شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 14:24 منتشر شده در مورخ: 1398/12/06 شناسه خبر: 1585399
یادداشت

جایگاه نخبگان در اداره کشور

جایگاه نخبگان در اداره کشور
در واقع نیاز کشور تنها 61 عدد ماسک در روز است که با توجه به تولید روزانه یک و نیم میلیون ماسک، چیزی جز اسراف منابع عاید مان نخواهد شد. با این وجود مسئولان دست روی دست نگذاشته اند و برای مردم سالم هم پر گاز در حال تولید ماسک هستند و چند خط تولید هم اضافه کرده اند

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از گلستان ما ؛ وحید حاج سعیدی نویسنده گلستانی در یادداشتی نوشت: توانایی استفاده از تمامی ظرفیت‌های مغز انسان، یکی از بحث‌هایی است که همواره دانشمندان زیادی آن به آن پرداخته اند.

جالب است که انسان تا به امروز توانسته تنها از 10% تا نهایتاً 20% مغز خودش استفاده کند. خیلی‌ها بر این باورند که دانشمندان و نخبگان، کسانی بوده‌اند که از حداکثر سلول‌های خاکستری مغزشان استفاده کرده‌اند، اما طبق بررسی‌هایی که انجام گرفته، مشخص شده که آن‌ها هم تنها تا 15% از ظرفیت مغزشان را به کار گرفته‌اند.
 با این وجود خدمات و اثرات چشمگیر نخبگان و دانشمندان در دنیا نشان می دهد استفاده همین 10 الی 15 درصد ظرفیت مغزی هم دنیا را متحول ساخته است.
استفاده از ظرفیت های فکری نخبگان در دنیا محدود به ابداعات و اختراعات در حوزه های مختلف علمی نمی شود بلکه در بحث حکومت داری و اداره کشور نیز، از این ظرفیت تا رسیدن به بالاترین کیفیت در حکومت داری استفاده می شود.
ظرفیت های این عرصه تا جایی گسترده و قابل اعنتا است که اهالی علم و دانایی تنها به حضور نخبگان اکتفا نکرده و مبحثی به نام «گردش نخبگان» را نیز مطرح ساخته اند. چرا که بر این باورند که هر سری دارای افکار نامحدود و سازنده فراوانی است و باید از تمام ظرفیت های موجود در جامعه نهایت استفاده را برد.

نظرات و نظریه های فراوانی در خصوص حضور نخبگان در اداره حکومت مطرح است. شاید مهمترین نظریه حضور نخبگان در قدرت‌، نظریه گردش نخبگان باشد. این نظریه که توسط جامعه شناس و فیلسوف ایتالیایی «ویلفردو پارتو» ارائه شده نشان می‌دهد چگونه نخبگان می‌توانند در گردشی حساب‌شده‌، به حاکمیت تعادل بخشند و اداره جامعه را به‌دست گیرند. 

نخبه‌گرایی به معنای باور داشتن به این اصل است که در هر جامعه افرادی به سبب توانمندی‌های شخصی و ظرفیت های فکری‌شان برتر از دیگران‌اند و حق آنهاست که از امتیازات پیشوایی و راهبری در جامعه برخوردار باشند.
نخبگان به دو طبقه تقسیم می‌شوند: یکی نخبگان حاکم، متشکل از افرادی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم نقش قابل ملاحظه‌ای ‌در حکومت و اداره جامعه ایفا می کنند و دیگری نخبگان غیر حاکم مرکب از بقیه نخبگان که در سایر امورات مشغول فعالیت هستند. پارتو، نخبگان را شایسته ترین و بهترین افراد در همه شاخه‌ها و زمینه‌هایی که انسان‌ها فعال هستند، می داند.

با این وجود باید اذعان کنیم در کشور ما علی رغم حضور نخبگان متعدد در عرصه های مختلف، کمتر از وجود آنها در عرصه اداره مملکت استفاده می شود و لزوماً برای دخالت در اداره کشور نیاز به ابزار نخبگی نیست و در اکثر موارد حضور در عرصه سیاست،  وابستگی به احزاب و حتی وابستگی به برخی افراد کفایت است!

نماینده ای که بعد از پیروزی در انتخابات خبر از عالم رویا می دهد و ادعا می کند تعداد رای هایش را نیز می دانسته یا نماینده ای که از ضروت استفاده از آزمون و خطا در ساخت هواپیما سخن می راند و این صنعت را با اریگامی اشتباه گرفته است نه تنها نخبه نیست، بلکه از بسیاری دیگر از افراد جامعه نیز به لحاظ علمی و کارآیی پائین تر است.
در حقیقت داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا حتی دکتری( آن هم در شرایط علمی فعلی جامعه که پایان نامه های دانشجویی در سایت دیوار خرید و فروش می شوند) ، هیچ ارتباطی با نخبگی و ظرفیت های عظیم فکری ندارد. 
دردمندانه نخبگانی هم در بدنه حکومت دستی بر آتش دارند اعتقادی به نظریه گردش نخبگان ندارند و با تصدی بی شمار پست، علاوه بر کمرنگ کردن توان و ظرفیت خود ( به جهت کثرت و فراوانی حوزه ها و سمت ها) ، مانع از حضور نخبگان جوان در عرصه های مختلف می شوند.

هر چند به گفته سخنگوی شورای نگهبان، یک سوم نمایندگان فعلی مجلس به خاطرمسائل مالی و فساد رد صلاحیت شده اند، ولی در مجموع گردش نخبگان و استفاده از ظرفیت نخبگان امری ضروری و اجتناب ناپذیر است و باید بپذیریم مجلس نباید تنها ورودی و آزمون حضور نخبگان در عرصه اداره حکومت باشد.
در حقیقت افراد جدیدی هم که به مجلس راه پیدا می کنند لزوماً نخبه نیستند و در بسیاری مواقع به مدد قدرت احزاب یا سایر موارد نظیر ( حمایت قومیتی ، مذهبی  و غیره ) به مجلس راه پیدا کرده اند.
با این وجود باید اذعان کرد عصر کنونی عصر دانش و نخبه پروری است و بدون حضور و گردش نخبگان نو اندیش حتی با چرخش ادواری نخبگان پیر و خسته، حاکمیت دچار فرسودگی و ناتوانی می شود و زمانی فرا خواهد رسید که این نخبگان حتی توانایی انتقال تجارب مدیریتی خود را هم به نخبگان جوان نخواهند داشت. نخبگان را دریابیم...

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1585399
ارسال نظر
نظرات