شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 11:56 منتشر شده در مورخ: 1398/12/11 شناسه خبر: 1586823

هویت هایی که نادیده گرفته می شود/ راه خدمت به بیجار کار عملی است نه همایش و بزرگداشت

هویت هایی که نادیده گرفته می شود/ راه خدمت به بیجار کار عملی است نه همایش و بزرگداشت
در شهرستان بیجار با قدمت هفت هزار ساله فرصت هایی را با وعده های واهی مسوولان از دست داده ایم که نتیجه آن رشد منفی جمعیت ، مهاجرت ، محرومیت و مظلومیت است که با برگزاری همایش و نمایش جبران نمی شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، منطقه بیجار گروس بخشی از سرزمین ایران است که دارای گذشته پرفراز و نشیب و تاریخی بوده است و با آثار کشف شده جدید در سال جاری قدمت هفت هزار ساله آن به ثبت رسید.

این شهر به لحاظ  داشتن قدمت تاریخی  و مناظر طبیعی و جغرافیای خاص خود از مکان های دیدنی و جذاب برخوردار است که در اقصی نقاط این شهرستان پراکنده است اما بعد از گذشت چندین سال تا کنون هیچ اقدام عملی برای استفاده از این فرصت های خوب برای پیشرفت بیجار گروس در زمینه اقتصادی و گردشگری صورت نگرفته است.

آثار باستانی در هر کجای ایران و در هر نقطه از جهان که باشد، طرفداران و گردشگران خاص را به خود جذب می‌کند و هر ساله افراد زیادی برای بازدید از اماکن تاریخی به شهرها و مناطق دوردست سفر می‌کنند.

گردشگری فارغ از اینکه به عنوان یک تفریح محسوب می‌شود، صنعتی پر درآمد است که در صورت ایجاد زیر ساخت‌های لازم همراه با تبلیغات و اطلاع رسانی گسترده، می‌تواند زمینه ساز اشتغال و جذب توریسم در یک نقطه خاص باشد.

دیار گروس با قدمتی نزدیک به هفت هزار سال بیش از 500 اثر تاریخی و باستانی را در دل خود جای داده و تا کنون 191 مورد آن به ثبت ملی رسیده است.

اما منطقه گروس با وجود دارا بودن جاذبه‌های گردشگری بسیار و اماکن تاریخی گسترده و متنوع در سرتا سر آن، حتی برای ساکنان خود نیز ناشناخته است که این امر بیانگر بی‌توجهی مسئولان ذیربط به حوزه عظیم گردشگری است.

بی توجهی مسئولان حوزه گردشگری و میراث فرهنگی به آثار باستانی موجود، ضمن وارد آوردن لطمات جبران ناپذیر به تاریخ و پیشینه یک منطقه، سبب نادیده انگاشتن ارزش تاریخ و پیشینه آن توسط نسل‌های جدید و تخریب و نابودی روز افزون میراث گذشتگان یک منطقه می‌شود.

بنای امامزاده عقیل در دوران سلجوقیان، پل گل قشلاق در دوران مغول ، پل تاریخی صلوات آباد در دوران صفویان ، آثار بیجار گروس در دوران زندیه و قاجار و تپه های باستانی واقع در سد تالوار نشان از تاریخ پر فراز و نشیب بیجار گروس در زمانهای مختلف دارد که توجه به هر کدام از آنها دریچه به سوی توسعه اقتصادی برای بیجار گروس است.

چند سالی است در خبرهای مختلف خبر از ایجاد منطقه گردشگری در قلعه تاریخی قمچقای و منطقه صلوات آباد است که همچنان در وادی وعده های واهی دور می زند و سرانجام کار مشخص نیست.

تعویق زمان برگزاری همایش گروس شناسی در بیجار

بر اساس اخبار درج شده در خبرگزاری های رسمی قرار بود در پایان فروردین سال 99 همایشی با عنوان گروس شناسی در راستای معرفی بیشتر سرزمین کهن بیجار گروس و قدمت آن برگزار شود.

فرماندار بیجار روز گذشته در گفتگو با خبرنگار ایرنا از تعویق افتادن زمان برگزاری همایش به دلیل مقارن شدن آن با دور دوم انتخابات در بیجار گروس خبر داده بود.

شهری با قدمت هفت هزار ساله که فقط محرومیت را یدک می کشد

اما این روزها بیجار داغدار فرصت های از دست داده ای است که نتیجه آن شده مهاجرت و رشد منفی جمعیت و نبود اختصاص و اعتبار که نتیجه همه آنها شده عقده بزرگی به نام محرومیت و مظلومیت در سرزمینی که فقط قدمت هفت هزار ساله را یدک می کشد.

منکر برگزاری همایش و نمایش و کنفراس و بزرگداشت نیستیم ، دستتان درد نکند ، اما بهتر است مسئولان تغییراتی را در نوع عملکرد و اقداماتشان ایجاد و بعدا لطف کنند بیجار را به جهان معرفی نمایند!

سالهاست با حرف های زیبا و بی عمل کلاه سر مردم گذاشتند که این شهرستان هزاران سال قدمت داشته و سرزمین بزرگان بسیاری بوده است!!

بله !! این دیار قدمت هزاران ساله دارد و افتخارآفرینان بسیاری را در خود جای داده و بر کسی پوشیده نیست و بارها و بارها در تمامی گزارش ها ، مقاله ها، گفتگوهای خبری و بنرهای بزرگ و مراسمات و بزرگداشت ها آن را معرفی کردیم اما بعد از هفت هزار شهر ما همچمان از داشتن داشته هایی که حق بود محروم است.

امیدواریم بعد از برگزاری همایش گروس شناسی جهت معرفی بیجار گروس با قدمت هفت هزار ساله ، این مدیران لطف کنند یک همایش دیگر هم برگزار کنند و در آنجا از فولاد بر باد رفته، پتروشیمی کاغذی ،خیابانهای پینه بسته، روش فراری دادن سرمایه گذاران وپروژه های چند ساله خاک خورده سخن بگویند تا مردم بدانند بعد از آن همه بزرگ مرد، اکنون چه کسانی بر کرسی مسئولیت نشسته اند و چه چیزی عاید سرزمینی با قدمت هفت هزار ساله شده است!!

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1586823
ارسال نظر
نظرات