شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سمنان
ساعت: 15:24 منتشر شده در مورخ: 1398/12/06 شناسه خبر: 1585414
یادداشت؛

18 نکته خطاب به منتخبان مردم استان سمنان

18 نکته خطاب به منتخبان مردم استان سمنان
منتخبان مردم! لطفا رد صلاحیت نشوید! طوری رفتار نکنید که چهار سال دیگر شرمسار مردم باشید!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از مرآت، کم‌تر از سه ماه دیگر نمایندگان منتخب استان سمنان راهی مجلس شورای اسلامی خواهند شد تا فصل جدیدی از عمر مجلس آغاز شود. در این دوره، هر چهار نماینده استان سمنان تغییر کردند. مردم هم به شیوه‌های مختلف اعلام کرده‌اند که خواستار تغییر در روندهای پیشین هستند. این نوشتار، در واقع نامه سرگشاده‌ای است خطاب به منتخبان مردم و اتمام حجتی است با نمایندگان آینده! طبعا مطالبات رسانه‌ای ما بر مبنای موارد مندرج در این نامه ساماندهی خواهد شد. اما بعد...

منتخبان مردم استان!

اکنون که رأی اعتماد مردم را کسب کرده‌اید و مسئولیت سنگین نمایندگی را بر عهده گرفته‌اید، رعایت نکاتی‌چند می‌تواند شما را در مسیر خدمت یاری دهد و از حواشی دورتان کند!

1.به اصل تفکیک قوا باور داشته باشید! مشورت دادن در انتصابات به نفع استان نیکوست اما دخالت کردن در انتصابات به نفع خود، مردم را از شما دلسرد می‌کند. در این راستا تلاشی اگر می‌کنید؛ باید اهتمامتان را صرف به کار گماردن شایستگان کنید، نه منصب سپردن به نزدیکان خود!

2.در این ایام، بی‌تردید برخی به شما نزدیک خواهند شد تا از قِبل نمایندگی شما، امتیازاتی کسب کنند! فرصت‌طلبان را از خود دور کنید و راه امتیازگیری را بر آن‌ها ببندید!

3.از شأن نظارتی خود غافل نشوید! اگر فسادی در دستگاه‌های مختلف استان مشاهده کردید، دم فرونبندید. رضایت برخی خواص را بر رضایت عامه مردم ترجیح ندهید و بدانید که مردم نوع رفتار شما با مسئولان را بر ترازو خواهند گذاشت!

4.با اصحاب سیاست چنان محشور نشوید که مردم را فراموش کنید! مردم از سیاسی‌بازی‌ها خسته‌اند! پس مراقب باشید که در دام سیاست‌بازان نیفتید.

5.لطفا رد صلاحیت نشوید! رد صلاحیت شدن 90 نفر از نمایندگان مجلس در این دوره، اتفاق تلخی برای مردم بود! طوری رفتار نکنید که چهار سال دیگر شرمسار مردم باشید!

6.با مردم شفاف باشید! نگذارید حلقه نزدیکانتان چنان تنگ شود که مردم ندانند در اندرونی چه می‌گذرد! مردم به شما رأی داده‌اند و حق دارند بدانند چه تصمیمی می‌گیرید، در چه فرایندی به تصمیم یا رأی خاصی رسیده‌اید، اوضاع مالی‌تان چگونه است، حقوق‌تان و هزینه‌های دفتری‌تان چقدر است و...

7.نهادها را حیاط خلوت خود ندانید! برقراری ارتباطات خاص برای کسب امتیازات خاص از نهادهای خاص در شأن نماینده مردم نیست. در مسیر پیگیری امور اگر به مانعی برخوردید، مردم محرم‌اند؛ به آن‌ها بگویید! اگر نتوانستید کاری را به سرانجام برسانید، عذرتان را با آن‌ها در میان بگذارید. تکیه کردن به ساختارها به جای تکیه کردن به مردم، شما را در معرض سقوط قرار می‌دهد.

8.شما مدیر اجرایی نیستید! پیگیری پروژه‌های استان شما را از وظایف اساسی‌تان غافل نکند. مبادا سطح نمایندگی مردم را تا سطح شهرداری تنزل دهید. در ثبت پروژه‌ها به نام خود از مسئولان اجرایی سبقت نگیرید! از مصادره به مطلوب اقدامات دیگران برای نشان دادن پرکاری خود بپرهیزید. مردم صداقت را بر پرکاری دروغین ترجیح می‌دهند.

9.اگر کسی بی‌دلیل به شما امتیازی داد، در نیتش تردید کنید! امتیازها در ناخودآگاهتان تأثیر می‌گذارد و سوگیری تصمیماتتان را دگرگون می‌کند! ممکن است شما متوجه این موضوع نباشید، اما ناظران مردمی می‌فهمند!

10.به دانشجویان احترام بگذارید! برنامه‌های ثابتی برای پاسخگویی به آنان درنظر بگیرید. ممکن است با شما تندی کنند اما شما از کوره درنروید! نقدهای صریح، هم شما را آبدیده می‌کند و هم جریان دانشجویی را زنده نگه می‌دارد! آلت ریاست هم سعه صدر است.

11.از خبرنگاران و رسانه‌ها شکایت نکنید! رسانه‌ها می‌توانند بهترین مشاوران شما باشند؛ سخن مردم را به شما منتقل کنند و ایرادات کارتان را به شما بگویند. پنجه کشیدن بر چهره رسانه‌ها تنها و تنها یک بازنده دارد و آن خود شمایید! به جای خشم گرفتن بر منتقدین، سخن آن‌ها را بشنوید و در صدد اصلاح باشید. علی(ع) می‌گوید باید نزدیک‌ترین افراد به شما، منتقدترین آن‌ها باشند. علوی باشید!

12.شما شأنی جز نمایندگی مردم ندارید. آن‌گاه که سخن مردم را بیان می‌کنید نماینده مردمید و درست در لحظه‌ای که «به نظر من» در کار می‌آید، از نمایندگی مردم ساقط می‌شوید؛ مگر آن که مردم نظرتان را پرسیده باشند! در تصویب طرح‌ها و لوایح، نظر مردم را بپرسید و سپس تصمیم بگیرید. ممکن است با طرحی مخالف باشید. دلایلتان برای مردم توضیح دهید اما اگر قانع نشدند، شما موظفید که مطابق نظر عامه مردم عمل کنید.

13.تسلیم نشوید! نه تسلیم زیاده‌خواهی‌های خارجی و نه تسلیم لابی‌های داخلی. اصلی‌ترین دلیل باج دادن، می‌تواند سودای ماندن در قدرت باشد. توجیهات دیگر شما را نفریبد!

14.گمان نکنید که دوران آسایشتان فرارسیده! نماینده مردم باید تمام زمانش را صرف مردم کند. خسته شدن در این راه، خیانت به مردم است.

15.نه ضد دولت باشید و نه وکیل‌الدوله! شجاعانه عملکردهای ناصحیح در همه بخش‌های حاکمیت را نقد و اصلاح امور را مطالبه کنید. نماینده باید چندان صلاحیت علمی داشته باشد که بتواند عملکرد وزرا را نقد و بررسی کند. از فرصت آموختن بهره ببرید و نقد علمی را جایگزین نقدهای سیاسی کنید.

16.در تصمیم‌گیری‌ها قبیله‌ای و جناحی و حزبی عمل نکنید. آراء شما می‌تواند بر سرنوشت یک ملت تأثیر بگذارد نه فقط بر سرنوشت مردم حوزه انتخابیه‌تان. درنظر داشتن منافع ملی را در اولویت قرار دهید.

17.مراقب رقیق شدن مصلحت‌ها باشید! مصلحت‌های ساختگی را بر منافع مردم ترجیح ندهید. مع‌الاسف در عصری زندگی می‌کنیم که مصلحت ساختگی مسئولان بعضا به جای مصلحت مردم، به جامعه قالب می‌شود! منافع شخصی هیچ‌کس در جمهوری اسلامی خط قرمز نیست.

18.از اهل نفاق بپرهیزید! علی(ع) فرمود:« احذروا اهل النفاق فأنهم الضالون المضلّون، الزّالون المزّلون، قلوبهم دویة و سحافهم نقیّه: از منافقان بپرهیزید! چه آن که آنان هم گمراهند و هم گمراه‌کننده! هم خود لغزیده‌اند و هم سبب لغزش دیگران‌اند، درونشان بیمار است و برونشان بی‌عیب و سالم می‌نماید.» مراقب باشید اهل نفاقِ امروز، فردا گرد شما را نگیرند!

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1585414
ارسال نظر
نظرات