شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:30 منتشر شده در مورخ: 1398/12/07 شناسه خبر: 1585605
علما و روحانیون سیستان و بلوچستان:

بد جلوه دادن انقلاب هدف معاندین در شایعه پراکنی ویروس کرونا/"احتکار"ظلم به مردم و خلاف شریعت اسلام است

بد جلوه دادن انقلاب هدف معاندین در شایعه پراکنی ویروس کرونا/"احتکار"ظلم به مردم و خلاف شریعت اسلام است
شماری از علما و روحانیون سیستان وبلوچستان با تاکید بر اینکه "احتکار"ظلم به مردم و خلاف شریعت اسلام است، هدف ضد انقلاب در شایعه پراکنی ویروس کرونا را تنها بد جلوه دادن انقلاب دانستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، شیوع ویروس کرونا جرقه ای بود تا خیل عظیمی از مردم برای تهیه ماسک، دستکش و انواع ژل ها و مواد ضدعفونی کننده راهی داروخانه ها شوند. در این میان کمبود یا گاها نبود این اقلام باعث شد تا بازار سیاهی تشکیل و هر عدد ماسک که تا پیش از بزرگنمایی این جریان توسط رسانه های معاند و... حدود 2 تا 4 هزار تومان بود به 12 تا 45 هزار تومان برسد.

این شرایط اما باعث شد تا نگرانی مردم از شیوع ویروس کرونا دو چندان شود و همین ترس از ویروس ناشناخته مردم را به داروخانه‌ها، مراکز فروش تجهیزات پزشکی و حتی سوپرمارکت‌ها کشاند و تقاضا برای این اقلام را بالا برد.

در این میان بازار کاسبان کرونا داغ و داغ تر شد به گونه ای که با ارائه اطلاعات اشتباه و بزرگنمایی بیش از حد و از سوی دیگر با احتکار این اقلام که در چند روز گذشته شاهد کشف انبارهای بزرگی از سوی مقامات مربوطه بودیم، آرامش مردم سلب و جیب سودجویان پر رونق شد.

با این تفاسیر اما متخصصان و پزشکان تمام تلاش و همت خود را برای افزایش سطح آگاهی مردم از این ویروس کرده و معتقدند با رعایت مسائل بهداشتی به راحتی می توان از کنار این بیماری گذر کرد.

در همین راستا شماری از علمای تشیع و تسنن سیستان وبلوچستان با بیان اینکه احتکار یا انبار نیازهای ضروری مردم در مواقع ضروری از نظر دین اسلام و شریعت اشتباه و ناپسند است، گفتند: این اقدام سودجویان، یک رفتار علیه اقتصاد مقاومتی است.
 
هدف ضد انقلاب در شایعه پراکنی ویروس کرونا بدنام کردن انقلاب است

مولوی عنایت الله رسولی زاده، امام جمعه اهل سنت سرباز در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون گفت: عده ای با توجه به نیاز مردم به مواد ضدعفونی کنند یا ماسک و دستکش اقدام به گران فروشی یا احتکار این اقلام کردند که این کار آنها از نظر شرع و اسلام حرام است.

وی با بیان اینکه انبارکردن یا گران فروشی در مواقع ضروری که مردم نیاز به برخی از کالاها دارند ناشایست است، افزود: باید دستگاه قضایی با احتکار کنندگان برخورد کند و به ضد انقلاب فرصت استفاده از این موضوع را ندهد.

رسولی زاده ادامه داد: ضدانقلاب با بزرگنمایی و انتشار اخبار کذب سعی در برهم زدن آرامش مردم جامعه دارد تا از این فرصت به اهداف شوم خود برسد و انقلاب و نظام را بدنام جلوه دهد.

وی تصریح کرد: شایعه پراکنی از لحاظ شرع و دین اسلام حرام است، باید به همنوعان کمک کرد و با گران فروشی عرصه را بر مردم تنگ نکنیم.
 
احتکار اقلام مورد نیاز مردم، خلاف شرع و اسلام است

حجت الاسلام میثم درانی یکی از کارشناسان مذهبی زاهدان در گفت وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه نباید با گران فروشی یا انبارکردن کالاهای مورد نیاز در حق مردم ظلم کرد، گفت: بنا به فرموده رسول خدا(ص) هرکس طعامی را به امید بالا رفتن قیمت چهل روز احتکارکند، پس به تحقیق از خدا جدا شده و خداهم از او بیزاری می جوید.

وی با تاکید بر این مطلب که در احتکارو انبار کردن کالاهایی که به زیان مردم تمام شود خیری نیست، افزود: این اقدام خلاف شرع و اسلام و در واقع خلاف راهبردهای اقتصاد مقاومتی است.

درانی بیان کرد: دستگاه های ذیربط باید با گران فروشان،شایعه پردازان و احتکارکنندگان برخورد قاطع داشته باشند زیرا هدف این دسته از افراد بدجلوه دادن زحمات نظام و انقلاب است.
 
ایجاد رعب و وحشت در جامعه کار دشمنان نظام و انقلاب است
 
مولوی ریگیان پور، امام جمعه اهل سنت شهرستان میرجاوه در ادامه به خبرنگار عصرهامون گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا در جامعه و نیاز مردم به برخی از کالاها گران فروشی یا احتکار برخی از اقلام نظیر ماسک و دستکش و ... از نظر اسلام و فقه جعفری و حنفی و... حرام و امری مضموم و ناپسند است.

وی با بیان اینکه فرصت طلبان با انجام چنین اقداماتی بر مردم فشار وارد می کنند، افزود: این احتکار و گرانی ظلم در حق مردم است، مسئولان باید با هرگونه احتکار برخورد کنند.
 
ریگیان پور خاطرنشان کرد: شایعه پراکنی دشمن و بزرگنمایی آنان از این موضوع در راستای اهداف شومشان است که ملت ایران باید هوشیار باشند، این ویروس از آنفولانزا خطرناک تر نبوده جای هیچگونه نگرانی نیست.

وی با بیان اینکه بزرگنمایی عادت دشمن است، ادامه داد: ایجاد رعب و وحشت در جامعه کار دشمنان نظام و انقلاب است، این ویروس در حدی نیست که مردم آرامش خود را از دست دهند و نگران باشند؛ خوشبختانه تاکنون مورد مثبتی در سیستان وبلوچستان مشاهده نشده است.

امام جمعه اهل سنت میرجاوه ادامه داد: در صورت نیاز و مشاهده هر مورد مشکوکی دانشگاه علوم پزشکی اقدامات و راهکارهای پیشگیرانه را سریعا انجام می دهد اما آنچه مهم است احتکار بوده که امری ناشایست و حرام است.

وی افزود: این فرصت برای آمریکا، اسرائیل و معاندین نظام و انقلاب است تا با تشویش اذهان عمومی مردم را عصبی کنند، در صورتی که با رعایت موازین بهداشتی به راحتی می توان از کنار بیماری کرونا گذر کرد.
 
جنگ روانی دشمن بر اساس شایعات است
 
حجت الاسلام و المسلمین سلیمان سرحدی، یکی از کارشناسان مذهبی زاهدان در گفت وگو با خبرنگار ما ادامه داد: جنگ روانی دشمن بر اساس شایعات است، یک موضوع را داغ می کنند تا جو جامعه را بر هم زنند.
 
وی بیان کرد: ویروس کرونا در مقایسه با بیماری آنفولانزا مرگ و میر بسیار کمتری دارد و به راحتی درمان می شود.
 
سرحدی ادامه داد: احتکار و گران فروشی اقلام مردم آن هم در مواقع ضروری از لحاظ شرع و اسلام جایز نیست و اسلام مخالف هرگونه احتکار مواد غذایی یا کالاهای مورد نیاز مردم است.
 
وی بیان کرد: احتکار با قوانین اسلام مغایرت دارد، مردم باید آرامش خود را حفظ و به توصیه های پزشکان گوش فرا دهند تا از سلامت برخوردار باشند.

انتهای پیام/
 

https://www.dana.ir/1585605
ارسال نظر
نظرات