگی است زیرا همیشه این تصور در ذهن مردان هست که می توانند خود از پس مشکلاتشان برآیند و مراجعه به مراکز مشاوره را بد می پندارند.

وی عنوان کرد: بنابراین شیوع برخی از بیماری های مهم مانند سرطان ها؛ دیابت و بیماری هایی که در پی مصرف سیگار و یا سوء مصرف الکل و مواد مخدر و همچنین عادات غذایی نامناسب ایجاد می شوند در مردان بیشتر از زنان است.

این کارشناس در خاتمه خاطر نشان کرد: بنابراین باید ضمن حساس نمودن والدین دوره های نحوه مراقبت از خویشتن برای جامعه مردان با تأکید و دسترسی بیشتری در سطح کشور برگزار گردد و مردان درک کنند که سلامت ماندن نیاز به مراقبت مداوم و افزایش اگاهی دارد و همه ما اسیب پذیر هستیم.

 

انتهای پیام/ 

https://www.dana.ir/1584989
ارسال نظر
نظرات